TO©S Y PZC TA X i 'Babo' omstreden jongerenwoord van het jaar 2013 in Duitsland PZC 2 IN HET NIEUWS VERGOEDING HULPMIDDELEN COLOFON Rechter stelt dat ook mensen met geld hun traplift vergoed moeten krijgen. Gemeenten zijn niet blij. Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS D STROOMSTORING EU CRUCIALE TAP TEEVEM-VAM REY WIR HABBN ES NICHT (3EWIST. T: 088-0139995 KATWIJK - Bert Schoemaker van de scootmobielclub Veenendaal - voor ontspannende toertochten - vond het een paar jaar terug nog 'belachelijk'. Een plaatsgenoot vertelde dat hij van de gemeente geen scootmo- biel in bruikleen kreeg omdat 'hij te veel geld had' en er zelf wel een kon betalen. „Dat was in een tijd dat iedereen zó een scootmo- biel kreeg. Ik dacht: gelijke monni ken, gelijke kappen", zegt Schoe maker. Nu gemeenten uit geldgebrek wer kelijk iedere aanvraag voor een scootmobiel wikken en wegen, denkt hij daar iets anders over. Maar juist nu heeft de Centrale Raad van Beroep een paar uitspra ken gedaan in het voordeel van mensen met geld. Hun inkomen of vermogen mag geen reden zijn een scootmobiel, traplift of huis houdelijke hulp te weigeren, meent de hoogste rechter (sociale bestuursrecht). Anders bedrijven gemeenten inkomenspolitiek en dat mag niet. Met deze opvatting zijn de gemeenten Katwijk en Heerenveen deze week teruggeflo ten. Zij hielden in een aantal zaken hun poot stijf. Een burger, met een inkomen van 27.000 euro en een vermogen van 270.000 euro, werd een traplift geweigerd. Een ander kreeg geen huishoudelijke hulp omdat ze 50.000 euro vermo gen had en bij haar dochter in woonde, dus allerlei kosten met haar kon delen. In een derde zaak mocht een echtpaar geen gebruik maken van de Regiotaxi omdat het stel volgens de gemeente pri ma zelf zijn vervoer kon regelen en betalen. De uitspraak dat gemeenten geen inkomensgrens mogen stellen, kan voor veel mensen consequen ties hebben. Er zijn immers nogal wat gemeenten die nu wél naar het inkomen kijken. Vorig jaar deed ouderenbond An- bo navraag bij 63 gemeenten. Daarvan bleken er 45 een inko mensgrens aan te houden. Bur gers die met hun inkomen 120 tot 150 procent boven de bijstands norm zaten, kregen van deze ge meenten bepaalde voorzieningen niet meer vergoed. Er zijn gemeenten die hier al eer der op terug zijn gekomen. „Wij hadden ook een inkomensgrens", zegt woordvoerster Carla Welt- zels van de gemeente Maastricht. „Maar dat is intussen oude koek." Maastricht veranderde van koers na een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep eind 2011 in een zaak van de gemeente Edam-Vo- lendam. Ook daarbij was volgens de rechter sprake van inkomens politiek. „Wij hebben toen direct voor tweeduizend mensen die op grond van hun inkomen iefs niet hadden gekregen, de aanvraag op nieuw beoordeeld", zegt Welt- zels. Maar niet overal maken gemeen ten veel haast en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten geeft het nog niet op. De VNG hoopt dat de wet wordt veran- Wij hadden ook een inkomensgrens, maar dat is nu oude koek BERLIJN - Van de Duitsers ouder dan 16 jaar had niemand ervan ge hoord, maar 'Babo' is in Duits land uitgeroepen tot jongeren- woord van het jaar. Babo - een verbastering van het Turkse Baba, vader - kan worden vertaald met de term 'baas' of'leider'. Het begrip werd onder jongeren populair dankzij de Koerdisch- Duitse 'gangstarapper' Haftbefehl en diens 'Chabos wissen, wer der Babo ist', een door seksistische en geweldverheerlijkende schutting woorden gekenmerkte rap-annex videoclip. Babo won onder meer van 'gediegen' (equivalent van het Nederlandse 'vet') en 'hakuna matata' (Swahili en jongerentaal voor 'geen probleem'). Dat uitge rekend een omstreden rapper als Haftbefehl, die eerder wegens an tisemitische teksten in opspraak kwam, zorgt voor het woord van het jaar, schiet taalpuristen in het 'Babo' werd onder Duitse jongeren populair dankzij de rapper Haftbefehl, die omstreden is verkeerde keelgat. Ze beklagen zich erover dat de 'taal van Goethe en Schiller' onder invloed van de straatcultuur van, vooral, immigrantenjongeren steeds on begrijpelijker wordt. Bovendien zien de critici Haftbefehl liever niet als rolmodel. Toen een twitteraar bondskanse lier Merkel deze week bewonde rend 'definitief de Babo' noemde, reageerde Dorothee Bar, de jonge vice-secretaris-generaal van de CSU, met 'Die Baba!' - waarschijn lijk zonder te beseffen dat zij Mer kel daarmee niet als vrouwelijke Babo maar in het Türks als 'vader Merkel' aansprak. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Abonnees heb ben gratis toegang tot de e-paper via pzc.nl/epaper (eenmalig aanmelden) Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Traplift is voor arm én rijk door Wilma de Cort Carla Weltzels, gemeente Maastricht door onze correspondent Wierd Duk www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50, Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde Is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2