Ontvang 10,- /mnd korting op elk extra abonnement W£W if? Herfst 2013 in top 3 als één van natste ooit 30 MENINGEN brieven Life companto Gordon Stuurhulp Stuurhulp kpn winkel kpn.com 0800 0115 Evangelisatie Baggerprocedure Godslastering De Hollandse mediamieke humor staat soms op een laag pitje. Ster- ker nog, hij is dikwijls bijtend, vernederend en dus niet om te la chen. Zoals die verslaggever die terwille van de kijkcijfers een zwarte man op een vernederende manier vroeg zijn schoenen te poetsen en zijn rug te krabben. Of de smerige link die iemand maakte tussen een schip vol Zwar te Pieten en de slavenhaler Ami- stad. En dan Gordon, die we eigenlijk beter dood zouden zwijgen of ne geren met zijn opmerking: 'Welk nummer ga je zingen? Nummer 39 met rijst?' Was het daarbij gebleven, zou het nog als 'a slip of the tongue' kun nen worden gezien, maar hij deed er later nog een schepje bovenop door te zeggen dat de kandidaat geen afhaalchinees was. Wat had hij het weer met zichzelf getroffen en hoe etaleerde hij weer zijn narcistische trekjes ten koste van een kwetsbare kandi daat. Smakeloos. Paul Bots wees er onlangs (22 no vember) op dat oudere mensen met moderne fietsen gemakkelijk omvallen. De rij-stabiliteit van on ze fietsen is niet goed. De voor vork is gewijzigd zodat de zoge naamde naloop nu circa 1 centime ter is. Voor coureurs en liefheb bers van hard fietsen zeer ge wenst. Er moet wel constant ge stuurd worden. Achterom kijken is niet langer eenvoudig. De TU in Delft heeft een apparaatje be dacht voor een betere stuurstabili- teit. Maar dat hebben wij niet no dig. Wel een andere voorvork met een naloop van 6 centimeter. Die hadden we vroeger. Met handen los fietsen was gemakkelijk. Ach terom kijken eveneens. Geen risi co van omvallen. Scherpe bochten moeilijk als je hard rijdt, niet bij lage rijsnelheid. Gewoon een goe de rij-stabiliteit. Die fietsen wor den ook nu nog verkocht. De roepnaam is 'opa-fiets' of 'oma -fiets'. Dat klinkt niet leuk. Stap er overheen. Koop zo'n fiets. En u rijdt veiliger en valt niet om. Hoe ingewikkeld kan men het ma ken? Het gesofisticeerde waarschu wingssysteem, dat men wil ont wikkelen ter voorkoming van val partijen bij kwetsbare groepen fietsers, lijkt mij ontwikkeld in een theoretisch laboratorium, door theoritici. Onstabiliteit door visus-, even- wichts- of motorische oorzaken kan men volgens mij pragmati scher, doeltreffender en eenvoudi ger oplossen door aanschaf van een leuke, vlotte driewielfiets dan door een veel onstabieler twee wielig voertuig, waarop men aller hande technologische snufjes wil loslaten. Geen onnodige piepjes en/of bliepjes, gewoon een mandje voor de boodschappen, de regencape, de stok, het vals gebit en het ge- /mnd* Met FamtlieVoordeel Korting op elk extra mobiel abonnement op hetzelfde adres Een mobiel abonnement is er al vanaf 17,50 /mnd Ook in combinatie met Sim Only, Tablet of Hi-abonnement AUes-in-1 Mobiel Standaard 2000 MB Onbeperkt bellen en sms'en Gratis Samsung Galaxy S4 hoorapparaat, en 'c'est simple, simple comme bonjour'. Ongelooflijk dat Marlie Wisse en Christine de Korte uit Aagtekerke (26 november) kwetsbare kinde ren in tehuizen in Suriname, het eeuwige leven gaan beloven! Ik zou zeggen, stroop wel je mou wen op, knap de kindertehuizen op, verschoon die bedden. Houdt een kerstactie in Aagtekerke. Laat de mensen gul geven. Dan kunnen de kinderen in 2014 op frisse strakke matrassen sla pen. Het kiezen voor welk geloof dan ook is een vrije zaak in het huidige Suriname. Ze zitten niet te wachten op goed bedoelende Zeeuwse meisjes. En dames, ver geet vooral niet te genieten van Gods prachtige natuur en van alle culturen die Suriname rijk is! Brasa omhelzing) Gedeputeerde Staten hebben hun huiswerk niet goed gedaan door te stellen dat er geen nieuwe ver gunningprocedure nodig is voor onderhoudsbaggerwerk in de Westerschelde (26 