Succestrein van AZ dendert door Duizenden bedden nodig SPORT 33 miljoen moeten ophoesten. De ASO verlangt zo'n zeven ton, daar naast is er minstens drie ton no dig om de organisatie rond te krij gen. Het geld moet komen van al le partijen die kunnen profiteren van de komst van de Tour: de ver schillende overheden en het be drijfsleven. Van den Buijs: „Als je gaat rekenen, dan kost de komst van de Tour elke Zeeuwse burger nog geen twee euro. Da's natuur lijk heel weinig. En iedereen heeft gratis toegang." Van de provincie Zeeland valt vooralsnog weinig te verwachten. Gedeputeerde Ben de Reu heeft geen budget, heeft hij laten we ten. „Uiteindelijk zullen de over heden het voortouw moeten ne men", stelde Van den Buijs, al was het alleen maar omdat de ASO alleen met overheden zaken doet. „Daarna moet het bedrijfsle ven aansluiten." Kees Bal: „Iedereen moet beseffen dat dit een enorme promotie voor Zeeland oplevert." UTRECHT - De Tour-organisator ASO heeft in Zeeland voor 5 juli 2015 honderden hotelkamers gere serveerd. Dat betekent niet dat de Tour daadwerkelijk komt. De ka mers zijn zo vroeg geblokt om te voorkomen dat de prijzen stijgen. In het verleden schoten de prij zen voor hotelkamers naar grote hoogten op het moment dat be kend werd dat de Tour de regio zou aandoen. Alles bij elkaar reserveert de ASO per Tour-etappe zo'n vierduizend kamers. Er zijn zeven- a achtdui zend bedden nodig om alle vol gers te slapen te leggen. Daar zijn de journalisten nog niet bijgere- kend. Ze moeten zelf hun hotelka mers reserveren. Het betekent dat de ploeg van trai ner Dick Advocaat bij de beste 32 clubs in de Europa League zit. Na de winterstop mag AZ in de knock-outfase proberen net zo'n glorieuze buitenlandse tournee te beleven als twee jaar geleden toen onder meer Anderlecht en Udine- se werden uitgeschakeld en uitein delijk Valencia de ploeg een halt toeriep. Om zekerheid te krijgen over de volgende ronde moest AZ tegen Maccaba Haifa minimaal een punt halen. Dat leverde meer pro blemen op dan de uitslag doet ver moeden. De spelers waren slordig in de passing, waardoor heel veel balverlies werd geleden. Aanvallend oogde het team mach teloos. „Het leek wel of er een be paalde spanning opzat", conclu deerde Dick Advocaat na afloop. „We hadden niet de rust die we normaal gesproken hebben." AZ had het geluk dat de Israëli be paald niet meedogenloos waren in de afronding. Vooral vlak na rust ontsnapte de thuisploeg toen Shimon Abuhazira na een inschat tingsfout van Mattias Johansson alleen op doelman Esteban mocht afrennen. Hij schoot over. Invaller Shlomi Azulay ging een kwartier later net zo halfbakken om met de geboden vrijheid. Van dergelijke inefficiëntie heeft AZ dit seizoen geen last. De rood- witten hebben aan een halve kans genoeg om een goal te maken. Daar weten de laatste twee tegen standers in de competitie - Feye- noord en Roda JC - alles van. Ook in de heenwedstrijd tegen Macca bi dik twee maanden geleden was het rendement aan Alkmaarse zij de maximaal. Een intikkertje van lohann Berg Gudmundsson was toen goed voor de geniepige zege. Dit keer was het Nemanja Gudelj die voor de bevrijdende treffer zorgde. Tien minuten voor rust werd de Serviër volledig vrijgela- AZ plaatst zich door een 2-0-overwinning op macca bi Haifa voor de knock-out fase in de Europa League. ten, waardoor hij een vrije trap van Maarten Martens feilloos kon binnenschieten. Het maakte