Ook China meldt zich in betwist gebied Silvio Berlusconi vreest nu zijn arrestatie jeugdwerkloosheid in Europa 6 BUITENLAND uit protest geven bloemen aan een militair. De antiregeringsbetogers gingen gisteren voor de vijfde achtereenvolgende dag de Minder baby's besmet Tolheffing Autobahn: u„„ft - met hiv via moeder 10 euro voor tien dagen heeft kritiek Op hoge De strijd tegen nieuwe hiv-be- smettingen onder kinderen werpt wereldwijd zijn vruch ten af. Het aantal besmettingen van kinderen onder de 15 jaar nam tussen 2009 en 2012 af met 35 procent. Dat blijkt uit een rapport van het VN-kinder- fonds Unicef en Unaids dat van daag gepubliceerd wordt. De in schatting is dat ér 850.000 nieu we besmettingen van baby's zijn voorkomen tussen 2005 en 2012. Dat komt onder meer doordat besmette moeders in tensief worden behandeld met medicijnen, zodat ze hun ba by's niet besmetten. In de Duitse politiek zingen bedra gen rond wat de geplande tolhef fing op snelwegen betreft. Een vignet voor tien dagen zou tien euro gaan kosten. Voor twee maanden is de automobilist der tig euro kwijt Voor honderd euro is het gebruik van de Autobahnen voor het hele jaar af te kopen. Dit heeft Bild, de grootste Duitse krant, gisteren gemeld. CDU/CSU en SPD hadden woensdag in het regeerakkoord tolheffing afgespro ken, maar er werden nog geen be dragen genoemd. Ingezetenen van Duitsland krijgen de tol terug via een verlaging van de wegenbe lasting. Paus Franciscus heeft zich giste ren kritisch uitgelaten over de enorme jeugdwerkloosheid in sommige Europese landen. De kerkvorst deed in een interview met de Argentijnse televisie zijn beklag over het lot van veel jonge én oude Europeanen. „We leven vandaag in een oneer lijk internationaal systeem waar 'Koning Geld' een centrale rol heeft", waarschuwde Franciscus. Hij hekelde het feit dat sommige Europese landen een jeugdwerk loosheid hebben van 40 procent of hoger. „Een hele generatie jon geren kent de waardigheid niet die je krijgt door te werken." De jeugdwerkloosheid is in sommige Europese landen torenhoog. Zo zit in bijvoorbeeld Griekenland en Spanje meer dan de helft van de jongeren zonder baan. Volgens de paus zijn echter niet alleen jon ge werkzoekenden de dupe. Oude re mensen zouden worden ver waarloosd als ze de leeftijd zijn gepasseerd waarop ze het meeste geld verdienen. Franciscus sprak over een 'wegwerpcultuur' waar in jongeren en ouderen worden 'afgedankt". Reactor Noord-Korea Het lijkt erop dat Noord-Korea de stilgelegde kernreactor van Yongbyon weer opstart. Het In ternationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) van de Ver enigde Naties heeft 'activitei ten' waargenomen die daar op wijzen. Expositie Willem I In het stadsslot Fasanerie in het Duitse Fulda gaat over een halfjaar een permanente ten toonstelling over Willem I open. De latere eerste koning van Nederland leefde van 1802 tot 1806 in deze barokke stad in de deelstaat Hessen. Het wordt steeds drukker in dat stuk van het luchtruim. Ook Ja pan 'surveilleert' met vliegtuigen en schepen in de zone, die door beide landen geclaimd wordt. Af gelopen week vlogen ook twee Amerikaanse bommenwerpers door het gebied en ook Zuid-Ko- rea liet weten dat het er een vlucht heeft uitgevoerd. China heeft een groot deel van de Oost-Chinese Zee onlangs aange wezen als 'luchtverdedigingszo ne'. Dat was de laatste omstreden zet in een slepend territoriaal con flict. In de zee ligt onder meer een strategisch gelegen eilanden groep die in Japan bekendstaat als Senkaku en in China als Diayou. Mogelijk zijn in het gebied ook olievoorraden te vinden. Voor China is sprake van 'norma le patrouilles', die volgens een woordvoerder van de luchtmacht 'in overeenstemming zijn met de heersende internationale nor men'. Vliegtuigen moeten zich identifi ceren en Chinese instructies op