I I Voorzieningen staan onder druk Mensen minder vaak op vakantie Nederland viert 200 jaar koninkrijk, met lied zonder tekst IN HET NIEUWS 3 derd zodat gemeenten rekening met iemands inkomen kunnen houden. „We blijven hiervoor pleiten en gaan kijken of we ka merleden mee kunnen krijgen", zegt woordvoerder Edward Ernst. Het zou 'vooral veel bureaucratie' schelen, stelt hij. „Vroeg of laat be talen mensen die redelijk bij kas zitten dikwijls toch hun eigen voorziening." Gemeenten mogen namelijk wel een inkomensafhankelijke eigen bijdrage heffen en dat doen ze ook massaal, voor bijna alles wat ze verstrekken; van douchestang tot traplift. Hoe hoog de eigen bij drage is, hangt af van veel facto ren. Maar soms is het goedkoper om zelf (tweedehands) een hulp middel aan te schaffen. „Mensen begrijpen uit de media dat je bijna geen scootmobiel meer van de gemeente kunt krij gen", merkt Bob )anse van Twee- dehands-scootmobiel.nl. UTRECHT - Vandaag beslissen de Nederlandse gemeenten of ze ak koord gaan met decentralisatie van zorgtaken. Die moet (een deel van) de zorg 'dichter bij de mensen' brengen. Gemeenten gaan straks zorgen voor begeleiding en persoonlijke verzorging aan huis en betalen volgens de kabinetsplannen al leen nog de huishoudelijke hulp voor wie een laag inkomen heeft. De gemeenten zien de bui al han gen. De Haagse wethouder Kar- sten Klein voorziet een geldver slindende reeks procedures: „Wie nu een AWBZ-voorziening heeft en na 2015 een heel andere voor ziening krijgt aangeboden, zal daar niet zo maar mee akkoord gaan." Ook vreest hij tekorten om dat het Rijk wel taken aan de ge meenten overdraagt, maar niet al le daarbij behorende kosten ver goedt. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ, die vooral verzorgings- en verpleeghuiszorg dekt) kost meer dan 25 miljard eu ro per jaar. Via de WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) wordt per jaar 4 miljard euro uit gekeerd, waarvan 1,3 miljard voor huishoudelijke hulp aan 350.000 mensen. Ook hebben 300.000 mensen een rolstoel of scootmo biel, worden jaarlijks 600.000 taxi- passen verstrekt en 125.000 wonin gen aangepast, met bijvoorbeeld een inloopdouche of traplift. Sa men met een hoog aangeschreven gezondheidszorg, sociale vangnet ten als de WW en oudedagsvoor zieningen als de AOW en goede pensioenregelingen, zorgen ze er voor dat Nederland een verzor gingsstaat heeft die uniek is in de wereld. Maar de kosten om die verzor gingsstaat in stand te houden, worden steeds vaker als 'onbe heersbaar' getypeerd. Bijna ieder een is het er dan ook over eens dat een rem op de uitgaven nodig is. Een aantal deskundigen stelt ook dat die uitgaven zelf in het verle den remmend hebben gewerkt op het 'zelforganiserend vermogen' van ouderen en hun netwerk. Kees van der Most, directeur en onderzoeker bij NBTC-Nipo Re search: „Je ziet al een aantal jaren een soort denivellering in vakan tieland. Op vakantie gaan, werd in de afgelopen decennia meer be reikbaar voor grote groepen, maar nu heeft vooral de hoge wel- standsgroep een mooie tijd. Men sen die werken en baanzekerheid hebben, profiteren van het grote goedkope aanbod." Het aantal vakanties zat jarenlang in de lift. In 2008 kwam de klad erin door de economische reces sie. En nu is met 3 procent sprake van de grootste daling sinds de ja ren '80, blijkt uit het jaarlijkse va kantie-onderzoek van het Neder lands Bureau voor Toerisme en Congressen en marktonderzoeks bureau TNS Nipo. Ten opzichte van 2012 gingen