1 Verschure in hoofdbestuur KNBB JQC 34 SPORT Groene Ster strijdt voor aansluiting Achterhoedegevecht in hoofdklasse Swift staat verrassend laag Endurotraining op het strand ATB Cup gaat verder in Hulst Bevlogen neuropsycholoog vertelt dat mensen die te weinig bewegen onvoldoende zorgen voor hun brein. De zaalvoetballers van Groene Ster Vlissingen ontvangen vanavond Hovocubo uit Hoorn, de nummer vier uit de eredivisie. Groene Ster staat zelf een plaats lager op de ranglijst met een punt minder, maar ook een wedstrijd minder gespeeld. Gerekend naar verliespunten staat de Walcherse promovendus zelfs derde, achter koploper FCM Dichtbij en CFE/VDL Groep. Groene Ster Vlissingen heeft drie van zijn vier thuiswedstrijden in de eredivisie winnend afgesloten. Alleen van FCK Hommel werd verloren (2-7). De wedstrijd in sporthal Baskensburg in Vlissingen begint vanavond om 21.30 uur. De voetbalsters van Oostkapelle, die elfde en voorlaatste staan in de hoofdklasse, treffen zater dag hekkensluiter HTC uit Zwolle. Het onder linge verschil is één punt: vijf om vier. De wed strijd begint om 14.30 uur. Oostkapelle is met Be Quick'28, RWH én HTC de minst scorende ploeg in de hoofdklasse. De ploeg van trainster Irma de Witte mocht in ne gen duels pas veertien doelpunten noteren. Daarnaast heeft Oostkapelle met 34 tegengoals de meest gepasseerde defensie. Vorig seizoen eindigde het onderlinge duel in een 3-3-gelijkspel. De korfballers van Swift zijn slecht begonnen aan de zaalcompetitie. Met twee punten uit drie duels staan de Middelburgers slechts zeven de in de eerste klasse C. En dat terwijl het vorig zaalseizoen nog zo goed liep bij Swift. Het team van trainer Dennis iPlantinga deed toen lang mee op de titel. Ook - in de eerste helft van de veldcompetitie speelde de Walcherse formatie nog zo goed, met een koppostie na zeven wedstrijden als beloning. De terugslag in de zaal komt dan ook als een verrassing. Zaterdag komt nummer twee RWA (Poortugaal) op bezoek. Het duel in sporthal De Sprong begint om 19.40 uur. Wie een speciale endurotraining wil meema ken, kan zaterdag terecht bij de Motor Enduro Vereniging Zeeland. Deze houdt een oefenses sie op het strand tussen Westkapelle en Dom burg. Deelnemers krijgen alle facetten van het endurorijden in het zand mee. De training staat onder leiding van de Goese instructeur Stefan Hage, die zaterdag nog als tweede eindigde in het Open Nederlands Kampioenschap voor de Inters E2. Het aanvangstijdstip is 11.00 uur en omstreeks 16.00 uur wordt de strandtraining af gesloten. Er is plaats voor vijftig deelnemers. Meer informatie is te vinden op www.mevz.nl. De Zeeuwse ATB Cup slaat de tenten zaterdag op in Hulst. Bij de Liniedijk wordt de zesde wedstrijd van de cyclus gereden. Vorig jaar was de Belg Danny Sleeckx de beste in Hulst. Ook dit jaar doet de coureur uit Malle het goed in de Zeeuwse wedstrijdenreeks. Hij won de wedstrij den in Wolphaartsdijk en 's-Heer Arendskerke. De andere drie wedstrijden werden gewonnen door Marco Minnaard (in Heinkenszand en Zei- zate) en Edzard van Ewijk (Wolphaartsdijk). De jeugd gaat in Hulst om 12.30 uur als eerste van start, de senioren en vrouwen om 15.15 uur als laatste. I tik- COES - Dat dagelijks actief bewe gen goed voor je gezondheid is, is langzamerhand wel bekend bij ie dereen. Dat het ook goed voor het functioneren van je brein is, is dat nog lang niet. Het is de missie van Erik Scherder, een Amster damse neuropsycholoog, om ie dereen daarvan te doordringen. „Het is mijn bedoeling om de mensen een spiegel voor te hou den", zei de professor doctor giste ren bij een lezing op het cios van Goes. „Het is misschien niet alle maal even leuk wat ik vertel, maar ik móet het doen. Dat er zo veel mensen inactief zijn, raakt me echt aan mijn hart." Scherder, die verbonden is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en de Rijks Universiteit Gronin gen, reist stad en land af om zijn hartenkreten te slaken. De weten schapper is inmiddels zo'n gewil de spreker, dat zijn agenda over vol is. Iedereen wil hem bevlogen horen vertellen. En dat hij een on prettige boodschap heeft en de stof die hij behandelt niet eenvou dig is, wordt op de koop toe geno men. Toehoorders hangen