Racistische e-mail is Interne grap' RTL: grap Gordon was niet kwetsend bedoeld Niet alleen gesprek tussen Van Rey en Teeven door storing gemist 4 BINNENLAND LEUKEMIEPATIENT TERUG Koop in december of januari een auto en win! De leukemie van Renata (6) was al zo vergevorderd dat ze balanceerde op het randje van leven en dood. „Er was niets discriminerends mee bedoeld." Een bedrijfsleider verstuurde de interne e-mail aan zijn werkgever per ongeluk ook aan de 23-jarige sollicitant (effrey Koorndijk uit Deventer. In het be richt valt te lezen: 'Heb nog even gekeken is niks. Ten eerste een donker gekleurde (neger). En op zijn cv weinig tot geen ervaring met computers enz.' Nadat de Deventenaar een foto van de e-mail op Facebook plaats te, ontstond woensdag grote op hef waarbij mensen schande spra ken van het Arnhemse bedrijf. De man die de 'interne grap' mailde, is woensdag op non-actief ge steld. Wat er met hem gaat gebeu ren, wordt nog bekeken. Het be drijf benadrukt dat de sollicitant niet over de juiste kwalificaties be schikte en daarom de functie niet kon krijgen. Gisteren leek het er even op dat Koorndijk een schadevergoeding wilde. Dat blijkt niet zo te zijn. „Ik ben niet op een schadevergoe ding uit. Ik wil alleen dat die be drijfsleider ontslagen wordt. Het liefst ook nog op staande voet", stelt de Deventenaar. Omdat hij op grond van compe tenties is afgewezen, is een scha devergoeding volgens het bedrijf niet aan de orde. „Er is excuus gemaakt voor de in houd van de mail en voor de ma nier waarop die bij hem terecht is gekomen. Maar van racisme is geen sprake." „Wij willen benadrukken dat dit nooit de opzet is geweest", rea geert RTL „Het publiek kent Gor don als tv-persoonlijkheid en weet dat bij hem iedereen het on derwerp van zijn grappen kan zijn. Hij maakt daarbij geen enke le uitzondering, ontziet zeker ook zichzelf niet en dat is juist zijn kracht." RTL zegt dat in samen spraak met producent Blue Circle bij de montage van het program ma het bewuste fragment is ge bruikt. „Wij dragen dan ook de volledige verantwoordelijkheid autotrack.nl/occasionactie AutoTrack voor deze keus", verklaart de zen der. Bij het Meldpunt Discriminatie in Amsterdam waren tot gistermid dag 25 klachten over Gordon bin nengekomen. Het merendeel van de klachten komt van mensen met een Aziatische achtergrond. Directeur Jessica Silversmith van het meldpunt vindt de opmerkin gen van Gordon zeker klachtwaar dig. „Ze zijn beledigend en kwet send. Gordon zat er niet als caba retier, maar als jurylid." De zan ger maakte tijdens de auditie van Xiao Wang onder meer grappen over de Chinese uitspraak van de 'r' („sulplise") en verwees naar een bestelling in een Chinees res taurant („number 39 with rice?"). Het meldpunt heeft in een brief excuses verlangd van RTL De zen der heeft nog niet gereageerd, liet Silversmith weten. WARSCHAU - Anders dan de inspec tiediensten voor gezondheidszorg en veiligheid en justitie suggere ren, heeft de vertraagde diagnose het toen 6-jarige vluchtelingetje Renata Agamiryan wel degelijk in levensgevaar gebracht. Bovendien zijn er medische conclusies getrok ken zonder dat de inspecteurs inza ge hebben gehad in het Poolse me disch dossier van het Georgische meisje, en is er geen contact ge zocht met de behandelend artsen. Dat stelt Tadeusz Robak, hemato- loog aan de Medische Universiteit van Lodz die bekend is met de re sultaten van het Poolse bloedon derzoek. De ziekte - acute leuke mie - was volgens Robak op basis van die resultaten al minimaal en kele weken gevorderd. „Bij leuke mie kan iedere dag het verschil tus sen leven en dood betekenen." Michel Zwaan, kinderoncoloog in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam, bevestigt de lezing van Robak. Dat de prognose niet veran dert, is volgens Zwaan ook zonder medische informatie te trekken, 'want je krijgt niet ineens een an dere leukemie'. Maar volgens hem groeit de kans op complicaties naarmate leukemiepatiëntjes te lang onbe- Als een kind een infectie krijgt die voorkomen had kunnen worden, dan maakt dat uit handeld blijven. „Als een kind in die periode een ernstige infectie, bloeding of bloedarmoede krijgt die voorkomen had kunnen wor den als de diagnose was gesteld, dan maakt het uit", zegt Zwaan, die het geval van Renata niet in de tail kent. „Als die complicaties niet optre den, dan heeft de patiënt geluk ge had en maakt het voor de progno se niet uit." Renata Agamiryan kwam in de zo mer van 2012 met haar familie naar Nederland. Vanaf medio no vember begon ze symptomen te vertonen: bloedneuzen, opgezette