En de winnaar is... Rozanne! 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Wie uitgeblust is, slijt zijn jaren achter de geraniums. Wie in de tuin actiefis, zit tussen de geraniums. Deze gera niums zijn niet dezelfde; die van de vensterbank heet niet gera nium, maar Pelargonium. De-ech te geranium is die in de tuin, maar de naamsverwarring zal eeuwig blijven bestaan. Meestverkochte tuingeranium is Rozanne. Vroeger was een gera nium een tuinplant die in juni bloeide; daarna was het voorbij. Maar Rozanne bloeit van juni tot november en is uitgegroeid tot onmisbare plant. De bloemen zijn blauw met een, naarmate de zomer vordert, steeds gepronon ceerder wit oog. Dat oog is een erfenis van een van de ouders: Geranium wallichianpm Bux ton's Blue. Tot juli 2010 waren er twee langbloeiende gera niums, die nogal op elkaar leken: Rozanne en Jolly Bee. Er waren kleine verschillen, niet zozeef in bloemkleur en bloeitijd, maar wel in groeikracht, groeiwijze en bladkleur. Beide planten hadden fans, maar bij kwekers heerst de opinie dat Jolly Bee de betere is. Nu is Jolly Bee uit de tuincentra weg. Gedwongen. Zit zo: In 1992 vond het Engelse echtpaar Do nald en Rozanne Waterer een zaailing van een geranium in de tuin. Het was een toevalstreffer met uitzonderlijk lange bloeitijd. Met Engelands bekendste vaste- plantenkweker Blooms of Bres- singham vroegen ze kwekers recht aan, een soort plantenpa- tent dat de houder een geldsom per verkochte plant oplevert. In 2000 werd het patent verleend. Intussen had Marco van Noort, kweker uit Warmond, in zijn tuin ook een zaailing gevonden, ook met uitzonderlijke kwalitei ten. Marco noemde de plant Jolly Bee en vroeg kwekersrecht aan, dat in 2003 werd verleend. Jolly Bee werd in razend tempo populair. Donald en Rozanne Wa terer waren intussen overleden, maar hun erfgenamen zagen hun inkomsten van melkkoe Rozan ne drastisch teruglopen. Samen met Blooms begonnen ze een rechtszaak, waarin ze beweer den dat Rozanne en Jolly Bee één en dezelfde plant waren. De kwekerswereld was in twee kampen verdeeld. Veel kwekers, vooral in Nederland, vonden dat ze duidelijk verschilden. De Brit ten beweerden dat de twee gera niums identiek waren. Zelfben ik van mening dat Jolly Bee op punten won van Rozanne. De groeiwijze van Jolly Bee was compacter, de groeikracht groter. De rechtszaak sleepte zich voort en de kosten van de advocaten liepen op. De sympathie ging uit naar kleine kweker Van Noort, die onder de voet werd gelopen Poëtisch en altijd uniek: kleurverloop in een aquarel. Waarom zou je dat alleen op een schildersdoek doen? Deze producten zijn even bruikbaar als artistiek. 1De bui zien hangen Majestueuze regenbuien, knispe rende kou, bescheiden warmte van de herfstzon. In Scandinavië heeft elke seizoensverandering ef fect op de mensen. Daarom ont wierp Aino-Maija Metsola voor Marimekko het nieuwe servies Weather Diary. „Vooral de herfst geeft veel inspiratie. Ik wist direct dat ik aquareltechnieken zou ge bruiken, omdat die goed passen bij het verbeelden van weersom standigheden als mist en regen. De kleurencombinaties op het ser vies zijn gebaseerd op persoonlij ke herinneringen en foto's." Behalve servies bestaat de collec tie Weather Diary uit producten van textiel, zoals een keuken schort en theedoeken. Geranium Rozanne. doorjtozanne Dijkstra www.marimekko.com www.buitendelijntjesshop.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46