aan zijn lippen, liefst urenlang. Bij het cios in Goes boekte men Scherder al anderhalf jaar gele den. Eerder dan 28 november 2013 had hij geen gaatje, liet hij toen weten. De beroepsopleiding voor sportleiders besloot de viering van het 25-jarig bestaan, met ook nog tal van workshops, een reü nie en een feest, vervolgens hele maal om de lezing van de Amster dammer heen te bouwen. Ook al was dat op een donderdag. Wat Scherder het zeshonderdkop- pige publiek in Sportpunt Zee land voorhield, is dat mensen met name in de eerste 25 jaar van hun leven moeten bewegen. In die fa se ontwikkelt - en nu wordt het lastig - de frontale lob zich. Hoe meer die geprikkeld wordt, met uitdagend onderwijs, met het ma ken van muziek en/of door te sporten, hoe meer reserve je op bouwt voor later. „Daar heb je dan op je tachtigste plezier van", doceerde Scherder. „Kunnen we zeggen dat dementie te voorko men is door actief te bewegen? Nee, zover zijn we nog niet. Maar we weten al wel dat dementie la ter begint bij mensen die in de eerste 25 jaar een verrijkt leven hadden." Het baart Scherder zorgen hoe lang mensen gemiddeld voor de televisie zitten. En hoeveel ze met sociale media bezig zijn. „TV's en sma'rtphones zijn echt funest", zei hij in Goes. „Wie veel naar een beeldschermpje kijkt, be- Dat er zo veel mensen inactief zijn, raakt me echt aan mijn hart weegt veel te weinig. In de laatste tien jaar zijn mensen alleen maar minder actief geworden en de ver wachting is dat deze trend door zet tot 2035. Slechts een klein deel van de bevolking haalt de norm van dertigo minuten bewegen per dag." Scherder liet foto's zien van bank- hangende kinderen met obesitas. „Als zij zo door blijven leven, bou wen ze geen enkele reserve op voor later. Dan hebben ze later dus sneller kans op dementie en komen ze nog tal van andere pro blemen tegen. Wie geen goed ont wikkelde frontale lob heeft, heeft namelijk minder empathie, doet onvoldoende aan zelfreflectie, is minder in staat tot samenwerking en heeft z'n impulsen slechter on der controle. En zo kan ik nog wel even doorgaan met het opnoe men van de nadelen van inactivi teit." Zijn degenen die voor hun 25e weinig gesport hebben dan verlo ren? En geldt hetzelfde voor 25-plussers die nu nauwelijks uit hun stoel komen? „Nee hoor", zei Scherder, die daarmee veel men sen in de zaal geruststelde. „Je kunt de schade nog inhalen. Ga je actief bewegen, dan krijg je er meteen weer nieuwe cellen bij in je hersenen. Ik heb er hier een plaatje van. Vindt u ze niet schit terend?" 1 Daarmee is Zeeland sterk verte genwoordigd in het hoogste or gaan, omdat eerder al Jaap Labru- jere uit Domburg voorzitter werd van de Vereniging Carambole en ook deel uitmaakt van het over gangsbestuur. Dit overgangsbestuur heeft tot taak voor 2015 om van de diverse bestuurslagen die de KNBB ken de een platte organisatie te ma ken. Het is nog niet eerder in de geschiedenis voorgekomen dat Zeeland zo sterk was vertegen woordigd. Verschure is pas de vierde Zeeuw ooit in het hoofdbe stuur. Naast Labrujere zijn dat in de vorige eeuw Wim du Fossé (Sluis, later Dongen) en Leen de Bil uit Burgh Haamstede van 2003 tot 2007. Meerten Dallinga uit Sluiskil is momenteel lid van de bondsraad, een controlerend or gaan. Piet Verschure krijgt de por tefeuille breedtesport onder zijn beheer en heeft daaraan een stevi ge kluif. „Allereerst moet er in een commissie een blauwdruk ko men om de terugloop in het le dental tot staan te brengen en om te buigen in een opgaande spiraal. Mijn streven is om van onder af ideeën te laten opborrelen die dan, breed gedragen, kunnen wor den ingevoerd." VRIJ A LL ill M.i Kijk voor de volledige agenda op www.pzc.nl/sportagenda De sportredactie van de PZC geeft elke week tips over belangrijke of bijzondere evenementen in de regio. Tips voor de rubriek Hotspo(r)ts kunt u mailen naar sport@pzcnl VRIJDAG 29 NOVEMBER Scherder boeit met slechte boodschap ZATERDAG 30 NOVEMBER door Roeland van Vliet Erik Scherder I Erik Scherder tijdens zijn boeiende lezing in Goes, foto Izaak Verkeste door Joop van den Oudenhoven MlDOELBURC - Piet Verschure uit Nieuwerkerk is gekozen in het nieu we overgangsbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34