V/ Een geslacht van verhuizers 32 MENINGEN Nieuwe 76ZIMC SM06G Cor de Jonge brieven Wegenuignet Tolheffing Gekleurd paspoort Greenpeace Marjan Berk Uw stelling 'Nederland moet we genvignet invoeren voor buiten landers', blijkt op dit moment 68 procent voorstanders te hebben. Een trieste score, waarbij je je af vraagt, wat de motivatie hier van is. Juist in de tijd dat Zeeland in de problemen zit vanwege ver dwijnende grote bedrijven en dus de werkloosheid toeneemt, zijn we nog meer op een andere pijler van de economie, het toerisme, aangewezen. Het is dan ook een slechte zaak om buitenlanders, dus ook toeristen, behalve toeris tenbelasting voor het verblijven ook nog eens op te zadelen met kosten voor het komen en gaan. Als je daar dan ook de parkeergel- den nog bij optelt. Laten we klant vriendelijk zijn en deze onzalige plannen onverwijld in de prullen bak dumpen zodat toeristen voe len dat ze welkom zijn. Beter voor de winkels en de horeca, dus ook voor de werkgelegenheid en voor het goede humeur van onze bui tenlandse vrienden. Wat een gedoe over de tolheffing in het buitenland. Vooral de va kantiegangers klagen steen en been over de plannen om in het buitenland tol te moeten gaan be talen. Minister Schultz van Hae- gen (Infrastructuur) stapt zelfs naar de Europese rechter als Duitsland dit plan doorvoert. Mis schien kan ze dan gelijk vragen wat deze rechter er van vindt dat een deel van Nederland (Zeeuws-Vlaanderen) dagelijks tol moet betalen als er naar de rest van Nederland gereisd moet worden. Niet alleen voor va kantie maar ook voor werk, zie kenhuisbezoek enzovoort, enzo voort. We hebben daar een goed Nederlands spreekwoord voor: Ze ziet de splinter in een anders oog en de balk in eigen oog niet. Als het aan André Bosman ligt, krijgen onze Caraibische medelan ders een gekleurd paspoort. Na de 'zwarte-pieten-discussie weer een waar hoogtepunt in onze va derlandse politiek. Wat zijn onze volksvertegenwoor digers, vooral die van WD-huize, toch zinvol bezig! Teeven en Op stelten zijn druk met het in de doofpot stoppen van de zaak 'van Rey', Rutte met het aanjagen van onze economie door onze koop lust op te wekken en nu weer dit speeltje uit de koker van dhr Bos man. Je vraagt je af wat ze zoal te doen hebben in Den Haag, zijn er geen belangrijker zaken om je mee be zig te houden. Geruststellend idee, dat het nog even zal duren, voordat er nieuwe verkiezingen komen, want ik vrees dat deze po litici dan rap ander werk zullen moeten zoeken of gebruik gaan maken van de riante wachtgeldre geling. De actie op de Pechora Zee heeft uiteindelijk de Greenpeace-actie- voerders alleen maar een paar we ken Russische cel opgeleverd. Er was in de media (terecht) weinig aandacht voor de bedoeling van Greenpeace voor de vermeende vervuiling van de Noordpool door olieboringen in combinatie met een op handen zijnde ver meende klimaatopwarming. Mis schien dat Greenpeace beter de ac ties kan verleggen naar China, want daar worden grote delen van het land sterk vervuild en val len vele doden door grondstoffen- winning welke nodig is voor de enorme aantallen windmolens. De heer Leegte, Tweede Ka mer-lid VVD, heeft hier vragen over gesteld aan minister Kamp. Waar blijft nu Greenpeace? Heeft Greenpeace een selectief geheu gen? Waarom wel in Rusland en niet in China protesteren? Of moet de zogenaamde (schone?) windmolen beschermd worden? Bang voor een Chinese cel? In de Tweede Kamer zit toch ook de tien keer veroordeelde ex-actie voerder Samsom en mevrouw Van Tongeren, de ex-voorzitter van Greenpeace Nederland. Wat zijn zij stil! Zij weten toch ook dat China fouten maakt bij deze sterk vervuilde windmo- len-grondstoffenwinning? Er zijn meer