Experiment Goes met erfpacht woningbouw Vervolgstap Poel V kan worden gezet NBB op informeel bijpraten van gemeenteraad Noord-Beveland I I 66 Hier merken mensen dat ze iemand kunnen worden. 24 BEVELANDEN en THOLEN DAGBESTEDING Dagbestedingscentra voelen zich bedreigd door bezuinigingen en de WMO. De Kaai stelt zich te weer. Nog zes jaar voor burgemeester H. van Kooten Door de crisis zit de woning markt op slot. Ook in Goes ver loopt de uitgifte van grond rond uit moeizaam; er zijn dit jaar vol gens de gemeente maar een paar kavels verkocht. Slecht voor de grondexploitatie, waarmee grote financiële belangen zijn gemoeid. Als de grondverkoop achterblijft, kost dat veel geld omdat de exploi tatiekosten wel doorgaan. Project ontwikkelaars en bouwbedrijven geven regelmatig aan dat plannen niet zijn rond te krijgen, omdat het voor particuliere woningeige naren veel moeilijker is geworden om een hypotheek te regelen. Van uit het veld zwellen de geluiden daarom aan dat uitgifte in erf pacht een middel kan zijn om de grondverkopen aan te laten trek ken. Erfpacht is een zakelijk recht dat de erfpachter het recht geeft om de grond, die in eigendom is van een ander, binnen overeengeko men voorwaarden te gebruiken. Het lijkt op het huren van grond, maar toch komt het praktisch in de buurt van eigendom. De ver huurder is in dit geval de gemeen te, maar anders dan bij echte huur wordt het zakelijk recht van erfpacht ingeschreven bij de open bare registers van het kadaster. Za kelijk recht betekent dat de erf pacht niet is gebonden aan een persoon, maar aan een zaak: het perceel grond. De erfpachter kan de woning met het erfpacht verko pen en hij of zij kan voor de op stal ook een gewone hypotheek krijgen. Bij huur kan dat niet. Bij erfpacht hoeft de koper van een woning alleen het huis zelf, de ste nen dus, bij de bank te laten finan cieren.. De grond wordt in erf pacht door de gemeente uitgege ven en daar wordt jaarlijks een vergoeding (een canon) voor be taald door de erfpachter. De maandlasten zijn lager doordat niet op de grond hoeft te worden afgelost. Het grootste voordeel is dat daardoor soms net wel een fi nanciering kan worden rondgekre- gen. Wel zal de canon altijd be taald moeten blijven worden en bovendien is het de vraag of de af trekbaarheid op de inkomstenbe lasting nog lang blijft bestaan. De Goese proef loopt tot 1 juli 2014 en geldt voor kavels in de hele ge meente. De Goese raadscommissie stelde gisteren een bedrag van bijna een ton beschikbaar, waarmee de ko mende periode een structuurvisie wordt opgesteld, het ontwerp na der wordt uitgewerkt en een be stemmingsplan kan worden voor bereid. De gemeente wil de nieu we bedrijfsgrond aanleggen om dat de voorraad aan bedrijventer rein afneemt. Kwantitatief gezien zou Goes nog vijfjaar vooruit kun nen, maar er zijn echter bedrijven die niet in de duurdere zones pas sen vanwege de eisen die daarvoor gelden. Deze bedrijven zijn aange wezen op de Basiszone en de Sin gelzone. Daarvan is nog slechts res pectievelijk 1,9 en 0,9 hectare be schikbaar. Die grond is naar alle waarschijnlijkheid binnen enkele jaren volledig uitgegeven. Als er dan geen vervangende kavels be schikbaar zijn, kan er geen ruimte worden geboden aan bestaande be drijven in Goes die willen uitbrei den of verplaatsen en ook niet aan nieuwe. De provincie verwacht op De Bevelanden tussen 2013 en 2030 vraag naar netto 54 hectare uitgeefbare bedrijfsgrond. GOES - „We moeten hard op de trom slaan. Participerend, maat schappelijk verweven, dat zijn we allemaal al." Atelier-Galerie De Kaai in Goes haalt alle doelen die in de Wet Maatschappelijke onder steuning staan, bedoelt artistiek begeleider Hetty Schaart „Mis schien zijn we daar de afgelopen jaren te bescheiden over ge weest." De Kaai, dagbesteding van zorgin stelling Gors, maakt zich op voor de komende veranderingen in de zorg. De gemeenten moeten straks de dagbesteding voor men sen met lichamelijke en verstande lijke handicaps regelen maar wel met veel minder geld dan nu. Dat krijgt zijn uitwerking op het aan bod dat instellingen als Gors, maar ook kleine centra als zorg boerderijen kunnen bieden. „Mo gelijk dat De Kaai wordt samenge voegd met een andere dagbeste ding ergens aan de rand van de stad. Terwijl hier 25 mensen, mid den in de stad, zich kunnen ont plooien en merken dat zij de om geving wat te bieden hebben." De mensen bij De Kaai maken schilderijen, tekeningen en gra fisch werk dat via de galerie en de kunstuitleen aan de J.A. van der Goeskade zijn weg vindt naar woonkamers en bedrijfspanden. En naar diverse exposities, zoals de Kunstroute in Wemeldinge, de Kunstschouw Schouwen-Duive- land en zelfs een tentoonstelling in London, wat één van de top- kunstenaars van De Kaai, Marian ne Schipaanboord, voor elkaar kreeg. De Middelburgse documen tairemaakster Fifi Visser werkt aan een portret van Schipaan boord, die met haar treffende teke ningen kan vertellen wat haar doofheid en spasticiteit haar belet ten te zeggen. Volgend