Maison du Malheur zoekt naar de wortels van de muziek CULTUUR 31 De carrière van de Zeeuwse zanger Mare Canto voert van feestzalen tot luxe podia. Hij geeft zondag in Goes een jubileumconcert. AGENDA SEROOSKERKE - Het leek hem ge weldig in zijn auto met een karre tje voor zijn keyboard erachter langs bruiloften en partijen te trekken en daar 'een gezellig re pertoire' te brengen. Gezellig? „Jawel, zo van Daar bij de waterkant en Ik meen het bij voorbeeld, maar ik deed erg mijn best steeds meer nieuwe liedjes op mijn repertoire te krijgen. Daar zat ik hele dagen voor boven op mijn kamertje te studeren", vertelt Canto uit het Schouwse Serooskerke over de tijd dat hij nog als Mare Borsboom door het leven ging. Hij was 19 toen het al lemaal begon te lopen met de boe kingen. Canto vindt het nog steeds fijn mensen een vrolijke avond te bezorgen, maar zijn am bities reiken vaak toch verder. Het jubileumconcert zondag in De Mythe getuigt daarvan. Als kind deed Mare al aan stern- vorming. Dat gebeurde spelender wijs als hij op bezoek was bij zijn tante Dit en Oom Dick, twee enorme operetteliefhebbers. „No ten plaatsen, tekstbeleving, gevoel in de muziek heb ik zeifin de loop der jaren wel geleerd, maar tante Dit heeft me bijgebracht hoe ik techniek en gevoel moet combineren." Hij bleek talent te hebben en schoolde zich verder met zangles sen bij operasterren als Caroline Kaart en Christina Deutekom. Hij weet als tenor met toonhoogtes over drie-en-half octaaf vaak te MIDDELBURG - Behalve veel optre den met zijn band Maison du Mal heur - morgen te zien in Middel burg - geniet de Amsterdamse muzikant en liedjesschrijver J.P. (Jeroen) Mesker nog steeds van het snuffelen in bakken vol oude vinylplaten. Bij voorkeur muziek uit de eerste helft van de vorige eeuw. „Voor mij is het een gezon de en inspirerende bezigheid. Er is nog zoveel in die muziek te ont dekken. Voor pakweg een euro haal je al verrassingen en inspira tie in huis." Het is een zoektocht naar de wor tels van rock-'n-roll, rhythm blues en jazz die Mesker met Mai son du Malheur onverminderd voortzet. Het is de rode draad in de muziek waarmee de bapd - met groot succes - 'oude muziek' nieuw leven inblaast. „Het mooie van tweedehands vi nyl aanschaffen is dat je door toe imponeren. Het moment waarop hij Andrea Bocelli voor het eerste hoorde zingen bracht een omme keer voor Mare Canto. „Geweldig zoals hij die schorre stem over liet gaan in zijn operastem. Toen ik ging oefenen, bleek ik het ook te kunnen." Naast bruiloften en partijen ging Canto zich breder manifesteren. Zo denkt hij met veel plezier te rug aan zijn deelname aan de tele visieprogramma's Soundmix- show en later aan 'Una voce parti- colare'. Weldra kreeg Canto de bij naam van 'de Nederlandse Andrea Bocelli'. Samen met Willi am Jansen uit Rotterdam, die als 'de Nederlandse Julio Iglesias' door het leven ging, maakte hij de val iets bijzonders tegenkomt. Die verrassing speelt ook bij Maison du Malheur een grote rol. Dat geldt zowel bij het schrijven, op nemen als bij de optredens. We zijn geen groep muzikanten die de nummers van onze twee al bums keurig afspeelt, maar zoe ken ook daarin naar nieuwe ele menten. In dat opzicht vormt on ze eigen muziek een prima inspi ratiebron." In 2011 begon Jeroen Mesker (36) met het schrijven van muziek voor zijn nieuwe project Maison du Malheur. Daarvoor waren er al een aantal garagebandjes gepas seerd en bracht onder andere de hillbillyrock van de Pedro Delga- dos behoorlijk succes. „Achteraf was het niet helemaal de benade ring van rootsmuziek die ik voor ogen had. Eigenlijk ben ik weer van onderaf begonnen. Ik zat op het spoor om meer jazz in de mu ziek te stoppen. Thuis schreef ik de liedjes en muziek en voor het cd Pharos, die in 24 landen werd uitgebracht. Als ander hoogtepunt geldt de toernee die hij maakte met de fi nalisten van 'Una voce particola- re' onder de noemer 'Fluxus'. De tour bracht hem in alle Duitstali ge landen en veel optredens, in za len maar ook op televisie. Het valt op dat hij zijn deelname aan de televisie-wedstrijd 