Uitzendkrachten om de achterstanden weg te werken WALCHEREN 25 ORIONIS Oud-medewerkers vechten hun ontslag aan en cliënten klagen nog steeds over Orionis. Evensong Sint Jacobskerk in teken Advent Dichters treden op in Vlissings stadscafé (g) 0118 -592717 vlissingen - Vroeger had een klantmanager iedereen waarvan de naam met een G begon, zegt een oud-medewerkster van Orio nis. „Het was heel duidelijk wie je kon aanspreken. Nu is niemand meer verantwoordelijk." Samen met vijf anderen vecht ze haar ontslag aan. Volgende week dient in Den Bosch een rechts zaak. Ze willen dat de procedure die ervoor zorgde dat ze bovental lig zijn verklaard, wordt overge daan. „Er is werk. Dat blijkt wel. Plaats dan ook mensen op die plekken." De mensen die nu boventallig zijn, werken vaak al jaren bij bij voorbeeld de voormalige sociale dienst, sommigen zelfs al tiental len jaren. Dat ze hebben gehoord dat ze niet meer terug hoeven te komen op hun werk heeft vol gens hen niets te maken met hun geschiktheid: ze vermoeden dat andere motieven een rol spelen. „Ik ben nogal direct", zegt de oud-medewerkster die anoniem haar verhaal doet. „En ik doe niet zomaar iets alleen omdat iemand dat zegt. Ik denk dat dat mee speelt. In het sociaal statuut staat dat ze er alles aan moeten doen om ons aan het werk te krijgen. Ze laten mij nu twee jaar thuis zit ten, terwijl er wél werk is. Ik heb aangegeven dat ik wel werk onder mijn niveau wil doen." „Volgens mij is het normaal dat je bij een reorganisatie eerst tijdelij ke medewerkers en uitzendkrach ten ontslaat. Dat is niet gebeurd. Bezuinigingen? Ik zie er geen be zuiniging in als ze mij met mijn dure salaris thuis laten zitten en vervolgens uitzendkrachten aan nemen om mijn werk te doen. Er is werk: plaats die mensen op die plekken. Ik zou het kunnen ver dragen als ik zag dat het met mijn collega's en met de cliënten goed ging. Maar dat is niet het geval." Cliënten van Orionis weten dat L er veel mis gaat. De termijn waar op men reageert op aanvragen, heeft Orionis eigenhandig ver lengd met twee weken, dossiers raken zoek, mensen wachten we ken en soms maanden op geld dat ze vaak heel erg hard nodig heb ben, zegt Ineke van Rijswijk van de Vlissingse stichting Droom. „En als er vertraging is, zeggen ze rustig dat ze de aanvraag nooit ontvangen hebben." Stichting Droom is een organisatie die men sen helpt met bijvoorbeeld reïnte gratie. „Wij hebben een jongen van 21 zonder vast woonplaats gehol pen", zegt Marieke van Burg van Zeeuws Licht, de organisatie voor jongeren die onlangs nog werd ge prezen door koningin Maxima. „We hebben een studio voor hem geregeld zodat hij een uitkering kon aanvragen. Hij is naar de ver plichte voorlichtingsmiddag ge weest en hij heeft alle formulie ren ingevuld en opgestuurd." Na drie weken wachten zonder antwoord, informeert de jongen naar de stand van zaken. „Ze zeg gen dat ze zijn formulier niet heb ben ontvangen. Hij kreeg te ho ren dat hij ze had moeten breng en, terwijl er een antwoordnum mer op staat. En hij moet wél per 1 december huur betalen, want we hadden al uitstel gekregen van de makelaar. Hij kreeg te horen dat hij zijn uitkering opnieuw moet aanvragen. M,aar als het hele proces overnieuw begint, kan het nog wel twee maanden duren voordat hij zijn geld krijgt/Mijn collega's en ik hebben wel zes te- rugbelnotities laten maken, maar we horen niks meer. De klanten zijn de dupe. Dat zijn mensen die 'het zo hard nodig hebben." Dat mensen soms geen antwoord krijgen, dat dossiers 'kwijtraken' en dat aanvragen lang duren, vindt de oud-medewerkster niet zo gek. „Alles wat binnenkomt is de verantwoordelijkheid van het hele team. Dat is natuurlijk vra gen om moeilijkheden. Er zijn mensen weggestuurd die wel goed in hun werk waren, en er zijn mensen geplaatst die het niet kunnen. Er staan op dit moment heel veel aanvragen open. De klan ten hebben het niet breed, die kunnen niet zomaar een paar maanden wachten op hun geld. Vroeger was een telefoontje vol doende: dan was het zo geregeld. Dat is nu anders." Ia, erkent het