volgen als ze de zone binnenvlie gen, liet China afgelopen'weekein de weten. Tot nog toe reageerde Peking terughoudend op de vluch ten door te zeggen dat het de bui tenlandse toestellen heeft opge merkt en geïdentificeerd. Critici stellen dat China zich in de eigen voet schiet met het vast stellen van de 'luchtverdedigings zone'. Door deze actie worden Ja pan en Amerika meer naar elkaar toe gedreven en neemt in Japan de wil toe om meer uit te geven aan defensie, zo wordt gesteld. De 'luchtverdedigingszone' die China boven omstreden eilanden heeft ingesteld, wordt niet geaccepteerd Bloemen "A"™0" - Demonstranten voor het zwaar verdedigde ministerie van Defensie in de Thaise hoofdstad Bangkok Silvio Berlusconi is bezorgd over zijn toekomst en vreest gearres teerd te worden. Zeker is dat de toekomst van de 77-jarige onzeker is en hij straalt dat nadrukkelijk uit. Zijn wanhopige aanhang wil bloed aan de paal, omsingeling van het presidentieel paleis, waar de man huist die geen gratie heeft geschonken. Berlusconi ver biedt dit echter, houdt een flets betoog en keert snel terug naar Milaan om zich te laten troosten door zijn kinderen. Zonder parle mentair schild, kan Berlusconi ge arresteerd worden. De drie-proces sen die tegen hem lopen vormen een bedreiging, maar de kans op arrestatie is - vooralsnog - klein. Zijn eigen media denken daar an ders over: zij menen dat het pro ces Ruby (machtsmisbruik, jeugd- prostitutie), waarin al een eerste graads vonnis is gesproken (zeven jaar cel), een afgeleid proces zal opleveren wegens omkoping van getuigen, mèt arrestatie. Zorgen zijn er nu al wel. Berlusconi heeft zijn eerste definitieve straf (belas tingfraude, negen maanden cel) te pakken. Mocht een tweede defi nitief vonnis worden uitgespro ken, dan zullen de drie jaar 'kor ting' die hij vanwege een amnes tieregeling heeft gekregen op de ze straf, worden opgeheven. Zo'n tweede vonnis zal er niet binnen een jaar zijn, en dus mag Berlusco ni zich opmaken voor negen maanden taakstraf. Tenminste, als sociaal werkster en rechter de kans op 'succesvolle reïntegratie' aanwezig achten. Het groene licht wordt niet eerder dan mei vol gend jaar verwacht. Berlusconi zal zeker een tv-offen- sief starten, waarin hij zijn on schuld zal bepleiten en de rege- ring-Letta aanvallen, die na het in trekken van Berlusconi's steun nog maar een minimale meerder heid heeft in de Senaat. In de pei lingen staat rechts voor op links en dus droomt Berlusconi van ver vroegde verkiezingen. Probleem is dat Berlusconi zes jaar geen pu blieke functie mag bekleden. Mis schien kan hij toch beter vluch ten, al dan niet met een diploma tiek paspoort van vriend Poetin. ti TOKIO - China's luchtmacht is in 'opperste staat van paraatheid' om het luchtruim te beveiligen. Als on derdeel daarvan patrouilleren ge vechtsvliegtuigen in de betwiste zo ne boven de Oost-Chinese Zee. Dat meldde het staatspersbureau Xinhua gisteren. NEW YORK BERLIJN BUENOS AIRES WENEN FULDA straat op. De Thaise premier Yingluck Shinawatra riep de woedende oppositie op om met haar rond de tafel te gaan om tot een oplossing te komen. Ze wil dat de demonstranten de protesten staken. De beto gers demonstreren tegen de regering van Shinawatra en een omstreden amnestiewet Die zou oud-premier Thak sin Shinawatra, de broer van de huidige premier, in staat stellen uit ballingschap naar Thailand terug te keren zon der dat hij een gevangenisstraf hoeft uit te zitten, foto Rungroj Yongrit/EPA door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „Jullie moeten geld inzame len om me sinaasappels te brengen in de gevangenis." Hij heeft het al meerdere keren als grap verteld aan zijn idolate gevolg, maar de avond na het gedwongen vertrek uit het Italiaanse parlement, klonk het toch anders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6