Cameron wil uitkeringen aan EU-migranten beperken IRAN 6 BUITENLAND Er is een akkoord met Iran over het kernprogramma, maar Iraniërs zullen dat niet gelijk merken. Vanaf 1 januari mogen Roemenen en Bulgaren zich vrij vestigen in het Verenigd Koninkrijk. Came ron kwam de afgelopen dagen met een reeks voorstellen die het voor Roemenen, Bulgaren en an dere EU-burgers veel minder aan trekkelijk maakt naar Groot-Brit tannië te verhuizen. Speerpunt van de maatregelen is EU-burgers uit te sluiten van de Britse werkzoekendenuitkering. Momenteel kan iedereen met een EU-paspoort zich na aankomst in Groot-Brittannië registreren als werkzoekende en aanspraak ma ken op een wekelijkse toelage van 56,80 pond, ruim 260 euro per maand. Cameron wil verder dat nieuwko mers geen recht meer hebben op werkloosheidsuitkeringen en kin derbijslag als zij korter dan een jaar in Groot-Brittannië geleefd hebben. Michael Gove, de Britse minister van Onderwijs, zei dat 'praktische politiek' nodig is om te zorgen dat EU-burgers 'geen misbruik maken van onze royale verzorgingsstaat'. De Bulgaarse ambassadeur in Lon den, Konstantin Dimitrov, rea geerde woedend op de voorstel len. In de Britse krant The Daily Telegraph noemde hij de anti-Bul gaarse retoriek in Groot-Brittan nië 'beledigend en zelfs discrimi nerend'. Hij waarschuwde dat de morele integriteit van Britse poli tici in het geding is. Bulgaren zijn volgens hem teleurgesteld over de houding van de Britse regering. „Dit verdienen we niet", stelde hij. De maatregelen volgen na maanden speculatie in de Britse media over de mogelijke komst van honderdduizenden Roeme nen en Bulgaren volgend jaar. Veel Britten zijn nog niet verge ten hoe zo'n 800.000 Polen het land tussen 2004 en 2008 binnen stroomden. Oppositiepartij La bour was indertijd aan de macht en houdt zich daarom in de jong ste discussie opmerkelijk stil. Maar niet Nigel Farage, de leider van de populistische UK Indepen dence Party, die wil dat het Vere nigd Koninkrijk de EU verlaat. Hij laat geen gelegenheid onbenut de Britten te waarschuwen dat 'elke Roemeen naar een beschaafd land wil verhuizen'. Jaarlijks komen zo'n 9000 Bulga ren richting Groot-Brittannië, maar Dimitrov denkt niet dat dit na 1 januari zal toenemen. „Het Verenigd Koninkrijk is nogal een duur land in vergelijking met an dere Europese naties", zegt hij. Cameron wil de uitkeringen on derdeel maken van zijn onderhan delingen met de Europese Unie over 'een nieuwe Britse relatie met Europa', in de aanloop naar het geplande referendum in 2017. Dan krijgt de Britse kiezer de keu ze voorgelegd of het land al dan niet in de EU moet blijven. Of Camerons voorstellen het ha len, is nog maar de vraag. Zijn coa litiepartij, de pro-Europese Libe ral Democrats van vice-premier Nick Clegg, ziet niets in de plan nen. Timosjenko weer in hongerstaking De gevangen Oekraïense op positieleidster Joelia Timosj enko gaat weer in hongersta king. Ze protesteert tegen de beslissing van president lanoekovitsj om een associa tieovereenkomst met de EU niet te ondertekenen. Het is niet de eerste keer dat de op positieleidster in hongersta king gaat. Vorig jaar protes teerde ze zo tegen fraude bij de verkiezingen. Mogelijke kannibaal in Pyreneeën Een 26-jarige Fransman in de Pyreneeën wordt ervan verdacht een 90-jarige man te hebben gedood om delen van hem te kunnen opeten. Het slachtoffer zou op 15 no vember zijn gedood door de voormalige militair. In de buurt van het lichaam is een bord met menselijk vlees ge vonden. Het is niet duidelijk