de opdracht voor Maccabi nog lasti ger, want alleen bij winst in Alk maar mochten de Israëli hoop houden op de volgende ronde. Desondanks lukte het AZ matig om controle over de wedstrijd te krijgen. Pas toen Viktor Elm hal verwege de tweede helft inviel (voor Roy Beerens) en Maarten Martens hangend op de linker vleugel kwam te staan, werd de bal beter in de ploeg gehouden. Dik in blessuretijd verdubbelde Gudmundsson - bezig aan zijn beste seizoen in Alkmaar - de sco re. De late 2-0 zorgde voor opluch ting bij Dick Advocaat, die alvast aankondigde het laatste poule duel (uit met Paok Saloniki op 12 december) met een veredeld B-team te gaan afwerken. PSV verliest bij Bulgaars kampioen PSV verloor gisteravond met 2-0 van de Bulgaarse kam pioen Ludogorets. Daardoor hebben de Eindhovenaren nog geen zekerheid over een vervolg in de Europa League na de winterstop. Op de laat ste speeldag (12 december) speelt PSV op eigen veld te gen Chornomorets Odessa voor een plaats in de knock-outfase. Beziak scoor de gisteravond twee keer te gen PSV, waar Jeffrey Bru- ma rood kreeg. Arrestatie spelers in Engels schandaal De politie in Engeland heeft zes mensen gearresteerd die worden verdacht van match- fixing. Dat heeft de National Crime Agency (NCA) laten weten. Volgens de organisa tie, die nauw samenwerkt met de gokcommissie en de Engelse voetbalbond, gaat het om wedstrijden in de la gere divisies. Volgens de krant The Daily Telegraph zijn er drie spelers gearres teerd en een oud-voetballer. De Muur keert terug in Omloop De Muur van Geraardsber- gen keert terug in de Om loop Het Nieuwsblad, de openingswedstrijd van het wielerseizoen in België. Vo rig jaar ontbrak de helling in het parkoers vanwege weg werkzaamheden en ook in 2011 en 2012 hoefden de ren ners de Muur niet over. Koersdirecteur Wim Van Herreweghe: „Na de wegen- werkzaamheden vorig jaar knopen we nu weer bij die traditie aan." Stimuleringsprijs zeilster Van Drielen Het Scharendijkse zeiltalent Esmee van Drielen heeft gis teravond in Goes de Zeeland Seaports stimulerings- en aanmoedigingsprijs gewon nen. De veertienjarige Schouwse, die in de Laser 4.7 vaart, ont ving een cheque van 3000 euro. Ze kreeg de voorkeur boven wielrenner Davy Gunst en het team van Beach Soccer Zeeland. De Fretes debuteert met goal in Oranje Voetballer Nazario de Fretes debuteerde gisteren bij Oranje onder vijftien jaar met een doelpunt. De Mid delburger, die bij Sparta in de jeugdopleiding speelt, opende na zeven minuten de score tegen de leeftijdge noten van Ierland. In Westervoort won het Ne derlands elftal uiteindelijk met 3-0. Nazario de Fretes speelde de hele wedstrijd. VRIJDAG 29 NOVEMBER 2013 r Tour op poleposition I Tour-baas Christian Prudhomme tijdens de presentatie van de Tour-start van 2015 in Utrecht. Op het grote scherm stopt de route van de tweede etappe bij De Meern. Het pijltje wijst echter wel naar het zuidwesten, richting Zeeland dus. foto Koen van Weel/ANP door Arnold Aarts ALKMAAR - Na de snelle uitschake ling vorig jaar door het Anzhi Mak hachkala van Guus Hiddink is de Eu ropese deelname van AZ dit sei zoen een succesverhaal. Met drie overwinningen en twee gelijke spe len in de poulefase plaatsten de Alkmaarders zich overtuigend voor de volgende ronde. In eigen huis werd Maccabi Haifa gisteravond met 2-0 verslagen. SOFIA LONDEN ANTWERPEN GOES WESTERVOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33