'Ster ren Stralen' niet noemt. „Nee, laat maar zitten. Dat was vooral be doeld ter promotie van het con cert van Frans Bauer in het Geld- rodome." Met een flinke portie zelfreflectie constateert hij bij zijn zilveren jubileum: „Ik ben nooit landelijk doorgebroken, maar veel mensen kennen me en opnemen zocht ik muzikanten die ook op die lijn zaten. Waiting For Trouble To Come was het resul taat, Opgenomen en uitgegeven in eigen beheer. Voor een tweede album kon de band bij Excelsior Recordings te- waarderen mijn optredens." Mare Canto verheugt zich op een spran- kelijk jubileumconcert en heeft daarvoor zijn belangrijke muziek- vrienden uitgenodigd. Zo gaat hij samen met Marjon van Iwaarden het bekende duet Barcelona zin gen. Verder zijn er optredens van Ben Cramer, Vinzzent, Frank Live en Paula Snoeren. Zelf brengt Canto een gevarieerd repertoire met uitaard ook het nummer Ma ma dat in mei op single is uitgeko men. Het is de Nederlandse ver sie van 11 Divo, voor Canto ver taald door Tony Neef. recht. Nog voordat het resultaat Wicked Transmission in maart dit jaar verscheen, scoorde de band een aardige 'commerciële subsi die', zoals Mesker het noemt, met een cover voor een wereldwijde 1 televisiereclame. Het album ver- scheen enige tijd later en daarna ging het snel. Er kwamen nog meer optredens, festivals waaron der Lowlands, radio- en tv en een uitgebreide clubtoer door heel Ne derland. De negen muzikanten van Mai son du Malheur grijpen terug op de uiteenlopende Amerikaanse muziek uit de jaren twintig en dertig zonder zelf ook grenzen te stellen aan invloeden. Met de hon ky-tonk piano, contrabas, there- min en de blazers- en ritmesectie staat de band garant voor veel kleurige muziek. De oude stijl en de handtekening van zanger en banjospeler Mesker bepalen de sfeer. „We willen muziek maken die iets oproept en iets doet met je lichaam. Stilzitten kan, maar meestal zien we veel beweging." VRIJDAG 29 NOVEMBER 2013 eeuw N/1 ei re C3.nto r£tni"'ndtu°p Goes Cadant Symfonie Orkest: 'Swingin La- tin', Zanger Mare Canto zoals hij staat afgebeeld op de hoes van zijn single 'Mama', foto Esther Keim Kwart door Ali Pankow door René de Dreu Zondag 1 december, De Mythe, Goes, 14.30 uur; ontvangst vanaf 13.30 uur met een glas Prosecco. Kapelle Cabaretier Robbert Jan Proos met pro gramma 'Everest', De Vroone, 20.00 uur Middelburg Boekpresentatie 'Opa waar ben je?" door Mineke van Gelder-Wiggers, Drvkkery, 16.30 uur Muziekprogramma 'Back to the Coun try, Part Three', Schouwburg, 20.00 uur Campbell, Bowry Ross (UK): 'Guitars and other Machines', De Spot, 21.00 uur Oostburg Muziekprogramma 'Nederland Musical- land met o.m. Joke de Kruijf, Bill van Dijk, Rosalie de Jong, Ledeltheater, 20.15 uur Rilland Hans Dorresteijn: 'Goede Genade', Luctor et Emergo, 20.00 uur Schore Optreden Kapels gemengd koor, voor afgegaan door kindercantorij Parels. Schoorse Kerk, 20.00 uur. Terneuzen Echt Antwaarps Theater: 'Mijn Poolse kuisvrouw', Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Dansvoorstelling 'Grad na more', Ter Reede, 19.30 uur Jazzit met 7 Zeeuwse jazzmuzikanten, Nieuw Bachtenpoorte, 19.30 uur Emsemble La Reverdie: 'De Italiaanse reis van Dufay, St. Jacobskerk, 20.00 uur Toneelvoorstelling 'Gewürztraminer", De Zeeuwse Komedie, Vestzaktheater^, 20.30 uur Opening Bluesroute Vlissingen met Ha milton Loomis, De Piek, 20.30 uur Bluesroute Vlissingen, met optredens in Pare Central (Bas Kleine His Harma- niacs), De Concurrent (Jeremy The Groovebreakers), Soif (Ryan Lamb Litt le Village, stadscafé De Dighter (John Bur- ki Willem Treur), Popeye (Stonecold), Wicked (Trash Hombres), Docqmans Bar (Dave Chavez Band), Vanuus (Thé Blues Vision) en The Hoppit (Betty's Doghou se), Binnenstad, vanaf 21.30 uur Zierikzee Local Beatz live, Brogum Popcultura, 21.30 uur. Maison du Malheur, morgen in De Spot in Middelburg. Voorprogramma: gitarist-zanger en liedjesschrijver Flip Noorman. Deur open: 21.00 uur. I Maison du Malheur, met in het midden Jeroen Mesker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31