De strijd is al stilletjes losgebarsten. De komende maanden worden achter de schermen prominente EU-posten verdeeld. Vijf vuistregels voor de banencarrousel. k nu weer genoemd in Brussel I Schrijf niemand af Kleine landen hebben voordeel VERDIEPING 9 Topjobs: gezichtsbepalend e ïan s- ris 'ij Belangrijk kenmerk in de banenrace: er zijn al tijd verrassingen. Zo fi gureerden de namen van Herman Van Rom puy (voorzitter Europe se Raad) of Catherine Ashton (Hoge Vertegen woordiger voor het bui tenlands beleid) vooraf amper op lijstjes. En on danks driftige specula ties kreeg de Britse oud-premier Tony Blair geen Brusselse baan. Wel was daar plots de Portugees )osé Manuel Barroso. ?clcrBalkene/?of( De grootmachten krijgen vaak niet de belangrijkste banen. Zie Van Rompuy (België), commissievoorzit ter José Manuel Barroso (Portugal) en Dijsselbloem. Logisch, vindt ervaringsdes kundige en oud-secreta- ris-generaal van de Navo )aap de Hoop Scheffer. „Een Brit of een Fransman heeft in de regel een zware eigen politieke agenda. Dat heb ben landen als België, Dene marken of Nederland niet. Mijn voorganger bij de NA VO was een Brit. Die werd zonder twijfel vaker door Londen gebeld met de me dedeling 'wij vinden dit of dat' dan ik door Den Haag. Daarom houdt men wel van kleinere landen bij dat soort functies." Tegelijk helpt een al te uitgesproken profiel ook niet. De recente oproep van minister Tim mermans om de Europese Commissie te verkleinen, zal niet per se leiden tot Brussels krediet, zegt een li beraal. Bovendien: reeds be machtigde posten tellen ook mee. Met Dijsselbloem als eurogroepvoorzitter heeft Nederland 'al een vinkje achter de naam', zegt een ingewijde. Om dan ook nog een Commis sievoorzitter te leveren, is wat veel gevraagd. Eén schrale troost: als blijkt dat Nederland inderdaad naast de prijzen grijpt, is er altijd nog een commissaris nodig voor 'meertaligheid'. Talen wonder Frans Timmer mans is er geknipt voor. r. en rro- Fin- ?1 ie It le- )an ook ro tan van /or- den de premiers van Finland, Polen, Dene marken en Ierland getipt. Het stikt dus van de concurrentie. „Nederland moet het spel voorzichtig spe len, niet op zijn Hollands, zo van: dit is de persoon, dit is de post die we willen en daar gaan we voor", waarschuwt europarle mentariër Corien Wortmann (CDA), vi- ce-voorzitter van de EVP-fractie, waarin de Europese christendemocraten verenigd zijn. „Een strategie voeren als met Jeroen Dijsselbloem, dat is beter." Die werd begin dit jaar 'ineens' voorzitter van de euro- groep, de raad van de ministers van Finan ciën van de eurolanden. „Het beste kun je je maar helemaal niet publiekelijk kandide ren", meent een andere Nederlandse euro parlementariër. „Zoals Barroso, die kwam in 2004 als een duveltje uit een doosje." Het helpt wel om een (ex-)premier in de aanbieding te hebben. Vloeiend Frans spre ken is een pré en vrienden zijn met de Duitse bondskanselier kan nuttig zijn. Zo zou Helmut Kohl in 1994 persoonlijk de be noeming van Ruud Lubbers als commissie voorzitter hebben getorpedeerd omdat die aarzelingen had geuit over een snelle Duit se hereniging. De politieke kleur speelt eveneens een gro te rol. Zo'n 70 procent van de EU-burgers zou zelf de voorzitter van het dagelijks be stuur van de EU willen kiezen, blijkt uit een onderzoek van Eurobarometer. Maar zover is democratisch Europa nog niet. Als de burger invloed wil hebben, moet hij naar de stembus eind mei: het Europees Parlement moet namelijk instemmen met de commissievoorzitter die de leiders van de 28 lidstaten (de Europese Raad) voordra gen. De Europese Raad hoort 'rekening te houden' met de winnaar van de verkiezin gen. Maar het is niet automatisch zo dat de grootste partij de voorzitter mag leveren, zei de Duitse bondskanselier Angela Mer kel vorige maand in Brussel. „Een keuze maken zal veel discussie vergen", zei ze er met gevoel voor understatement bij. De nieuwe voorzitter is verantwoordelijk voor hét verdelen van de portefeuilles. Hij of zij bepaalt ook de man/vrouw-verhou- ding in het college. Het is veertig jaar geleden dat Nederland een commissievoorzitter leverde - euro commissaris Sicco Mansholt mocht in 1972 zeven maanden Franco Malfatti vervangen toen die aftrad om beschikbaar te zijavoor het Italiaanse kabinet. En, zeggen verschil lende bronnen in Brussel, Balkenende ligt goed in de EVP en in Europa. „Hij heeft geen vijanden. Het zou raar zijn als Den Haag een commissievoorzitter zou kunnen leveren maar er vanaf zou zien omdat hij toevallig niet tot de coalitiepartijen hoort." Premium: daar kun je mee thuiskomen 'Best belangrijk' De poedelprijs VRIJDAG 29 NOVEMBER 2013 door Niels Klaassen en Laurens Kok illustratie Nourdin Kouch WAT VALT ER TE HALEN? Voorzitter van de Europese Raad van EU-leiders (nu is dat de Belg Her man Van Rompuy) Voorzitter van de Europese Commis sie (de chef van het dagelijkse bestuur van de EU, nu de Portugees José Ma nuel Barroso) Voorzitter van het Europees Parle ment (nu de Duitser Martin Schulz) Hoge vertegenwoordiger voor bui tenlands beleid (soort 'minister van Buitenlandse Zaken van de EU', is nu de Britse Catherine Ashton) lats- id- :e jn iW in De Europese Commissie telt 28 leden. Elke lidstaat heeft namelijk recht op een commissaris. Logisch gevolg van zoveel posten: niet iedere portefeuille is even relevant. Er zijn grofweg drie categorieën: premium, belangrijke en onbelangrijke banen. Voor Nederland is het zaak - als er naast een van de absolute topjobs ge grepen wordt - in ieder geval een post te scoren in de categorie 'daar kun je mee thuiskomen'. Denk dan vooral aan financieel-economische por tefeuilles zoals Mededinging, Handel, Economische/Monetaire Zaken of In terne Markt. Er zijn commissariaten die belangrijk zijn, maar ook niet meer dan dat. Digitale Agenda is daarvan een voor beeld. Ook 'best belangrijk': Justitie, Energie, Regionaal beleid, Sociale Za ken, Industrie, Onderzoek en Innova tie. Sommige posten in de Europese Com missie lijken uitsluitend te bestaan om dat er nu eenmaal 28 lidstaten zijn. Denk aan Consumentenbescherming, Uitbreiding en nabuurschapsbeleid of Onderwijs en meertaligheid. Zoals een ingewijde het verwoordt: „Als je met zo'n post thuiskomt, weet je dat de lobby mislukt is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9