jaar ver- Schijnt bij De Drukkery een boek over het werk van Schipaanboord. Schaart is trots op het atelier dat twintig jaar geleden ontstond uit de tekenclub van Huize den Berg. „Hier merken mensen dat ze ie mand kunnen worden. Er werkt hier een jongen die op zijn oude school gastlessen heeft gegeven. Een van de vrijwilligers is een meisje dat uit de psychiatrie komt. Begeleiders die met pen sioen zijn, komen terug voor vrij willigerswerk. Vorige week heb ben we afscheid genomen van een vrijwilliger die hier 17 jaar heeft gewerkt. Mag het, op je 72-ste?", illustreert Schaart. De ruimtes van De Kaai zijn te huur voor workshops en bijeenkom sten. Humanitas is binnenkort te gast, zaterdag is De Kaai een thea terpodium tijdens de Mystery Tour van stichting Goes Promotie. „Dat boks je niet voor elkaar in een hal op een bedrijventerrein. Dat gebeurt middenin de stad." ONZEKERE TIJD Oudshoorn zegt dat naar aanlei ding van de overeenkomst waar mee de gemeente Noord-Beve land en bouwconcern De Hoop de erfpacht van heipalenfabriek Pit Beton in Kamperland omzet in een huurcontract voor tien jaar. Die overeenkomst werd ter kennisname aan de raad aangebo den als nagekomen ingekomen stuk, nadat de overeenkomst vori ge week in de collegevergadering was goedgekeurd. Geen van de fracties, inclusief de NBB had daar opmerkingen bij maar bij de rondvraag uitte Oudshoorn als nog kritiek op de gang van zaken. De overeenkomst is weliswaar niet in de raadsvergadering be sproken maar de raadsleden zijn wel op andere momenten geïnfor meerd, zei wethouder Adrie van der Maas. Hij noemde het een 'uit muntende deal' waarmee hij niet het risico wilde nemen dat die zou breken door te lang wachten. Hij kreeg steun van WD'er Dirk Hage. „De raad is regelmatig bijge praat", stelde hij. Het college is te prijzen vanwege het snelle hande len en de goede deal, vond hij. Nu er geen kans meer is dat de be- tonindustrie terugkeert in de ha ven van Kats wil het college ver der met een toekomstplan voor die haven. Wethouder Adrie van der Maas verwacht in januari met plannen voor een brede recreatie ve invulling te komen. Van Kooten's eerste termijn loopt in april 2014 af. Het burgemeester schap is wennen na tien jaar wet houderschap, want heel anders van aard, zei hij, maar 'we leren nog steeds', aldus Van Kooten. Henny van Kooten (52) is lid van de SGP. In de gemeente Slie- drecht was hij eerst vier jaar raads lid en daarna tot 1998 wethouder. door Luc Oggel GOES - Goes wil een proef houden om te bezien of de uitgifte van bouwgrond in erfpacht een manier is om de woningbouwmarkt uit het slop te trekken. door Luc Oggel GOES - Goes kan verder met de voorbereidingen voor de aanleg van de Poel V, een nieuw hoog waardig bedrijventerrein aan de westzijde van de Deltaweg (A256) tussen de spoorlijn en de A58. Atelier De Kaai is niet langer te bescheiden door Claudia Sondervan Hetty Schaart, kunstbegeleider De dagbesteding voor mensen die niet op de gewone arbeidsmarkt aan bod komen wordt per 2015 in handen van de gemeenten gelegd. Dat geldt voor zorg, begeleiding en ondersteuning die door het Rijk van de AWBZ (Algemene wet bijzondere ziektekosten) naar de WMO (Wet maatschappelijke on dersteuning) wordt overgedaan. De operatie gaat samen met grote bezuinigingen: in totaal een kwart van het zorgbudget Gemeenten moeten straks beslis sen wat zij voor keuzemogelijk heid bieden aan dagbesteding. Dat heeft gevolgen voor het aan bod van instellingen, zoals Gors, maar ook voor zorgboerderijen en en dagactiviteitencentra. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Noord-Bevelands Belang wil meer openheid in de ge meenteraad Noord-Beveland. Voor man Ariekees Oudshoorn kondigde gisteravond een voorstel aan waar mee hij dat bereiken wil. Volgens hem wordt er te veel informeel be sproken en afgestemd tussen colle ge van burgemeester en wethou ders en de raadsfracties zonder dat daar verslagen van zijn. WISSENKERKE - Met applaus en bloemen kreeg Henny van Kooten gisteravond de aanbeveling van de gemeenteraad Noord-beveland voor zijn herbenoeming voor nog eens zes jaar burgemeesterschap op het eiland. Meer nieuws zie: www.pzc.nl Uit een exploot van t.k.-gerechtsdeurwaarder Erik Sinke 'd.d. 22-11-2013 blijkt, dat t.v.v. Farnaz Ahamdzadegan, wonende te Mid delburg aan MOHAMMAD BAHREMANDI (26-08-1980) ILHAM DRISSI JAZOULI (24-10-1975), beiden zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een door de Voorzieningenrechter van de Rechtbank Zee land-West-Brabant, locatie Middelburg gege ven grosse van een beschikking d.d. 15-11- 2013 alsmede een drietal processen-verbaal van conservatoir beslag onder derden en een proces-verbaal houdende conservatoir beslag op de daarin genoemde roerende zaken. Van dit exploot kunnen M. Bahremandi I. Drissi Jazouli voornoemd een afschrift krijgen op één van onderstaande adressen. GGN Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 088-3314500 088-3314500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60