Gemeenten op ramkoers met kabinet, burger heeft nakijken BINNENLAND 5 1 Obama in 2009 - is dus vooral be doeld om ervoor te zorgen dat het ook nooit gaat gebeuren. Het kabinet heeft al een wen- senlijstje. Zo moeten er concrete afspraken worden gemaakt over opslag, vervoer en beveiliging van nucleair materiaal. En er moet meer laagverrijkt dan hoogver rijkt uranium worden geprodu ceerd (want dat is minder gevaar lijk). Ook moet er meer informa tie worden gedeeld tussen de lan den. Het is de vraag of dit eind maart allemaal geregeld is. Hoe wel er veel gelijkgestemde landen meedoen aan de top, blijkt het in de praktijk lastig om ieder land te vreden te stellen en alles binnen te slepen. De eerste conferentie in 2010 was in Washington, de tweede in Seoul (2012). Nederland is ge vraagd als gastland van de derde editie. Volgens het kabinet mede omdat Den Haag 'stad van vrede en recht' is. Tal van internationale organisaties zijn in de Hofstad ge vestigd, bijvoorbeeld het Vre despaleis en het Joegoslaviëtribu- naal. Wat kost de top? Minister-president Mark Rut- te vergat gisteren bij de persconfe rentie over de NSS niet te bena drukken dat de boel 'zo sober mo gelijk' wordt gehouden. 'Dreesiaans', luidde de omschrij ving, verwijzend naar zijn zuini ge voorganger Willem Drees. Met een geschat kostenplaatje van 24 miljoen euro (exclusief de be veiliging) moet dat volgens Rutte wel lukken. Eén van de maatrege len: delegatieleden en journalis ten betalen zelf voor reis en ver blijf Maar, er komt ook wel iets te rug voor die 24 miljoen. Behalve volle Haagse hotelkamers en res taurants, staat Nederland twee da gen lang in de 'internationale schijnwerpers', verwacht het kabi net. 7 Hoe zit het met de Die zijn fors. Hoewel Obama zijn komst nog niet officieel bevestigd heeft, gaat men er wel vanuit dat de Amerikaanse president komt. En met hem tientallen andere we reldleiders. Hoewel gisteren nog niet dieper werd ingegaan op de maatregelen, wordt er bij de voor bereiding goed gekeken naar ande re grote conferenties. Te verwach ten: duizenden agenten in de stad, heli's in de lucht, gebiedsaf- zettingen en noodverordeningen. weer naar de bunker van Defen sie, hoorden we dingen die ons helemaal in het besluitvormings proces zogen. Dat is niet goed, je moet de regering controleren." Wat vindt de aanstaande voorzitter van de Adviesraad voor Internatio nale Vraagstukken eigenlijk van het Nederlandse buitenlandbeleid? „Minister Timmermans doet het goed. Let wel: de koers van het "buitenlandbeleid verandert am per als er een nieuwe regering aantreedt. Een kabinet legt hoog uit andere accenten." Louter lof dus? „Nou, dat de Leopard-tanks in 2012 van de Kamer niet aan Indo nesië mochten worden verkocht, was slecht. Een hautain, opgehe ven vingertje. En uitgerekend Duitsland levert de tanks wel. Timmermans was daar als Kamer lid nauw bij betrokken. Maar ik heb inmiddels begrepen dat na het bezoek van minister-presi dent Rutte de plooien wel zijn gladgestreken." 7 vragen over nucleaire top in Den Haag Op de Nuclear Security Summit (NSS) in Den Haag komen eind maart bijna zestig wereldleiders (inclusief naar verwachting Oba ma en Poetin) en 5000 delegatiele den samen. Zij maken afspraken die ervoor moeten zorgen dat ter roristen geen hoogverrijkt ura nium of plutonium in handen krijgen. Met die spullen kunnen 'vuile bommen' worden gemaakt. Die bommen maken slachtoffers door radio-actieve straling. Minis ter Frans Timmermans (Buiten landse Zaken, PvdA) noemt het voorkomen van dit type terroris me 'een van de grootste uitdagin gen van deze tijd'. als landen met kernwapens (zoals Noord-Korea) er niet bij zijn? De conferentie gaat niet over regi mes met kernwapens. Huis-tuin-en-keukenterroristen kunnen niet zomaar even een kernwapen in elkaar flansen. Daar zijn geavanceerde programma's, grote investeringen en jarenlange voorbereidingen voor nodig. Deze top is bedoeld