lymfeklieren en blauwe plekken. Toen na vertraging een bloedon derzoek werd besteld door een huisarts, werd de familie overge bracht van het asielzoekerscen trum in het Limburgse Baexem naar het detentie- en uitzetcen trum in Rotterdam. Zonder bloed onderzoek werd het gezin na vijf dagen op het vliegtuig gezet naar Polen. Daar bleek dat Renata aan acute lymfatische leukemie lijdt. Op dit moment staat ze voor nog vier chemokuren, en volgt een röntgenscan van haar hersens. Vorige week brachten de inspectie diensten voor de gezondheidszorg en veiligheid en justitie in een brief aan staatssecretaris Fred Tee- ven de belangrijkste conclusies van hun onderzoek naar buiten. Afzonderlijke instanties zouden correct hebben gehandeld, hoewel de overdracht van medische gege vens beter had gemoeten. Renata kreeg volgens de inspecties dezelf de zorg die een Nederlands burger in dezelfde situatie zou krijgen. Om privacyredenen wordt het on derzoek zelf niet openbaar ge maakt. Dat de diagnose van leukemie we ken eerder gesteld had kunnen worden, is iets dat de inspectie ook onderschrijft. Maar die ver- MEDISCHE CONTACTMOMENTEN RENATA AGAMIRYAN november 201 2 Ï6) 27 28 29 30 INSTANTIES traagde diagnose is 'niet nadelig ge weest voor het beloop van de be handeling die in Polen heeft plaats gevonden', zo schrijft de inspectie in de brief. Ook is de prognose van de ziekte 'niet in ongunstige zin beïnvloed.' Die passage suggereert dat de ge zondheid van Renata niet te lijden heeft gehad onder de vertraging die de behandeling heeft opgelo pen. Maar volgens verschillende artsen is dat alleen gebaseerd op het feit dat Renata in die periode niet is bezweken aan complicaties. DEN HAAG - Het telefoongesprek tussen de van corruptie verdachte politicus Jos van Rey uit Roer mond en VVD-staatssecretaris Fred Teeven is zeker niet de enige tap die op 20 september 2012 is mislukt. Door een stroomstoring van 50 minuten zijn de gesprek ken via tweeduizend getapte nummers niet opgenomen door de politie. Dat meldde minister Ivo Opstel ten van Justitie gisteren in een brief over de mislukte tap in het strafrechtelijk onderzoek naar Van Rey. Van bewust wissen van het gesprek met Teeven is volgens Opstelten geen sprake. Van Reys advocate Gitte Stevens noemt het 'te gek voor woorden en ongeloof waardig' dat het mislopen van tweeduizend taps pas is ontdekt nadat de verdediging van Van Rey om een onderzoek naar het tele foontje met Teeven had gevraagd. Van Rey wilde op 20 september Door een stroomstoring van 50 minuten zijn gesprekken van tweeduizend getapte nummers niet opgenomen de staatssecretaris spreken over één van de kandidaten voor het burgemeesterschap van Roer mond, Bryan Rookhuijzen (FVdA). Volgens het Openbaar Mi nisterie schond Van Rey als advi seur van de gemeentelijke vertrou wenscommissie zijn ambtsge heim door geheime informatie te lekken naar burgemeesterskandi daat Ricardo Offermanns. Op verzoek van Van Rey wordt Teeven door de rechter-commissa- ris gehoord over het gemiste tele foontje. In afwachting daarvan weigert zowel Teeven als Opstel ten in te gaan op de inhoud van het gesprek. door Laura Speelziek ARNHEM - De e-mail waarin een sol licitant bij een Arnhems bedrijf zou zijn afgewezen vanwege zijn huids kleur, was een interne bedrijfsgrap. Dat heeft directeur Mike de Wilde van de gelijknamige zaak in auto- elektronica gisteren via een woord voerder laten weten. HILVERSUM - RTL betreurt het dat een aantal mensen de Chinezen- grappen van Gordon in Holland's Got Talent als zeer kwetsend heeft ervaren. Dat liet de zender donder dag weten nadat het Meldpunt Dis criminatie een klacht over de kwes tie had ingediend. (SjAutoTrack De zorgvuldige autosite Artsen: Renata door onze correspondent Michiel van Blommestein Michel Zwaan, oncoloog Voordat Renata en haar familie naar Polen werden uitgezet, ver bleef de familie van 13 juni t/m 26 november 2012 in Neder land. Kort na aankomst in Polen is bij het zesjarige meisje leuke mie vastgesteld. In Nederland had ze al last van koorts en neusbloedingen, wat kan duiden op deze ernstige ziekte. Perste medische contact mogelijk leukemie gerelateerde klachten ma di wo do vr za zo 12 3 4 6 7 8 9 10 11 12 (B 14 15 16 17 18 20 familie uitgezet naar Polen Medisch contactmoment In de periode in Nederland heeft het gezin met heel veel instanties te maken gehad. Juist de veelheid aan instanties waar asielzoekers mee te maken krijgen zou een oor zaak van het missen van de juiste diagnose zijn. door Hans Goossen en Theo Sniekers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4