Petje af voor wie het voor elkaar krijgt VERDIEPING 9 m We nemen ze aan en dat doen we al jaren." 't Schrijverke geeft wel haar grenzen van zorg aan, maar zegt niet bij voorbaat 'nee'. Een aantal leerkrachten heeft zich gespecia liseerd in leerlingenzorg. Een opleiding vol gen, dat legt de school niet op. „Daar kie zen ze zelf voor, omdat ze een goede leraar willen zijn", zegt Fentener van Vlissingen. In de regio's speelt nog iets: de verevening. Elk regio krijgt straks een vast bedrag voor zijn zorgkinderen, of hij er nou veel heeft of niet. Dat is nadelig voor regio's met rela tief meer jeugd met autisme (zoals in Eind hoven) of een beperking. De regio Eindhoven krijgt vier miljoen eu ro minder, de regio Zwolle vijf miljoen, maar Breda gaat juist weer tonnen in de plus. Maarten Faas, bestuurder van Ambelt in Zwolle (speciaal onderwijs voor 2.600 leerlingen) vindt de klus zwaar, maar de vooruitzichten niet perspectiefloos. „We zetten de schouders eronder. De gedachte van passend onderwijs is niet verkeerd." Om er een succes van te maken, moeten le raren beter opgeleid worden. Een halfjaar voor invoering blijken scholen echter nau welijks te kunnen aangeven wat ze aan extra's gedaan hebben. Een tussentijdse conclusie van onderzoeksbureau Sardes: be stuurders hebben het druk met elkaar en op de werkvloer gebeurt nauwelijks iets. En waar niemand een antwoord op kan ge ven: over hoeveel leerlingen hebben we het eigenlijk? Volgens Maas is het vmbo meer gewend moeilijkere kinderen op te vangen. „Op ha vo en vwo lopen ze vast. Goed lesgeven kunnen leraren daar wel, maar aan pedago gische vaardigheden wil het hen nog wel eens ontbreken." Hij vraagt zich af hoe die zorg goed georganiseerd kan worden. „Be stuurders van grote middelbare scholen hebben dat nog onvoldoende op hun agen da staan. En ik voel de tijdskramp." In Helmond is het passend onderwijs bij wijze van proef al ingevoerd in het voortge zet onderwijs. De problematiek is com plex, zegt Addie Smolders van stichting Speciaal Onderwijs Eindhoven (SSOE). „Je moet alles betalen uit een zak geld die klei ner wordt. Dat levert spanning op. We zoe ken een structurele oplossing, maar we we ten dat niet elke wis- of natuurkundeleraar met dit type leerlingen kan omgaan." De dochter van Anita de Beijer uit Eindhoven, Maud, zit in groep 7 van de basisschool. Maud is autistisch, ze heeft de diagnose PDD-NOS. Een 'rugzakje' levert nu het geld op waardoor de school extra begeleiding kan bieden. De ouders zijn daar tevreden over. In het verle den was dat wel anders: „We hebben hard moeten vechten voor ons kind." De dochter zit in de klas tussen twee kas ten in. Daar kan ze overheen kijken, maar als ze in een schrift werkt, ziet ze geen bu ren en kan ze geconcentreerd werken. „Met inzet van de school en de intern bege leider gaat het goed. Maud heeft al veel ge leerd", aldus haar moeder. Per 1 augustus vervalt het rugzakje. „We gaan ervan uit dat ze groep 8 goed door komt", zegt Anita de Beijer. „Maar ik denk dat ouders met jonge kinderen die nu ont dekken dat er iets mis is, het moeilijker krij gen. Laat volgend schooljaar de school maar eens wat regelen als er drie autisti sche kinderen in de klas zitten en je geen extra geld krijgt. Daar mogen we ons sa men grote zorgen om maken." Marije Arendse uit Breda is ouder én leer kracht. „Ik denk dat het voor de meeste ouders niet erg leeft. Ie hoort er af en toe iets over." Totdat ouders er natuurlijk zelf mee te maken krijgen. Objectief gezien is passend onderwijs een mooie visie, vindt ze. „Kinderen moet le ren dat er andere kinderen zijn. Dat moe ten ze leren accepteren, zoals we allemaal de samenleving moeten accepteren." In de uitvoering zitten er voor scholen allerlei ha ken en ogen aan. „Tja. Want hoe ga je het als leerkracht klaarspelen? Hoe doet de school dat?" Een of twee zorgleerlingen in een groep er bij, dat betekent dat de leraar voor alle an dere kinderen iets minder aandacht heeft, redeneert Arendse. „Bovendien, sommige kinderen hebben speciale onderwijskundi ge behoeften. Daar moet je ook in ge schoold zijn. Als school moet je er iets mee. Petje af voor wie dat goed voor elkaar krijgt." PASSEND ONDERWIJS DINSDAG 26 NOVEMBER 2013 De Wet passend onderwijs gaat in per 1 au gustus 2014. Scholen in de regio moeten sa menwerken om alle leerlingen de beste on- derwijsplek te bieden. De bedoeling is dat er minder kinderen door verwezen worden naar het (dure) speciaal onderwijs. Die sector moet geleidelijk aan kleiner van omvang worden. Het speciaal onderwijs blijft gewoon bestaan voor leerlingen die dat echt nodig hebben. Scholen moeten kijken naar wat een leerling wél kan, het liefst in het regulier onderwijs. Om tot afspraken te komen over passend on derwijs zijn er 1 november jongstleden sa menwerkingsverbanden opgericht, in totaal 152. De samenwerkingsverbanden moeten hun af spraken vastleggen in een ondersteunings plan dat per 1 mei klaar moet zijn. Boven dien moeten ze een ondersteuningsplanraad oprichten. Deze moet dat plan goedkeuren. Ouders hebben hier zeggenschap in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9