november). Ze moeten weten dat een rivier een systeem is met een natuurlijk evenwicht. Stijgt het land dan ver laagt het stroomdal zich (Arden nen). Daalt de bodem door bag- gerwerk of zeespiegelstijging dan probeert de rivier dit te compense ren door slib en zandverplaatsing. Elke ingreep heeft gevolgen voor het stroomdal, ook voor de Hedwige als waterberging. De Vlaamse overheid had haast om na 2015 door te gaan met bag geren. Op 21 november 2013, tijdens het Scheidsymposium, werden de ge volgen van dit baggeren helder verwoord toen h^t onderwerp 'Water-, zand- en slib in het Schel de estuarium' aan bod kwam. De Hedwige wordt één modder poel van Belgisch slib als deze voorspelling uitkomt; 'de sedi mentatie van Saeftinghe en de op hoging van schorren lijkt door te gaan'. Het verbod op godslastering lijkt te sneuvelen. Christelijke partijen willen er aan vasthouden. Maar zowel aan christelijke, als aan isla mitische zijde mogen Bijbel- en Koran-interpretaties ten aanzien van ongelovigen wel lasterlijk zijn. Variërend van discriminatie van homoseksuelen en vrouwen tot gebeden waarin verzocht wor den om ongelovigen inclusief na geslacht te vernietigen. Dat moet je niet letterlijk nemen, zegt men, maar van Noord-lerland tot diep in het Oosten werden en worden geschillen geslecht door marte ling en moord met de hand op de Bijbel en Koran. Nederland is het enige Europese land dat nog steeds geen volledi ge scheiding van kerk en staat kent, omdat hier rechters nog al tijd burgers veroordelen, zich be roepend op wetten die bekrach- tigd(!) worden 'bij de gratie Gods'. Laten we dat fenomeen dan ook uit onze wetboeken schrappen. En het recht op gods dienstvrijheid mag nooit boven het fundamentele recht op vrije meningsuiting staan. Gemiddeld over het land komt de neerslag voor deze herfst uit op circa 345 millimeter tegen nor maal 243. In De Bilt viel zo'n 390 millimeter, goed voor een plaatsje in de top drie van jaren met een bijzonder natte herfst. Het najaar van 1974 staat (met bijna 403 millimeter) op een twee de plek, bovenaan staat de herfst van 1998 (ruim 468 millimeter). Op 13 oktober viel er langdurig ex treem veel regen in Nederland. Het KNMI stelde toen voor de pro vincies Zeeland, Zuid-Holland en Utrecht zelfs code oranje in voor extreem weer. De meteorologi sche herfst loopt van 1 september tot en met 30 november. „Voor het eerst sinds 2000 verlie pen alle drie herfstmaanden te nat. De enorme hoeveelheden re gen komen doordat lagedrukgebie den zich goed thuis voelden in on ze omgeving", aldus een woord voerder donderdag. „De depressies bezorgden ons naast regen ook veel wind. Het windhoogtepunt was de zeer zwa re storm van maandag 28 oktober. Dat was de zwaarste storm sinds 1990." De herfst was er sowieso één van uitersten, want op 5 september werd het in Limburg 32,7 graden. Daarmee was het de warmste lan delijke septemberdag sinds 1949. Op 22 oktober werd het in hetzelf de plaatsje 23,1 graden. De warm ste dag ooit in oktober. Op 1 december begint de meteoro logische winter. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene I Gordon - hier met Gerard Joling - zei in het televisieprogramma Holland's got Talent tegen een kandidaat van Chinese afkomst: 'Welk nummer ga je zingen? Nummer 39 met rijst?', foto Robin Utrecht/Kippa/ANP Jaap Schijve Markt 18, Retranchement SAMSli Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Nel Ton-Baan Vlasstraat 11Serooskerke J. W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Hans Pollemans Singel 10, Biervliet doet 't gewoon MIDDELBURG - De herfst van dit jaar gaat de boeken in als één van de natste ooit. Alleen in 1974 en 1998 viel meer neerslag. Septem ber en oktober waren zacht en zeer nat en ook de eerste helft van november wordt gekenmerkt door zeer nat en onstuimig weer. Dat meldde weeronline.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30