6 7 verf Aquarel op behang en servies PZC a TN Doe-het-zelven kwam op in de jaren zestig en zeventig, toen de thuisklusser het licht zag. Na ruim vijftig jaar zelf boren, zagen behangen en spijkeren, lijken we klaar voor de volgende fase: geen genoegen meer nemen met massaproducten voor thuis. Trendwatchers zijn het erover eens dat doe-het-zelven een vol gende fase ingaat. Aangejaagd door slechte economische tij den, groeiend wantrouwen ten opzichte van grote bedrijven én een groeiende behoefte jezelf creatief te kunnen uiten. Henry Mason van het wereldwijd opereren de trendbureau Trendwatching bedacht er zelfs een naam voor: Profession all. „Steeds meer merken en fabrikanten haken aan bij de doe-het-zelftrend door klanten geperso- naliseerde producten van hoge kwaliteit te bieden. De tijd dat doe-het-zelf alleen over klussen ging, ligt definitief achter ons. Het is een lifestyle geworden", zegt Mason. Hij lijkt gelijk te hebben. Do it yourself (DIY) wordt alsmaar hipper. Denk aan het zelf verbouwen van groente in de tuin, ur ban farming genaamd. Of neem de trend van upcycling: oude spullen worden met een kleine ingreep omgetoverd tot nieuw product. Zoals het maken van een lamp van de trommel van een oude wasmachine. In en om het huis beperkte het klussen zich lange tijd tot het schilderwerk, het maken van een serre, het aanleggen van een terras enzovoort. Meubels werden gewoon in de meubelwinkel gekocht, maar ook dat veran dert. Zo plaatsen bouwmarkten als Horn- bach, Praxis en Gamma steeds meer instruc tievideo's in de categorie 'hoe maak je een salontafel' in plaats van 'hoe moet ik stu ken'. In het verlengde daarvan worden door bouwmarkten nu ook steeds vaker work shops, zoals bij Karwei, georganiseerd waar bij je onder leiding van een vakman een krukje of vogelhuisje gaat maken. Ook de zogenoemde repaircafés passen in deze trend. Onder het genot van een kop koffie wordt je aangemoedigd kapotte spullen niet weg te gooitn, maar zelf te maken: een uit Amerika overgewaaid fenomeen. Ze volgen daarmee onder meer het succes van het tijdschrift 101 Woonideeën, dat al ja renlang lezers niet alleen leert behangen en laminaatleggen, maar ook inspireert tot het maken van meubels en woonaccessoires. Van wolkjeslampen, tafelkleden versieren, halkasten tot hoogslapers; je kunt het er alle maal vinden, ook online. Keurig uitgewerkt in stappenplannen. Voor wie nog iets verder wil gaan, bestaan er nu ook sites waar je tegen betaling werk tekeningen kunt downloaden. Het moet ge zegd dat de meeste gaan over het bouwen van steigerhouten meubelen voor in de tuin. Maar www.meubelwerktekening.nl biedt een ruime keuze in allerlei meubelen, die ook nog eens relatief gemakkelijk zijn aan te passen naar eigen inzicht en wens. Veel van de meubels zijn wel vooral ge schikt voor de meer geoefende klusser. Om een soepele en snelle start te maken, kun je met de bouwtekening in de hand alles wel alvast op maat laten zagen in de bouw markt. Scheelt een hoop werk. Voor de echt geoefende klusser is de site www.jaapthoenes.nl een stuk uitdagender. Deze meubelmaker deelt enkele van zijn ei gen ontwerpen. Uiteraard kun je hem ook vragen de meubels voor je te maken. Heb je het gevoel dat je niet handig genoeg bent met gereedschappen, dan kun je altijd nog aan de slag met een 3D-printer. Op www.3dsvp.com wordt het je makkelijk ge maakt. Je kunt er kiezen voor kant-en-klare producten, maar ook zelf aan de slag gaan met een simpel online schetsprogramma. Een telefoonhoesje is zo gemaakt. Wie de smaak te pakken heeft, kan bij Leapfrog zelf een printer kopen voor 1.500 euro. Wonen Bouw zelf je interieur Planten in de kurken van wijnflessen: een van de vele leuke voorbeelden op www.upcylcethatcom foto's DesignPress door Cor-Peter Pasma www.upcyclethat.com www.repaircafe.nl www.101 woonideeen.nl www.meubelwerktekening.nl www.jaapthoenes.nl www.3dsvp.com www.lpfrg.com reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41