of de verdachte er ook van heeft gegeten. Vredesconferentie Syrië op 22 januari De vredesconferentie in Genève over Syrië die al maanden in voorbereiding is, wordt gehouden op 22 ja nuari. Dat heeft VN-leider Ban Ki-moon aangekondigd. Er is nog niet naar buiten ge bracht welke partijen aan schuiven. Zo is niet duide lijk of Iran komt Dat land steunt de Syrische president Bashar al-Assad. Monty Python in 43,5 seconde vol De show van Monty Python op 1 juli volgend jaar was gis teren in 43,5 seconde uitver kocht. Daarom geven de vijf nog levende leden van de Britse komediegroep vier extra voorstellingen: op 2,3, 4 en 5 juli. De voorstelling op 1 juli is het eerste geza menlijke optreden in jaren. De voorstellingen zijn in de O2 Arena in Londen, met plek voor 20.000 bezoekers. TEHERAN - De beperkingen die Iran de afgelopen jaren zijn opge legd vanwege het verrijken van uranium, worden verzacht als re sultaat van het akkoord van afgelo pen weekeinde in Genèvë. Het middel van de sanctie - bedoeld om vijandige regimes op andere gedachten te brengen - lijkt te hebben gewerkt. Het akkoord betekent niet dat de embargo's op export van ruwe olie meteen van tafel zijn. Want de Amerikanen geven in het ak koord aan dat de export van olie uit Iran niet mag toenemen het komende halfjaar. Wel krijgt Teheran toegang tot 2,9 miljard euro van de 74 miljard die op bevroren rekeningen staan. Die valuta komen vooral uit eerde re olieverkopen. De huidige sancties zijn vooral voelbaar in de nucleaire en petro chemische industrie. Andere straf fen raakten de bevolking echter direct. Een daarvan was een maatregel van Brussel: alle Iraanse banken werden uit het internationale be talingsverkeer gezet. Geld kan nauwelijks direct vanuit westerse landen naar Iran of andersom. „De economie ging stagneren en bedrijven die afhankelijk waren van import kwamen op het rand je van faillissement", zegt Pey- man Jafari, politicoloog van Iraan se afkomst aan de Universiteit van Amsterdam. Zowel inflatie als werkloosheid gingen in de afgelopen zes jaar omhoog, sinds de eerste maatrege- Het kan fout gaan en het kan goed aflopen. Dit is in elk geval nog lang niet de finish len van de VS. De koopkracht van vooral stedelijke families die in de dienstensector werken, werd aan getast. Bijna alle geïmporteerde goederen werden duurder. De islamitische republiek kampt ook met een tekort aan medicatie voor ziektes als astma, waaraan jaarlijks maar liefst 250.000 men sen sterven. Sommige patiënten gebruiken noodgedwongen medi cijnen van Indiase of Chinese be drijven die minder of helemaal niet te maken hebben met de g sancties, zo concludeerde het Ca nadese onderzoeksbureau Global Research in juli van dit jaar. Het probleem is wel dat deze medicij nen een stuk minder betrouw- st baar zijn. ir Door de luchtvervuiling in bij- pi voorbeeld Teheran, neemt het aan- gC tal mensen met astma in Iran ook Vc nog eens hard toe. Naar schatting nj 35 procent van de inwoners heeft b< last van de luchtwegen. De VS et door onze correspondent Michiel Willems LONDEN - De Britse premier David Cameron wil het EU-burgers moei lijker maken een uitkering te krij gen in het Verenigd Koninkrijk. De maatregelen moeten Roemenen en Bulgaren ontmoedigen om volgend jaar naar Groot-Brittannië te ko men. Londen vreest komst van veel Bulgaren en Roemenen als zij zich na 1 januari vrij mogen vestigen KIEV TARBES NEW YORK LONDEN Sancties blijven nog door Koen Verhelst Regina Joseph, Clingendeal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6