O V Provincie: tien miljoen voor fusie is te veel I 1 I I Touretappe 22 ZEELAND MANNENOVERSCHOT In Zeeland wonen meer jonge mannen dan vrouwen. Zeeuws- Vlaanderen spant de kroon. 'Haags embargo' voor bemiddelaar ziekenhuizen -IlL J ECAEG 30 NOVEMBER zaterdag Van mijn favoriete sport komt mijn favo riete evenement mis schien naar Zeeland, de Tour de France. Dat zou dan op 5 juli 2015 moeten gebeuren, al is het allerminst zeker, maar hoopgevend is wel dat Tour organisator ASO op die dag zo'n duizend kamers in de pro vincie heeft gereserveerd. Dat doen ze kennelijk om prijsver hogingen voor te zijn, zodat, als de Tour werkelijk naar Zeeland komt, de kamers voor redelijke prijzen te boeken zijn. Ik hoop dat ze hun annuleringsverzeke ring niet nodig hebben en het doorgaat. Het valt me op dat er op inter net weer tal van mensen zijn die negatief reageren. Dat het een hoop geld kost en niets op levert. Het levert juist wel veel op. Kijk alleen al naar die hotel kamers, de toeristenbelasting die dat oplevert, de btw, de in komstenbelasting van de men sen die er werken en die hotel gasten moeten ook nog alle maal eten. Bovendien komt het halve land die dag op bezoek om langs de kant van de weg te staan, die doen ook nog eens een duit in het zakje. En als je een streek echt mooi in beeld wil hebben, dan moet je de Tour langs laten komen. De beelden zijn schitterend en gaan de hele wereld over. Nadat de Tour dit jaar op Corsi ca begon, is het aantal geboekte vakanties voor komende zomer daar nu al spectaculair geste gen. Ik zie het al helemaal voor me. Maar dan zijn er natuurlijk ook nog de mensen die beginnen over doping. Ja, er zijn wielren ners die de zaak beduvelen. Maar als Ajax of Feyenoord naar Zeeland komt dan hangen we de vlag uit, terwijl die spe lers elkaar volop gele en rode kaarten aannaaien en zich laten vallen om een penalty uit te lokken, om over het publiek nog maar te zwijgen. Hele pelo tons ME zijn er nodig om ze in bedwang te houden. Als ik dan bovendien van de week weer zag waar ambulancebroeders voor uitgemaakt werden, toen ze een gevallen Ajax-supporter te hulp schoten, dan denk ik: geef mij maar de Tour de Fran ce. Mijn klapstoel staat al klaar voor in de berm. Vive Zélande. Het dagelijks provinciebestuur heeft in het verlengde daarvan het sociaal plan van de fusie organisatie afgekeurd, zei de gede puteerde vrijdag in de commissie Financiën, Bestuur en Welzijn. De geplande fusiedatum van 1 ja nuari gaat wel gewoon door, bena drukte Van Heukelom, die de zie ke Ben de Reu verving. Coalitiepartners WD en CDA zijn tevreden dat het college ein delijk een grens heeft gesteld aan de kosten van de fusie. Tien mil joen euro is onaanvaardbaar, deelt Piet de Putter het standpunt van GS. Het CDA-Statenlid Frans Ba- bijn had er moeite mee dat ruim een jaar lang om de hete brij is heengedraaid. Hij wilde daarom vooral van de gedeputeerde horen waar die kosten dan precies in gaan zitten. Die onderbouwing kon Van Heu kelom hem ook niet geven. Leen Harpe (GroenLinks) was er nog alles behalve gerust op. „Welk bedrag nu ook wordt ge noemd, zeker is wel dat wij in dit dossier nog een behoorlijk stuk zure appel te slikken krijgen." Van Heukelom erkende grootmoe dig dat het te lang heeft geduurd voor duidelijk werd hoe de fusie financieel uitpakt. Hij weet dat in eerste instantie aan het feit dat de directeur varr de Zeeuwse Biblio theek tussentijds is vertrokken. Het het aantreden én vertrek van verschillende interims heeft ook weinig positiefs aan dit traject bij gedragen. Hij zei echter ook te zijn gerustge steld door de huidige lijn die de raden van bestuur hebben inge zet. „Nu komt het tot een einde." Om daar vervolgens op zachtere toon, maar nog wel voor iedereen hoorbaar aan toe te voegen: „Maar of het ook goed komt, moeten we even afwachten." Het personeel van de fusie-organi satie en de vakbonden zijn vrij dag geïnformeerd over het GS- standpunt. Algemeen directeur Dick van den Bout van Scoop zei in een eerste reactie dat maandag het overleg wordt hervat, om te zien hoe de fusiekosten kunnen worden verlaagd. „Door nog meer maatwerk toe te passen, kan het op een aantal punten wellicht toch goedkoper." Daarbij ligt de nadruk volgens hem vooral op op lossingen voor het herplaatsen van boventallig personeel. „Wij dachten dat dit al scherp was." Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek moeten de kosten die hun fusie mee brengt, omlaag brengen. terneuzen - Vrijgezelle Zeeuwse jonge mannen die op zoek zijn naar een vriendin, kunnen op flink wat concurrentie rekenen in de provincie. In de leeftijdscatego rie 15 tot 30 jaar zijn mannen in de meerderheid. Vooral Zeeuws- Vlaanderen kent een mannenover- schot. Kayleigh Holtus (20) uit Terneu- zen en Manouk van den Bos (17) uit Axel, allebei single, zijn niet verrast door de cijfers. „Als je op stap gaat in Terneuzen, dan be staat driekwart van de mensen in de kroeg uit mannen. En ze probe ren je allemaal te versieren." Kay leigh vindt het niet erg. „Een beet je aandacht is natuurlijk altijd leuk." Tanjo Funk (17) uit Terneuzen baalt er juist van. Hij is vrijgezel, maar kan in zijn woonplaats wei nig leuke meisjes vinden. „Er lo pen bijna nooit vrouwen rond in de stad. Mijn vrienden en ik kla gen er wel eens over tegen el kaar." Daarom doet hij extra zijn best om meiden te versieren. Hij grijnst. „Ik hou van blond en blau we ogen. Als ik zo'n meisje zien, dan stap ik op haar af en maak ik een praatje." Een jonge Zeeuws-Vlaming, die niet met naam in de krant wil, weet het zeker: hij gaat de provin cie uit. „Ik was pas in een club in Breda. Daar was tachtig procent vrouw en twintig procent man! Hier in Terneuzen is het juist an dersom." Hoe het komt dat er zo veel jonge mannen en zo weinig jonge vrou wen zijn? Tanjo fronst zijn wenk brauwen erover, maar Manouk en Kayleigh hebben wel een idee. „De Zeeuws-Vlaamse mannen zijn moederskindjes", beweren ze. „Ze blijven liever hier, terwijl meiden veel vaker gaan studeren in de grote stad." Sint lansteen is één van de dor pen met het grootste mannenover- Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl JAMMEWEG 2, MIDDELBURG raat1 >y karcher schot van Zeeland: er wonen 247 mannen ten opzichte van 202 vrouwen tussen de 15 en 29 jaar. De mannen in het dorp liggen er niet wakker van. Yoeri Leeraert (21) kent vier of vijf meisjes van zijn eigen leeftijd, die nog in Sint Jansteen wonen. „Dat is weinig", geeft hij toe. Yoeri is vrijgezel, maar niet op zoek naar een vaste relatie. „Ik heb het hartstikke druk met mijn opleiding en werk." Hij haalt zijn schouders op. „Als er hier weinig meisjes zijn, dan ga ik wel naar Hulst of Clinge." Bryan de Smit (21) kijkt ook over de grenzen van zijn dorp heen. Met succes. „Mijn vriendin komt uit Zandberg, vlakbij Graauw. In Sint Jansteen is het saai. Mijn ma ten zeggen ook dat er in Steen weinig leuke meiden zijn. Ze zijn óf te jong, óf te oud. Daarom gaan we altijd uit in Kloosterzande of in Hulst." MIDDELBURG - Het provinciebe stuur schuift geen bemiddelaar naar voren om de samenwérking tussen de twee Zeeuwse zieken huizen te bevorderen. De kandi daat die gedeputeerde George van Heukelom op het oog had, kan niet op zijn verzoek ingaan. Vol gens de gedeputeerde is hem door 'Den Haag 'een embargo op gelegd', zo zei hij vrijdag in de Sta tencommissie Financiën, Bestuur en Welzijn. Van Heukelom pre senteerde zijn anonieme bemidde laar onlangs aan de Staten. Vol gens hem was het een man die zo wel bij de ziekenhuizen als het parlement zijn ingang heeft. l£P Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURC - Scoop en de Zeeuw se Bibliotheek moeten zelf een op lossing zoeken voor de hoge kosten die voortvloeien uit de ontslagen vanwege de door de provincie opge legde bezuinigingen. Een fusie van de twee instellingen moet die kos ten enigszins drukken. Die nadeden volgens gedeputeerde George van Heukelom (SGP) de 10 miljoen euro. De kroegen staan hier vol met jongens door Cornelleke Blok I Yoeri Leeraert (21) uit Sint Jansteen fClltf étayer j SLAGERIJ WISSE I Tanjo Funk (17) uit Terneuzen: „In de stad zijn bijna nooit vrouwen." I 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22