SPECTRUM 5 de grondwet en het parlement niet." De Haan: „1813 is een discutabel jaar tal. Want in 1830 stortte de boel weer deels in elkaar door de afscheiding van België. Toch is het een jaar om bij stil te staan, want er ontstond een nieuwe staat. Dat het moeilijk is een nieuwe staat op te bouwen, zie je nog steeds. Kijk naar Irak. Het is niet van zelfsprekend, maar we hebben nu wel een stevig fundament." Von der Dunk: „Het is prima om stil te staan bij een gemeenschappelijk verhaal. Het is alleen jammer dat het verhaal niet deugt. Ik denk niet dat Willem I blij zou zijn als hij zou zien op welke manier hij wordt herdacht. Zo koppelt het propaganda-comité van de overheid het feest aan de parti cipatie van de burgers, die al in 1813 zou zijn begonnen. Nou, Willem I wil de helemaal geen participerende bur gers. Dat zag hij allemaal maar als zwak. Vrijheid telde niet onder hem." Is Nederland na 200 jaar af? Von der Dunk: „Af is iets nooit. Maar je kunt wel stellen dat we als een van de weinige landen helemaal tevreden zijn met onze eigen grenzen. En we kennen geen serieus separatisme, zo als veel landen dat wel kennen: die hebben een taalkundige minderheid die niet tevreden is. Wij hebben de Friezen, maar die zijn al tevreden als er naast Leeuwarden Ljouwert op een bordje staat. Ook zijn er geen mensen of landen die serieus delen van ons grondgebied willen hebben." De Haan: „We leven nog steeds onder de grondwet van 1815 en niemand wil daar vanaf. Ook het Huis van Oranje is nauwelijks omstreden. We hadden er vanaf gekund, maar nu is het toch wel een vast element. We zijn na 1813 ook een bureaucratische- en ambtelij ke staat geworden, met een ambtena renkorps dat, net zoals in de Franse tijd, a-politiek is. Maar een staat is on der voortdurende constructie, zoals we nu de verzorgingsstaat aan het her zien zijn." Te Velde: „Af? In het geheel niet. Met al onze democratische verworvenhe den klinkt dat misschien wel zo, maar je kunt zelfs betwisten of we de goe de kant op gaan. Er is nu zo veel cha grijn in Nederland. En eigen aan een democratie is dat die per definitie open is en dus nooit af." de-middeleeuwen had je ook landen die zich soeverein noemden, maar daar stond dan nog wel een keizer bo ven. En de paus. De vraag of Rehn de nieuwe keizer van Europa is, kan een leerzame vergelijking zijn. Europa is geen eenheid, zoals het Romeinse rijk dat ook niet was, daarin zaten alle maal republieken en koninkrijken." Gaan we in 2063 nog 250 jaar onafhan kelijk koninkrijk beleven De Haan: „Dan zijn we er nog steeds." Te Velde: „Dat redden we wel. Al zal Europa dan nog meer één zijn dan nu. Dat is misschien wel des te meer re den om bij de verjaardag stil te staan. Von der Dunk liet al eerder in een co lumn in de Volkskrant weten hoe hij de toekomst ziet: 'Over 100 jaar heb ben we de Republiek der Vijf Verenig de Plasterkprovincies-plus-Friesland'. Willem I wilde helemaal geen participatie van burgers. Vrijheid telde niet onder hem De roep om soevereiniteit terug te halen uit Europa klinkt steeds luider. Is Neder land eigenlijk nog wel onafhankelijk? Te Velde: „Die vraag is een extra re den om bij deze verjaardag stil te staan. Toen we 150 jaar koninkrijk vierden, werd Europa heel erg naar vo ren geschoven. Dat was 18 jaar na de oorlog iets om blij van te worden. Nu speelt Europa een veel kleinere rol in de viering. Europa heeft ook verdien sten, daarin kiest het comité een zeke re positie." De Haan: „In 1815 waren we een vazal staat van Engeland. Toen waren we minder soeverein dan nu. Hoeveel van het lot van ons land wordt werke lijk bepaald door anderen? De nationa le regering kan toch zaken intrekken als ze ons niet bevallen?" Von der Dunk: „Wat is soevereiniteit? Olli Rehn (eurocommissaris voor mo netaire zaken, red.) bepaalt de marges waarbinnen Den Haag zich kan bewe gen. Dat jaagt de euroscepsis aan. In Koning Willem I legt in de Nieuwe Kerk in Amsterdam de eed af op de Grondwet. 13 februari 1815 21 september 1815 1830 ZATERDAG 30 NOVEMBER 2013 Slag bij Waterloo. Geallieerde legers verslaan de troepen van Napoleon. Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden worden Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Thomas von der Dunk reageren? spectrum@depersdienst.nl Willem Frederik, de Prins van Oranje, landt op het strand van Scheveningen. Zuidelijke Nederlanden verklaren zich onafhankelijk als Belgische staat. Willem I als koning ingehuldigd in Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61