dagelijks bestuur in een schriftelijke reactie, er zijn achterstanden bij Orionis. De aanvragen worden niet op tijd afgehandeld. Het bestuur, dat uit de drie wethouders van de Wal- cherse gemeenten bestaat, wijt de achterstand aan de 'huidige econo mische situatie en de situatie op de arbeidsmarkt'. Het aantal aan vragen is harder gestegen dan ver wacht. Om de achterstanden weg te wer ken, worden tijdelijk extra mede werkers ingezet: uitzendkrachten óf boventallige medewerkers. „Voorwaarde is dat zij beschikken over de juiste kennis en compe tentie." Klanten die in de proble men dreigen te komen, krijgen een voorschot. Het bestuur be looft dat de achterstanden eind ja nuari 2014 zijn weggewerkt. Het streven is ook om tegen die tijd aanvragen binnen de wettelijke termijn af te handelen. Orionis is een organisatie die is ontstaan uit de voormalige Socia le Dienst Walcheren, sociale werk voorziening Lété en de Krediet bank Walcheren. Het doel van de organisatie is niet langer om inko mens te verstrekken, mensen met schulden te helpen of productie te leveren, maar het om mensen naar werk te begeleiden. Werkne mers van Orionis zijn allemaal be oordeeld op geschiktheid voor de nieuwe functies. Een commissie heeft mensen ingedeeld. Toen die commissie klaar was, bleken er nog 36 vacatures open te staan en waren er 51 boventalligen. Over de interim-directeur van het bedrijf is veel te doen. Afgelo pen zomer bleek dat hij voor een dag werken een factuur van 1200 euro indiende. Begin 2012 erken de het bestuur al dat hij veel ver diende, blijkt uif interne stukken. „Het goed functioneren van Orio nis gaat namelijk over miljoenen. We moeten dus naar meer kijken dan naar het salaris van de huidi ge interim directeur, zoals het ren dement waarmee de huidige inter- immer bezig is. Vanuit het DB wordt dus momenteel geen actie ondernomen om een nieuwe di recteur te werven." makelaar J.l. Sandersestraat 67 Oost-Souburg Vraagprijs 114.000,- k.k. VLISSINGEN - In de Sint Jacobskerk te Vlissingen is morgen, zondag, een oecumenische Evensong in de Sint Jacobskerk, die ditmaal in het teken zal staan van de advent. De aanvangstijd is 17 00 uur, en de kerk is open vanaf 16.30. De dienst duurt zo'n driekwartier. Voorganger/liturg is dominee Pim Steenbergen. De samenzang wordt op het orgel begeleid door Jos Vogel. De liturgische zangen worden als altijd verzorgd door 'de Evensin- gers'. De toegang voor de Even song is vrij. Wel is er een uit gangscollecte ter bestrijding van de onkosten. Edgar van Boven (Kloetinge, 1963) is aan de Technische Uni versiteit Delft gepromoveerd op het gebied van structuren en trends in economische netwer ken waarbij Nederland en Duits land model stonden. Het proefschrift 'Economie Com plex Networks, a holarchy of evol ving sectors' bevat het onder zoeksresultaat dat in samenwer king met het CBS tot stand is ge komen onder leiding van profes sor Nico Baken. Van Boven is oud-leerling van de Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg en de HTS in Vlissin gen. VLISSINGEN - Een aantal dichters, schrijvers en kunstliefhebbers treedt zondagmiddag op in het Stadscafé De Dighter te Vlissin gen. De organisatie is in handen van het genootschap van Betje, Aagje en Hendrik. De Joffers zorgen voor de muzikale omlijsting van de bijeenkomst in het café aan het Bellamypark. Toehoorders en mensen die zelf iets willen voordragen zijn van harte welkom van 15.00 tot 17.00 uur. Opgeven voor een optreden kan via het emailadres: aagjebetje (5)zeelandnet.nl. Toegang vrij. ZATERDAG 30 NOVEMBER 2013 Mensen die het zo hard nodig hebben, zijn de dupe door Nadia Berkelder I Het kantoorgebouw van Orionis aan de Oostsouburgseweg in Vlissingen. archieffoto Ruben Oreel Hét ideale scartershuis! Een zeer sfeervolle hoek woning welke omstreeks •f 1910 gebouwd is. Dit huis verkeert in prima staat, is f compleet uitgevoerd en P - kan zonder veel werkzaam heden bétrokken worden. •«Twee slaapkamers, groot dakterras. H.R.-C.V winter werk kleding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25