om de min der geavanceerde potentiële nucle aire bedreigingen te beteugelen. Daarom moet radio-actief materi aal van bedrijven goed beveiligd worden, zodat het spul niet gesto len en gesmokkeld kan worden. In Nederland beschikken bijvoor beeld Urenco in Almelo en de kerncentrale van Borssele over uranium. Bij Urenco wordt ura nium geschikt gemaakt voor on der meer het bestralen van kan ker, in Borssele wordt elektriciteit geproduceerd. Niet echt. Wel is er in het verle den gedreigd met nucleaire aan vallen en zijn er pogingen gedaan om uranium te smokkelen. De conferentie - een idee van de Amerikaanse president Barack De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) schreeuwt moord en brand en dreigt de stek ker te trekken uit de decentralisa tie van de langdurige (thuis)zorg naar gemeenten. In de luidruchti ge lobby worden grote woorden niet geschuwd. Inwoners zijn de dupe, en: de zorgpremies zullen voor iedereen wel met 150 euro per jaar stijgen als het kabinet vasthoudt aan zijn plannen, zo waarschuwt de gemeentekoepel. Daarnaast stelt staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezond heid, PvdA) zich op als een 'onbe trouwbare overheidspartner', is de klacht. Vrijdag doet de VNG haar leden (de gemeenten) het voorstel om niet langer mee te werken als niet aan de eisen wordt voldaan. De belangrijkste eis draait om geld. Van Rijn koos er onlangs voor de persoonlijke verzorging van hulp behoevenden (bijvoorbeeld het douchen van ouderen) niet over te dragen aan gemeenten maar aan de zorgverzekeraars, die ook al belast worden met de verple ging van patiënten. Hij deed dit op uitdrukkelijk verzoek van pa tiëntenorganisaties en zorgmede- werkers. Dat Van Rijn luisterde naar het 'veld' en zich niet hield aan het re geerakkoord heeft kwaad bloed gezet bij de VNG. Zij ziet dat er een gat geslagen wordt van 2,5 miljard euro in het budget dat over zou gaan van Rijk naar lo kaal niveau. En juist op de taken die gemeenten nog wel op het bordje krijgen, de huishoudelijke hulp en de begeleiding, moeten gemeenten respectievelijk veertig en 25 procent zien te bezuinigen Die bezuinigingen moeten 'sub stantieel' omlaag, meent de orga nisatie. Het gekke is wel dat de VNG er eerder mee akkoord ging dat er op het budget voor huishoudelij ke hulp zelfs 75 procent zou wor den gekort. Van Rijn is de ge meenten op dat punt dus al eens tegemoetgekomen. Daarbij vertelt de VNG niet het hele verhaal. Door het overhevelen van de per soonlijke verzorging naar de zorg verzekeraars gaat de zorgpremie inderdaad omhoog, maar tegelij kertijd zal de AWBZ-premie da len. Tegelijkertijd laten individue le gemeenten een heel ander ge luid horen dan de VNG. Wethou ders van Berkelland en Doetin- chem lieten zondag nog weten er 'klaar' voor te zijn. De VNG speelt hoog spel door zo hard in te zetten. De boodschap is dat de decentralisatie een groot fiasco wordt als Van Rijn niet in bindt. Voor burgers die straks af hankelijk zijn van zorg aan huis, is dat een weinig vertrouwen wek kend signaal. DINSDAQ26 NOVEMBER 2013 4 Wanneer is de top geslaagd? 5 Waarom in Nederland? veiligheidsmaatregelen? I Jaap de Hoop Scheffer in de hal van het Leiden University College in Den Haag. De Hoop Scheffer is hoogleraar Internationale Betrekkingen, foto Phil Nijhuis Het wordt 'de grootste top ooit in Nederland': de Nuclear Security Summit in Den Haag. De conferen tie op 24 en 25 maart moet nucle air terrorisme helpen voorkomen. door Niels Klaassen Wat is de Nuclear Security Summit? Wat heb je aan zo'n conferentie 3 Zijn er voorbeelden van recent nucleair terrorisme? ANALYSE AWBZ door Laurens Kok DEN HAAG - De hoogoplopende ru zie tussen het Rijk en gemeenten wekt weinig vertrouwen dat het goed komt met het overdragen van delen van de AWBZ naar ge meenten. Terwijl het vooral een centenkwestie is. Staatssecretaris Martin van Rijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5