Oude roestbakken zijn goud waard voor 'Le Tour sous Ie Dom' 32 SPORT TOUR DE FRANCE De Tour-organisatie ziet in Zeeland kandidaat nummer één voor de finish van tweede etappe van 2015. Ook gisteren raakte Tour-baas Christian Prudhomme niet uitge sproken over de rol die de 'petite reine' speelt in de Nederlandse sa menleving. „Jullie hebben meer fietsen dan inwoners. Deze stad leeft met de fiets", riep de oud-wielercommentator eufo risch toen hij in de Winkel van Sinkel in Utrecht zijn Grand Dé- part 2015 kwam presenteren aan de stad die twaalf jaar bezig is ge weest om het grootste wielercir- cus op aarde binnen te halen. Twaalf jaar van smeken en lob byen. In het voorjaar van 2007 leek het bijna zo ver. Prudhomme wandelde met zijn assistent en en kele Utrechtse bestuurders door de Utrechtse 'binnenstad toen hem plots vanachter een poort een glas champagne werd aange boden. Gelijktijdig ging het carillon van de Domkerk de Marseillaise spe len. „Ik heb meteen Parijs gebeld en gezegd: hoor je dit. Ons volks lied klinkt uit de kerktoren." Prud homme leek om. Tot hij enkele, maanden later in Londen bij de Tour-start aldaar door Rotter dams burgemeester Ivo Opstelten werd ingepakt met diens New Energy-verhaal. Utrecht had het nakijken. De mannen van 'Le Tour sous le Dom' zetten echter door. Prud homme werd weer geraakt door het enthousiasme en door al die fietsen. Net zoals in 2000 Gi ro-baas Castellano om ging na het aanschouwen van al die fietsen bij het centraal station van Gro ningen. Net zoals zijn opvolger Zomegnan jaren later zijn verba zing bleef uitspreken over het aan tal fietsen in Amsterdam. Dat het geen koersfietsen, maar veelal roestbakken van armlastige stu denten zijn, doet dan kennelijk niet ter zake. De massaliteit waarmee de Neder lander zich dagelijks met zijn fiets in het verkeer stort, zegt de buitenlandse koersdirecteuren voldoende. Niet voor niets kreeg geen enkel ander land zo veel Tourstarts toebedeeld: Utrecht is de nummer zes in de rij na Am sterdam (1954), Scheveningen (1973), Leiden (1978), 's-Hertogen- bosch (1996) en Rotterdam (2010). Op zaterdag 4 juli 2015 opent de 102e Tour met een tijdrit van 13,7 kilometer door Utrecht. „Een mooie afstand voor mij. Ik kijk er nu al naar uit", zegt Belkin-ren- ner Wilco Kelderman, die regel matig een bezoekje brengt aan de stad. Bauke Mollema kijkt nor maal nooit verder dan de Tour die er aan komt. „Maar dit is anders. Sinds de Giro-start in 2010 in Am sterdam weet ik hoe geweldig dat het is om zo'n ronde voor eigen publiek te rijden. Kippenvel ge woon." Maar in de speciale trein van Pa rijs naar Utrecht liet Christian Prudhomme burgemeester Aleid Wolfsen weten waar hij straks in 2015 het meest naar uitkijkt: „Naar die nieuwe rijwielstalling van twaalfduizend fietsen bij het station." UTRECHT - Zeeland is kandidaat nummer één voor de finish van de tweede etappe van de Tour de France van 2015. Of de streep op de 5e juli ook daadwerkelijk in Zeeland getrokken wordt, hangt vooral af van geld. En daarover is nog niet gesproken. „We kunnen pas op 21 oktober 2014 zekerheid geven", zei Jour-directeur Christi an Prudhomme gisteren in Utrecht na de presentatie van de Tour-start van 2015 in de Dom stad. „Dan wordt in Parijs het tra ject van de Tour van 2015 gepre senteerd." Prudhomme zei niets te weten van het feit dat zijn organise rende ASO op 5 juli 2015 in Zee land honderden hotelkamers heeft gereserveerd. Hij vertelde het met een lach en voegde er aan toe: „En als ik het wel wist, kon ik er toch niets over zeggen." De teleurstelling over deze mede deling was bij Kees Bal en Tjitte van den Buijs niet al te groot. Bal bezocht de presentatie in Utrecht namens het Zeeuwse Tourcomité dat al sinds 2002 ijvert voor een start of finish in Zeeland. Van den Buijs was er namens de pro vincie Zeeland. De twee Zeeuwen zagen aan het eind van de ietwat langdradige presentatie dat de route van de tweede etappe slechts twintig ki lometer was uitgewerkt. Na de start bij de Utrechtse Jaarbeurs liep die nog door en langs de stad, waarna hij bij De Meern eindig de. Het afsluitende pijltje wees weliswaar naar het zuidwesten, richting Zeeland dus, maar dat zei de beide heren niet zo veel. „Ik had eigenlijk ook niet meer dan dit verwacht", erkende Bal. „De organisatie ASO heeft dan wel een heleboel hotelkamers ge reserveerd, maar er heeft