er 50.000 meer mensen niet op vakantie Mensen bezuinigen vooral op kor te vakanties (twee tot zeven da gen). De lange blijven onvermin derd populair. De daling geldt zowel voor buiten landse als Nederlandse bestem mingen. Alleen de kustgebieden (de badplaatsen aan de Noordzee en de IJsselmeerkust) zagen dit jaar een stijging van het aantal va kantiegangers. „Het was een goede zomer en met mooi weer trekken mensen meer naar het water. Ook kam- peervakanties deden het daarom relatief-goed dit jaar", verklaart on derzoeker Kees van der Most. Andere gebieden in Nederland, zoals de Veluwe en de noordelijke provincies, zagen een daling van ruim 10 procent. Buitenlandse toeristen die naar Nederland komen, compenseren de daling van binnenlandse toeris ten gedeeltelijk. Het aantal toeris ten uit opkomende landen als Bra zilië, Rusland, China en India steeg in de eerste helft van 2013 met 3 procent. De landing wordt live op tv uitge zonden, net zoals de bijeenkomst in de Ridderzaal en een groot Ko ninkrijksconcert in het Circus theater in Scheveningen later die dag. Het feest herdenkt dat in 1813 de Fransen uit Nederland vertrok ken en er met Willem-Frederik (later Willem I) een onafhanke lijk koninkrijk kwam: met eigen grondwet, parlement en konings huis. Ank Bijleveld, commissaris van de koning in Overijssel en voorzitter van het Nationaal Co mité van het feest, kijkt vooruit. Geen makkelijke viering om te orga niseren. Want wat vieren we? „Klopt. Daarom hebben we vijf thema's bedacht. Bijvoorbeeld on ze rechten, dat we vrij kunnen stemmen. Dat is niet vanzelfspre- Het feest herdenkt dat in 1813 de Fransen vertrok ken en er een onafhankelijk koninkrijk kwam. kend. Het is goed om eens in de vijftig jaar (het was ook al feest in 1863,1913 en 1963, red.) de tempe ratuur van het land te meten. We zoeken het gesprek met elkaar." Wat is onze temperatuur „Ik denk dat we ons te weinig rea liseren wat we hebben en dat we te weinig trots zijn op wat we be reikt hebben. We plegen onvol doende onderhoud aan ons land." In het Nationaal Comité zitten ook Erben Wennemars en Albert Verlin de, niet de eerste mensen waar je aan denkt bij 200 jaar Koninkrijk. „We willen een feest dat niet al leen voor bobo's is. Wennemars spreekt jongeren aan. Verlinde heeft de productie van het Ko ninkrijksconcert gratis aangebo den. Ons budget is 2 miljoen euro voor zes evenementen en daarom sluiten we de komende twee jaar aan bij al bestaande evenemen ten; het Preuvenemint in Maas tricht bijvoorbeeld. Er zijn ook al veel lokale initiatieven. En we hebben nog onze Van Oran je-compositie." Een lied? Zoals het Koningslied? „Nee, geen lied. Een compositie. Zonder tekst. Bedoeld voor har monieën, orkesten, fanfares. We hebben in Nederland zoveel men sen die daar actiefin zijn. De com positie komt zaterdag online. VRIJDAG 29 NOVEMBER 2013 S beeld De Persdienst door Paulus Smits door Freke Remmers DEN HAAG - Mensen met lage inko mens moeten vaker vakanties la ten schieten. Hoge inkomens daar entegen blijven reizen en doen dat zelfs een beetje meer. door Cyril Rosman I Ank Bijleveld foto ANP SCHEVENINGEN - Pech voor Huub Stapel: de weersvoorspelling voor zaterdag is niet best. En hij moet dan toch echt op het strand van Scheveningen prins Willem-Fre- derik spelen die vanuit Engeland ar riveert; het begin van de viering van 200 jaar Koninkrijk der Neder landen. Zaterdag in Spectrum: Stilstaan bij 200 jaar koninkrijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3