-k m 1 HETBEROEP m 4 WONEN 300.000 Castor 6, Oostburg €300.000 1 Siersmid De familie Croosman uit IJzendijke zit het smeden in het bloed. De smederij in de Waterpoortstraat werd in 1903 opgericht door (over)grootvader Ca- miel en nu waken Erwin (62) en zoon Martin (40) over het vuur. De landbouwsmederij is uitgegroeid tot siersmederij voor alles van schoorsteenkappen tot hekwerken, gemaakt op ambachtelijke wijze. Wie echte ambachtslieden aan het werk wil zien, moet toch echt eens een bezoekje brengen aan sier smederij Groosman in IJ zendijke. En dat kan, want vader en zoon ge ven graag rondleidingen. In de smederij brandt het smidsvuur al ruim honderd jaar. "Rissen hamer en aambeeld laten Erwin en zoon Martin Groosman, terwijl de vonken er letterlijk van af spatten, de mooiste werkstukken ontstaan. Erwin leerde het vak nog van zijn vader, in de praktijk. Martin leerde de basis op school in Brugge, waarmee is bewezen dat siersmid alles behalve een uitstervend ambacht is. Het vak manschap van de siersmid is veelgevraagd, de mannen van Groosman hebben niet tekort aan werk. Beide hebben handen als kolenschoppen, brede schouders en biceps van staal. Want zwaar werk is het wel, met zware smeedha- mers op gloeiend ijzer staan rammen. Werk voor stoere mannen, wel behept met een crea tieve geest, want huzarenstukjes afleveren als gietijzeren tuinbanken, deurbeslag, stalen bin nendeuren en -ramen, schoorsteenkappen, windwijzers en hekwerken vergt de nodige fan tasie. Behalve in het kunstsmeedwerk leveren en plaatsen Erwin en Martin ook traditionele hout- en pelletkachels en zijn ze bedreven in functioneel smeedwerk en restauratiewerk. Voor restauraties trekken vader en zoon Groos man het hele land door, want hun kennis en vakmanschap bij het in oude glorie herstellen van oud smeedwerk aan bijvoorbeeld kerken en overheidsgebouwen is geroemd onder aan nemers in het hele land. Siersmederij Groosman maakt deel uit van het Nederlands Gilde van Kunstsmeden en heeft het certificaat 'erkende smederij' gekregen. Daar zijn Erwin en Martin trots en zuinig op. Erwin: „Je wordt niet zomaar lid van het Gilde en krijgt een certificaat. Het is een select gezel schap. Voor ons is het een opsteker, een erken ning van ons vakmanschap. Voor klanten is het een bewijs dat wij staan voor kwaliteit." Alleen smederijen die in het bezit zijn van het certifi caat, mogen restauraties uitvoeren aan over heidsgebouwen. Smeden is een vak vol tradities. In de smederij van Groosman lijkt de tijd te hebben stilge staan. Er staan ook een moderne freesmachine en een luchthamer, maar het smidsvuur van vetkolen brandt nog in dezelfde haard als die van (over)grootvader Camiel en zelfs de doorn (voor het smeden van rondwerk) en de aam beelden en veel smeedhamers zijn antiek. Mar tin werkt altijd op het aambeeld uit 1895, die van Erwin stamt uit 1923. Er is een put ingesle ten en een rand van zo'n vijftien centimeter van het aambeeld is weggesleten. Erwin: „Dat is van al die lippen aan hoefijzers die mijn va der en opa vroeger hebben geslagen." Vader en zoon hebben ook ieder hun eigen set smeedhamers. Ze gebruiken nóóit die van el kaar. Erwin: „Dat kan ook niet. Iedereen slaat op zijn eigen manier, in een bepaalde hoek. Die hamer slijt daar naar. Als ik de hamer van Mar tin zou gebruiken, dan sla ik putten in het ijzer. Het beste werkt een hamer die je helemaal zelf hebt ingewerkt." Zelfs het handvat maken va der en zoon het liefst zelf. „De steel moet naar beneden toe wat breder uitlopen, anders schiet die hamer zo uit je handen." Siersmederij Groosman kan wel een collega ge bruiken. „Een jonge gast, die bereid is om een mooi vak te leren. En het heeft veel voordelen! 's Avonds hoef je niet meer naar de sport school!" t £L Vrijstaande splitlevel woning (1973) met in pandige garage en mooie tuin, gelegen op een rustige locatie, gren zend aan natuurgebied Het Grote Gat. De wo ning is speels ingedeeld en heeft een prettige lichtinval. Er zijn drie slaapkamers, twee bene den en één boven. De badkamer is beneden. Hier smeden ze ijzer pas als het witheet is door Sheila van Doorsselaer Op de schouw boven het vuur prijkt een collectie windwijzers, foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44