nog nie mand uit Zeeland met de organi satie gesproken. Het zou raar zijn als ze nu al zouden zeggen dat ze naar ons toe zouden komen." Bal en Van den Buijs beseften in Utrecht wel dat ze een kans voor open doel krijgen. „De ASO volgt de gebruikelijke weg", wist Peter Schuiten te vertellen. Hij is een van degenen die in 2010 de Tour-start naar Rotterdam haalde en daarna samen met de ASO de wielerwedstrijd World Ports Classic (Rotterdam-Antwer- pen vice versa) stichtte. „Eerst re serveren -ze de hotelkamers. Ze hebben de route dan al helemaal in hun hoofd. Pas daarna gaan ze praten met de plaatsen waar ze het liefst naartoe willen. Zeeland staat voor Prudhomme dus op nummer één", aldus Schuiten. „En dat is al heel wat, want ik heb begrepen dat er tientallen gegadig den zijn voor de finish van de tweede etappe." Volgens Kees Bal hebben 186 Ne derlandse en Belgische plaatsen aan de ASO laten blijken in de toe komst een Tour-etappe te willen ontvangen. „Dit is een unieke kans voor Zee land", stelde Van den Buijs, die een naaste collega van Prudhom me een grote windvaan aanbood, om maar aan te geven dat in Zee land fantastische waaierkoersen verreden kunnen worden. „We zijn er dicht bij. Het is nu aan de partijen in de provincie om die kans te grijpen." De provincie-ambtenaar refereer de aan de Tour-start van dit jaar op Corsica. Iedere geïnvesteerde euro bracht op dat Franse eiland in de kassa's het tienvoudige te rug. Kees Bal: „Zeeland moet er voor zorgen dat er een goed par koers is en dat het financieel rond te krijgen is. Dan zijn we een heel eind." Feit is wel dat allerlei partijen in Zeeland nu hard aan het werk moeten. Er moeten samenwer kingsverbanden gesmeed worden en afspraken worden gemaakt over financiële bijdragen. Zeeland zal een bedrag van minstens één m A< na dij ge le va sc dr ga va nc 'ij ht VRI Zeeland staat voor 1 door Ad Pertijs UTRECHT - Fietsen, fietsen en nog eens fietsen. Voor de meeste Ne derlanders zijn de tienduizenden vaak roestige rijwielen die mensen lukraak wegzetten bij stations en in de oude binnensteden een doorn in het oog. Niet echter voor de bazen van de grote wielerron den. Voor hen zijn ze hét ultieme bewijs dat Nederland een fietsnatie is, waar je als Tour, Giro of Vuelta niet aan voorbij kunt. 6 door Koen de Vries In Utrecht zal de Tour voor de zesde keer in Nederland starten na Amster dam (1954), Scheveningen (1973), Lei den (1978), 's-Hertogenbosch (1996) en Rotterdam (2010). EUROPA Groep A: Koeban Krasnodar-FC Sankt Gallen 4-0, Swansea City-Valencia 0-1 Groep B: PFC Ludogorets Razgrad-PSV 2-0, FC Chornomorets Odessa-Dinamo Zagreb 2-1. Groep C: Esbjerg FB-Standard Luik 2-1, Elfs- borg IF-Salzburg 0-1. Groep D: FC Rubin Kazan-NK Maribor 1-1, Wigan Athletic-Zulte-Waregem 1-2. Groep E: Pacos de Ferreira-Fiorentina 0-0, Dnipro Dnipropetrovsk-CS Pandurii Lignitil Targ 4-1. Groep F: Girondins Bordeaux-Eintracht Frank furt 0-1, ApoeL FC-Maccabi Tel Aviv 0-0. Groep G: KRC Genk-Dinamo Kiev 3-1, SK Ra pid Wien-FC Thun 2-1. Racing Genk Dinamo Kiev Rapid Wien FC Thun Groep H: FC Slovan Liberec-SC Freiburg 1-2, Sevilla-Estoril 1 -1 Seviila Slovan Liberec SC Freiburg Estoril 5 2 3 0 9 4 - 2 5 2 2 1 8 3 - 2 5 1 2 2 5 5 - 3 5 0 3 2 3 2 - 7 Groep I: Olympique Lyon-Real Betis Seviila 1-0, NK Rijeka-Vitoria Guimaraes 0-0. Olymp. Lyon Real Betis Vit. Guimaraes NK Rijeka Groep J: Legia Warschau-Lazio Roma 0-2, Trab- zonspor-Apollon Limassol 4-2. Trabzonspor Lazio Roma Apollon Lim. Legia Warschau Groep K: FC Anzhi Makhachkala-FC Sheriff Ti raspol 1-1, Tromso IL-Tottenham Hotspur 0-2. Tottenham H. 5 5 0 0 15 11 - 1 Anzji Makhach. 5 2 2 1 8 3 -3 Sheriff Tiraspol 5 0 3 2 3 3 - 6 Tromso IL 5 0 14 11 - 8 Groep L FC Shakhter Karagandy-Paok Saloniki 5 4 1 0 13 13 - 6 5 3 2 0 11 8 - 4 5 1 1 3 4 5 - 8 5 0 0 5 0 0 - 8 5 3 2 0 11 9 - 5 0-2, AZ-Maccabi Haifa 2-0. 5 2 1 2 7 8 - 6 Paok Saloniki 5 3 2 0 11 8 - 4 5 1 3 1 6 7 - 7 AZ 5 3 2 0 11 6 - 2 5 1 0 4 3 3 - 9 Maccabi Haifa 5 0 2 3 2 4 - 8 Shakhter K. 5 2 3 0 9 7 - 4 5 1 3 1 6 7 - 7 5 1 3 1 6 5 - 6 5 0 3 2 3 4 - 6 De nummers één en twee uit de poules scharen zich bij de laatste 32 ploegen. De zesde en laatste speelronde wordt ge speeld op donderdag 12 december. Nemanja Gudelj heeft AZ door een doelpunt bij de tweede paal op voorsprong gezet tegen Maccabi Haifa. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32