SPECTRUM 3 OORLOG interview Tweede Wereldoorlog danig aangetaste kolonie. De Haan was sergeant in de 7 Decemberdivisie, en kwam in Bandung op West-lava terecht. Gerda: Over zijn militaire acties had mijn vader het nooit. Ja, ik herinner me dat de term 'ploppers', vrijheidsstrijders, wel eens is gevallen. Wij kregen van hem eigenlijk alleen de mooie, onschuldige ver halen te horen. Hij vertelde over de bigband Sweet Seventeen, waar hij gitaar in speelde. Over zijn lief desleven zweeg hij. Hij moet daar in Bandung het meisje Wanda hebben leren kennen. Bij het zwem bad van het Homann-hotel, waar hij zwemles gaf. Van een zus van Wanda, tante Frieda, hoorden we dat ze wel een halfjaar verkering hebben gehad. In maart 1949 moest hij op de boot terug naar Neder land. Edwina werd 10 december van dat jaar gebo ren. Ze moet dus vlak voor het vertrek van mijn va der verwekt zijn. Waarschijnlijk heeft hij nooit ge weten dat zijn vriendin Wanda zwanger van hem was. Ik heb nergens vanuit Indië geschreven brie ven van mijn vader gevonden. Die zijn er ongetwij feld geweest, hij was zeker het type dat graag schreef. Romantisch, muzikaal, snel geëmotioneerd door muziek. Hij was een heel zorgzame vader. Dat moest wel want mijn moeder werkte ook, ze was fy siotherapeute. Hij liep achter de kinderwagen, en dat op een dorp als Zoutelande. Voor die tijd was hij zeker geëmancipeerd. Ondanks alle ellende heeft hij het in Indië naar zijn zin gehad. Hij was dol op Indisch eten, rijsttafels, nasi, bami, er was al tijd sambal in huis." De jonge moeder Wanda miste haar Eddie zo, dat ze in 1950 besloot naar Nederland te gaan. Haar één jaar oude dochtertje Edwina liet ze achter bij een zus. In Nederland heeft ze alle mogelijke moeite ge daan om haar geliefde terug te vinden, tot en met een informatieverzoek bij het Ministerie van Defen sie. Tevergeefs. Maar terug naar naar haar moeder land ging ze niet. Haar zus in Indonesië had het druk met haar eigen kinderen en besloot Edwina in een adoptiegezin onder te brengen. Wanda trouw de in Nederland, woonde in Helmond en kreeg nog een dochter. Moeder Wanda in Nederland en doch ter Edwina in Indonesië hadden geen contact met elkaar. Edwina's man heeft Wanda wel eens ge schreven, maar ze weigerde contact op te nemen. Pas in 2007, een jaar voor ze overleed en al ernstig ziek was, ging ze overstag en reisde naar Jakarta. Toen hoorde Dina, de in 1968 geboren dochter van Edwina, voor het eerst van de 7 Decemberdivisie. Zij nam het voortouw en plaatste namens haar moe der de oproep op de site. Gerda: „We mailden, we skypten. Maar we wilden Edwina natuurlijk graag echt ontmoeten. In april 2010 ben ik met mijn man Eric naar Indonesië ge gaan. Mijn broers en zussen vonden het allemaal te ver, te duur, twee van hen hebben vliegangst. Het was spannend. Niet zoals in het programma Spoor loos, omdat we geen gezamenlijke jeugd hebben ge had. Maar ik had wel opeens een nieuwe zus. Ze stond ons in de vliegveldhal óp te wachten. Mijn Eric is lang en stak daar boven iedereen uit. Zo her kende ze ons. Ik heb het Homann-hotel in Ban dung gezien, het zwembad ook. Dat was best aan grijpend. Gelukkig spreken ze allemaal goed Engels, dat vergemakkelijkte het contact. Edwina heeft echt het gevoel: mijn vader is dan wel overleden, maar het is geweldig om nu broers en zussen te hebben. Wij zijn in april 2012 nog eens naar Indonesië ge gaan. In december van datzelfde jaar is Edwina met haar dochter Dina en schoonzoon Johnny een paar weken hier geweest. Het is zo fantastisch dat we herenigd zijn. Uiteindelijk wil iedereen weten waar zijn roots liggen. Voor mij is het van belang dat je je vader leert kennen. Nee, ik verwijt hem helemaal niets. Ik ervaar de ontdekking van dat verzwegen verleden als een verrijking van ons leven." ZATERDAG 30 NOVEMBER 2013 halfzus IN TIJOEN VAN MZi MMetNt u hum ttmwtat* ><*oiet« i« ct «0*1 Filmmaker en schrijfster Annegriet Wietsma maakte in 2010 de tv-documentaire Tuan Papa, over 'onze' jongens en hun verzwegen kinderen in de Oost. Ze beheert ook de website www.oorlogsliefdekind.nl, waar verhalen en oproepen van uit de verzwegen lief des voortgekomen kinderen worden gepubliceerd. Over hetzelfde onderwerp schreef Annegriet Wiets ma samen met militair historicus Stef Scagliola het boek Liefde in tijden van oorlog, dat afgelopen woens dag verscheen. In de jaren 1946-1949 stuurde Nederland zo'n 135.000 jonge militairen naar Indonesië. Ze werden gewaarschuwd voor de in sarongs gehulde schonen. Het leger verstrekte echter geen condooms. Bij te rugkeer in Nederland werd het thuisfront gerustge steld. Maar ja. Pagina 8: inmiddels weten we be ter. Er lopen duizenden verzwegen nazaten rond als onbedoeld 'bijproduct' van de onbeschermde liefde tussen de Nederlandse militairen en hun Indonesi sche meisjes." Het rapport van een inspectiereis eind 1963 bevestigde het probleem (pag. 228): „De Zeeuwse en Friese regimenten van de KL die tijdens de politionele acties hier zaten, hebben hun sporen achtergelaten in de vorm van kinderen die duidelijk de fysieke kenmerken van hun verwekkers dragen." Annegriet Wietsma en Stef Scagliola: Liefde in tijden van Oorlog - Uitg. Boom, 356 pag., 19,90. Presentatie: wo. 11 december, 16.30 uur in de Drvkkery in Middelburg. De bigband Sweet Seventeen in Bandung tijdens de sinterklaasviering van 1947 of 1948. Tweede van links Eddie de Haan. De foto komt uit een roodieren album met Indiëfoto's van De Haan. Zijn dochter Gerda de Haan deed het album cadeau aan Edwina, de dochter die Eddie de Haan vlak voor zijn vertrek naar Nederland verwekte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59