doden gevallen bij/door de grondstoffenwinning voor wind molens dan ooit door schone kernenergie. De aanstaande plaatsing van gro te windmolenparken op de Noordzee zal veel gevaren (en do den?) opleveren voor de scheep vaart. Maar.., het is en blijft ijzig stil bij de groene-windmolen-ge- lovigen en Greenpeace. In i960 kwam de verhuizers-familie Koenders voor het eerst om mijn toen nog buitengewoon eenvoudige huishouding van de lekkende zol der op het Rapenburg in Amsterdam Centrum te verplaatsen naar De Valeriusstraat, in Amsterdam Oud-Zuid. Een van de meest aansprekende momen ten in die verhuizing was de verplaatsing van het pannetje melk, dat op mijn gasfornuis stond af te koelen. Bij aankomst op de tweede etage in het nieu we huis stond dat half aangekoekte pannetje ge woon wéér op het gasfornuis! Dit pannetje zorgde er voor, dat ik het allereerste wat ik deed bij iedere verhuizing de familie K. bel len. In 1973 kwam de tweede verplaatsing in zicht; van het grote bovenhuis, waar mijn gezin was ge groeid tot zeven personen vertrokken wij naar een nog groter huis parterre, in de Gerrit van der Veen- straat, nog steeds in Oud-Zuid. Dit huis had een klei ne achtertuin met een schuurtje, een enorme kelder met een aparte wijnkelderwaar de papiertjes met jaartallen op de planken vertelden van het verleden van een groot wijnkenner- en drinker. De grote kel der werd ogenblikkelijk geannexeerd door mijn twee muziekstuderende zoons: slagwerk en gitaar. Ons huis stond in bijna in de achtertuin van het Am sterdams Conservatorium, wanneer mijn zoon daar pauk studeerde, konden wij hem horen! Ook was er een groot balkon met plantenbak, waarin ik ogen blikkelijk roze petunia's plantte, die al snel weelde rig groeiden en bloeiden. Ik ontving zelfs een be dankbriefje van de kantoorlieden van de Verzeke ringsbank aan de overkant: „dank u voor de bloe menpracht waar wij op uitkijken!" In 1990 verliet Pa de clan, en ik verhuisde naar een huurhuis in de Rubensstraat. Dat was pure horror. Er waren muizen én kakkerlakken. Weliswaar deed de gemeente pogingen de kakkerlakken te verdel gen, hetgeen er toe leidde dat de half verdoofde grie zels dag en nacht naar beneden stortten... Soms zag ik, in bed liggend, een muis de hoek nemen, het geen mij het gevoel gaf in delirium te verkeren... Aan deze periode kwam na drie jaar een eind. Ik ver huisde naar de leukste huurflat in de Wielingen straat, vier hoog, mét lift en balkon op het zuiden! Daar ben ik, als zelfstandig oudje en zzp'er weer ge lukkig geworden. Vrouwenvleugel leverde mij de Te- levizierring op, de Lotto een prijs, die mij in staat stelde mijn verzakkende huis in de Weerribben weer omhoog te hijsen met betonnen ondersteu ning. En ziedaar: zojuist hebben mijn eigen verhuizers, die door al die jaren mijn inboedel hebben zien groeien en krimpen, mij per ponton met mijn ka merplanten, boeken, stoelen en huisraad over de Ka- lenberger Gracht gevaren....historisch ogenblik! Al leen de kleine piano is te voet op een karretje over de bruggetjes veilig binnen gebracht.... door mijn ei gen Amsterdamse verhuizers, voor wie geen brug te ver en geen weg te lang is om onze spullen veilig op de volgende plek te brengen. Opa Koenders, de 'founder" van deze unieke dynas tie, leeft niet meer. Maar wij hebben het, onder het koffiedrinken, nog steeds over zijn kolossaal grote handen. Zijn zoon kan prachtig vertellen over de klappen, die zijn vader héél af en toe uitdeelde met die enorme kolenschoppen! attVfg» I -y Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene A.J. Broodman Rozenlaan 29, Hoek Ben van de Ven Park de Griffioen 9, Middelburg J.J. Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32