v: Balkenende wordt ook I Blijf ontkennen, totdat je het echt bent Wed op meer dan één paard Tobjob is niet per se ür goed voor Nederland 8 VERDIEPING BENOEMINGEN EU-BESTUUR Noodzakelijk voor een topplek in Brussel: Frans spreken en de Duitsers te vriend houden. a Er wordt in Brussel niet ge lobbyd voor Frans Timmer mans. De minister van Bui tenlandse Zaken is name lijk 'niet in de markt'. De af gelopen dagen heeft Tim mermans al een paar varian ten gebruikt om aan te ge ven dat hij niet voor een ho ge Europese baan gaat. Ge ruchten dat hij in de run ning zou zijn voor de felbe geerde post van 'EU-minis- ter van Buitenlandse Za ken' (officieel: de Hoge Ver tegenwoordiger) kloppen niet, stelt de PvdA-minis- ter. Waarmee hij, wellicht onbedoeld, de eerste vuist regel feilloos hanteert. Hard ontkennen betekent eigenlijk maar weinig. Wie herinnert zich niet de ge prikkelde reacties van pre mier Jan Peter Balkenende ('flauwekul!') toen hij in 2009 gevraagd werd naar zijn Brusselse aspiraties. Terwijl later bleek dat er wel degelijk intensief gelob byd werd om Balkenende de allereerste permanente voorzitter van de Raad van EU-leiders te maken. De toenmalige CDA-minister Piet Hein Donner ontkende in 2011 maandenlang dat hij de nieuwe vicevoorzitter van de Raad van State zou worden. En uiteindelijk werd hij het toch. De lobby voor Jan Peter Balkenende faalde. De po ging in een ver verleden om Ruud Lubbers voorzit ter van de Europese Com missie te maken, strandde ooic De lobby verloopt dus niet altijd naar wens. Het is een complexe exercitie, met tal van conflicterende belan gen en wensen. Bij het ver delen van de relevante pos ten wordt onder meer reke ning gehouden met de poli tieke kleur, geografische spreiding en niet te verge ten: de verhouding man/vrouw. Zo wil het ver haal dat Neelie Kroes (WD, nu commissaris Di gitale Agenda) haar twee termijnen in de commissie ook te danken heeft aan het feit dat ze een vrouw is; de commissie had dom weg nog te weinig vrouwe lijke leden. Op het Binnenhof is ieder een er wel zo ongeveer over uit dat de PvdA nu 'aan de beurt is', dat zou af- gekaart zijn door premier Mark Rutte en PvdA-leider Diederik Samsom. Samen hebben ze afgesproken er geen ruzie over te maken. Volgens sommigen moet Nederland op z'n minst ie mand van het kaliber van Timmermans, Bos of Ad Melkert ('vlak Melkert niet uit' waarschuwt een WD' er) sturen - een ander zegt dat er juist kansen zijn voor outsiders met minder kabinetsjaren op de teller. Zo klinken ook de namen van minder prominente PvdA'ers als Shell-topman Dick Benschop (oud-staats secretaris van Buitenland se Zaken), Frank Heems kerk (oud-staatssecretaris en nu bewindvoerder bij de Wereldbank) of oud-vakbondsvrouw Ag nes Jongerius. Maar in het licht van de mantra 'spreid je kansen' kan het geen kwaad ook een aantal WD- of CDA-zwaargewichten te polsen. Ad Me^ menschop Topposities zijn goed voor het aanzien van Nederland, maar je moet niet de illusie hebben dat het Nederland se belang dan ook het beste behartigd wordt, zo waar schuwt Jaap de Hoop Schef- fer. „Juist in zulke hoge functies moet je de schijn van partijdigheid ten koste van alles vermijden", aldus de oud-Navo-topman. Dus dat minister Jeroen Dijsselbloem van Financiën (PvdA) nu al bijna een jaar eurogroep-voorzitter is, be tekent niet dat de Neder landse standpunten in de eurogroep altijd even goed uit de verf komen. Als oud-PvdA-minister Wouter Bos (wordt ge noemd, maar hij zou voor de eer bedankt hebben) voorzitter wordt van de Eu ropese Commissie, is dat dus 'een hoofdprijs in een onbelangrijke competitie', zoals een WD'er het ver woordt. Achter de schermen gebeurt het, het verdelen van de hoofdprij zen in de Grote Europese Tom- .bola. Zonder notaris die erop toe ziet dat het eerlijk gaat. Op het hoogste politieke niveau zijn de cam pagnes al begonnen. De missie een toppo sitie. Voorzitter worden van de Europese Commissie, of anders 'president' Herman van Rompuy opvolgen. Deze posities zijn vacant na de verkiezingen voor een nieuw Europees parlement, in mei volgend jaar. De eerste wannabees hebben zich al ge meld. Zo staat de liberale Belgische oud-premier Guy Verhofstadt te springen om commissievoorzitter José Manuel Barro- so op te volgen, evenals de voorzitter van het Europees Parlement, de Duitse so ciaal-democraat Martin Schulz. Ook de Fin se en Franse eurocommissarissen Michel Barnier en Olli Rehn azen op de baan. Er is ook een hele batterij kandidaten die zwijgt over een kandidatuur. Toch wordt er druk over hen gespeculeerd. Zo circule ren in Brussel nog altijd de namen van Jan Peter Balkenende en Wouter Bos. Maar ook de Luxemburgse ex-premier en oud-euro- groepvoorzitter Jean-Claude Juncker staan op dit lijstje, net als de Duitse minister van Financiën Wolfgang Schauble. Verder wor- O e, door onze correspondent Petra Janbroers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8