Belgen lijken de redders van de Zeeuvvs-Vlaamse woning markt. Maar zijn ze in het dorp wel zo blij met hun nieuwe buren? achtergrond 6 SPECTRUM De dorpsraad van Nieuw Na men gooide een paar weken de geleden de knuppel in het hoenderhok; de komst van Belgische dorpsgeno ten, massaal aangetrokken door de goedkope huizen prijzen in Nederland, heeft ook een keerzijde. De Belgen blijken soms slecht te integreren in hun nieuwe Hollandse woonplaats. Hoe meer zielen wil niet altijd zeggen, hoe meer vreugd. In Nederland zijn woningen gemiddeld zo'n 40.000 euro goedkoper dan in België, zijn ze be ter van kwaliteit en zijn ook de betere ruimtelij ke ordening en sociale omgeving voor Belgen voldoende redenen om een emigratie te overwe gen. Wel kleven er aan zo'n oversteek de nodige haken en ogen. De stichting Zeeuws en Vlaande ren, een samenwerkingsverband tussen make laars, notarissen, hypotheekadviseurs, banken en fiscalisten, is vorig jaar een gerichte campag ne begonnen om Belgen te interesseren in een van de vele huizen die te koop staan in Zeeuws- Vlaanderen. Ook maken ze de Belgen wegwijs in het woud van regels die een emigratie met zich meebrengt. Belastingtechnisch moet er bij voorbeeld heel wat geregeld worden, zo ook op het gebied van verzekeringen. De activiteiten van de stichting, waaronder het houden van steeds drukbezochte informatieavonden, wer pen vruchten af; kwamen er in 2011 nog 450 Bel gen in Zeeuws-Vlaanderen wonen, in 2012 wa ren dat er volgens Zeeuws en Vlaanderen al ruim zevenhonderd en de teller zal aan het eind van dit jaar de zeker de zevenhonderd overstij gen, zo stelt Peter Zuurveld, voorzitter van Zeeuws en Vlaanderen. Maar is de verhuizing een feit, wat dan? Veel Vlamingen behouden hun werk in België en ook blijven ze vaak verbonden aan hun oude sportclub. Dat komt de integratie in het dorp niet ten goede, klagen diverse dorpsraden in de grensstreek. Belgische nieuwkomers staan op de agenda. In de stad Hulst, waar de toestroom van de Belgen significant is, wordt het gebrek aan in tegratie minder gevoeld, simpelweg omdat het gebied groter is en de effecten daardoor verdun nen. De dorpsraad in Clinge had tot enkele ja ren geleden de gewoonte om elke nieuwe inwo ner van het dorp te verwelkomen. „Ik kreeg een plantje met de boodschap 'welkom in Clinge', nou dat maakte best indruk", zegt een oorspron kelijk 'van over de rivieren' afkomstige Clingse. Vanuit de bevolking wordt geopperd dat de Clingse dorpsraad die verwelkoming weer op pakt om zo de Belgische inwoners meer te be trekken bij het Clingse dorpsleven. Ook in Lamswaarde kenden ze tot een paar jaar geleden de gewoonte dat leden van de dorps raad nieuwkomers persoonlijk gingen bezoe ken. Later werd dat een bijeenkomst voor alle nieuwelingen in 't Eilig Land, maar dat initiatief bloedde dood vanwege te weinig animo. De dorpsraad is inmiddels terziele, maar medewer kers van de website lamswaarde.com brengen nog steeds eens in de één a twee maanden een bezoek aan huis aan nieuwe inwoners van Lams waarde. De nieuwelingen worden geïnterviewd en hun verhaal en foto komen op de website, zo dat iedere Lamswaardenaar meteen een beeld heeft van de nieuwe bewoner(s). „Natuurlijk vragen we dan ook: 'Ga je hier ook lid worden Hoe meer zielen, i door Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62