Alleen in uitzonderlijke gevallen een kus Movember: het is geen modegril, maar een ludieke actie om gedurende de maand november geld in te zamelen voor onderzoek naar prostaatkanker én het bewustzijn te vergroten over de gezond heidsrisico's voor mannen. Morgen gaan de snorren er weer af ZEELAND 29 opoffering is: bijna iedereen geeft aan dat zo'n snor je niet geliefd maakt bij het vrou welijk geslacht, en bovendien erg jeukt. Waarom de snor eigenlijk gekozen is als symbool van de actie? Uroloog Bentvelsen, zelf ook Mo-Bro, legt uit dat het allemaal draait om testosteron. Zonder testosteron kan een man geen snor krijgen. Het is het belangrijkste mannelijke geslachtshor moon, en in de pubertijd verantwoordelijk voor het ontstaan van mannelijke beha ring. Testosteron wordt aangemaakt in de teelballen en in de voorstanderklier (pro staat). Beide organen kunnen kanker ver oorzaken bij de man. „Zonder testosteron, dat in deze organen aangemaakt wordt, heeft een man geen snor. Daarom is de snor een goed symbool voor deze ludieke geldinzameling", verklaart Bentvelsen. Ludiek, maar wel competitief. Op de websi te Movember.com is te zien hoeveel er per land, per team, netwerk en op individueel niveau is binnengehaald. www.movember.com Robbie Stoutjesdijk, lid van ZZ (Zierikzee) Movember, is deze maand weinig gekust. Dames houden niet van haar in hun mond, hebben de Mo-Bro's wel ervaren. Maar eerlijk is eerlijk: dat Al Capone-snorretje staat 'm niet verkeerd. „Ik heb me ernaar gekleed: giletje, hoedje, overhemd, beetje boef. Zoals ze er tijdens de drooglegging in Amerika bij liepen." Vo rig jaar deed Robbie voor het eerst mee. „Er kwamen veel vragen. En dat is ook de bedoeling, want dan kun je uitleggen waar dit over gaat. Vorig jaar hebben we 2500 eu ro opgehaald. Nu hebben we onderling een weddenschap gesloten. Ik zeg: we gaan de 10.000 halen." Vanuit café De Gekroonde Suikerbiet, waar Robbie werkt, is het collec tief ZZ Movember aangemeld, met 56 Mo-Bro's in totaal. Ook twee kappers en een communicatiebureau zijn erbij aange sloten. Rick Vermaat van 't Kappertje in Zierikzee: „Een kapper die zijn snor laat staan, dat is heel apart. Ik smokkel een beet je: ik hou hem erg kort, tegen het kriebe len. Mijn vrouw geeft me alleen nog in uit zonderlijke gevallen een kus, want mijn snor prikt." Er zijn in 'de Biet' wel mannen die ongegeneerd chocolademelk drinken (typisch zo'n drankje dat bij december hoort), maar Vermaat past wel op. „Dan hebben ze een chocoladesnor. Nee, het is al lemaal voor het goede doel, maar hij gaat er straks lekker af. Ook een sikje mag niet van de directrice. Als ik in de spiegel kijk, zie ik een oudere man. Dat komt door dat grijs. Ik vind: een man moet kind blijven." Middelburgers Lieven van Belzen en zoon Joey hebben nu allebei een behaarde boven lip. Omwille van de-strijd tegen prostaat kanker in het bijzonder, en tegen kanker in het algemeen. Vorig jaar is Lievens schoon zuster overleden. Lieven: „Ik doe dit jaar voor de tweede keer met de Alpe d'Huez én Movember mee. Mijn snor is zwart, ter wijl ik al grijs ben, en mooi vol: er komt aan het eind zelfs een beetje een krul in." Voor soep eten met een snor heeft Lieven blijkbaar een natuurlijke aanleg: „Geen pro bleem." Zoon Joey: „Ik krijg leuke reacties. Vooral dat ik eraan meedoe, en dat ik het durf. Niet zozeer over de snor zelf. Sommi gen noemen het een pornosnorretje. Ja, het is echt een opoffering, niet echt de volle snor waarop ik gehoopt had. Er wordt heel erg om gelachen. Bij w Nieuwland word ik nu 'De Snor' genoemd. Ik denk dat ik vanaf nu voor altijd die bijnaam heb. Maar intus sen hopen we samen wel op de 700 euro uit te komen." Een man zonder snor is als een ei zonder zout, zeggen de liefhebbers wel. Maar de 'Mo-Bro's' (deelnemers aan de Movem- ber-actie) zijn voor het overgrote deel toch opgelucht dat de snorren er zaterdag weer af gaan. Zaterdag wordt ook bekend hoe veel geld er dit jaar met de snorren-actie in gezameld is. Het lijkt erop dat de op brengst die van vorig jaar zal overtreffen. En op de valreep kan er nog heel wat ge beuren. Zo heeft het Scalda College in Mid delburg gisteravond nog een benefietavond gehouden waarop zeventig mensen inte kenden, en wordt vanmiddag een lunch ge serveerd voor zo'n dertig mensen. De ba ten komen bovenop bijna duizend euro die nu al in kas zit. Scalda rekent erop zeker tweeduizend euro bijeen te kunnen breng en. Het Zierikzeese collectief ZZ Movem ber gokt op maar liefst 10.000 euro en va der en zoon Van Belzen uit Middelburg denken samen al ruim zevenhonderd euro te kunnen inzamelen. Movember is volgens alle deelnemers niet alleen nuttig, maar ook ontzettend leuk om aan mee te doen. Niet dat het geen VRIJDAG 29 NOVEMBER 2013 door Ondine van der Vleuten Robbie 'Al Capone' Stoutjesdijk van De Gekroonde Suikerbiet en Rick Vermaat 'Smokkel-Bro' 't Kappertje, foto Ronald den Dekker Joey 'De Snor1 van Belzen en zijn vader Lieven (natuurlijke aanleg voor soep eten met snor) uit Middelburg, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29