Massale belangstelling voor glimp sperweruil 4 BINNENLAND BUITENLANDS BELEID interview Mali wordt geen wederopbouwmissie, waarschuwt Jaap de Hoop Scheffer. Tussenstand 555: ruim 30 miljoen Vijftien dagen na de ope ning van Giro 555 voor de slachtoffers van tyfoon Haiyan in de Filipijnen is daarop meer dan 30 miljoen euro binnengekomen. De stand was maandag aan het eind van de middag 30.170.982 euro, zo lieten de Samenwerkende Hulporga nisaties weten. Het gironum mer blijft zeker nog tot ja nuari open. Cijfer rekentoets nog niet op diploma Het cijfer dat leerlingen op de middelbare school halen voor de rekentoets komt voorlopig niet op de cijfer lijst van het diploma. De uit slag van de toets zal op een bijlage worden gezet, zolang het cijfer niet meetelt voor het eindexamen. Dat meldt staatssecretaris Sander Dek ker (Onderwijs). Vanaf schooljaar 2015-2016 gaat de rekentoets meetellen. Hond achtergelaten om duur voer Een 46-jarige man uit Apel doorn heeft begin deze maand zijn zieke hond ach tergelaten in het bos, omdat hij het dure dieetvoer niet meer kon betalen. Daarna heeft hij anoniem het asiel gebeld om te melden waar de hond was. De politie vroeg om tips en kreeg tien tallen telefoontjes. Die zet ten de politie op het spoor van de man. Nederlander dood in strijd Syrië Abu Jandal is de zevende Ne derlander die is omgeko men als strijder in Syrië. Dat meldt de website DeWare- Religie.nl op basis van bron nen rond de familie van de 26-jarige man uit Delft Abu Jandal stond ook wel be kend als Abu Fidaa. Hij raak te twee weken geleden zwaargewond in de burger oorlog. DEN HAAG - Nog even en dan moet Jaap de Hoop Scheffer (65) weer afscheid nemen van de com fortabele rol als waarnemer aan de zijlijn. Want de ultieme buiten landspecialist van het CDA (voor malig secretaris-generaal van de Navo, oud-minister van Buiten landse Zaken en ex-Kamerlid) keert weer een beetje terug op het politieke toneel. Per januari wordt de hoogleraar internationa le politiek aan de Universiteit Lei den ook voorzitter van de Advies raad Internationale Vraagstukken (AIV). Dan zal hij de regering en het parlement gevraagd en onge vraagd advies geven over het bui tenlandbeleid. Eén tip heeft hij alvast: stop met bezuinigingen op defensie. Ga sa menwerken met andere Europese landen, koop gezamenlijk materi eel en deel dat vervolgens. Zodat de Amerikanen niet telkens lief aangekeken moeten worden voor hulp en spullen, zoals bij de inter ventie in Libië nog het geval was. „Europa moet in staat zijn de lei ding te nemen nu de VS steeds meer naar China kijken en min der genegen zijn Europa te hel pen. Kijk naar Mali. De Amerika nen hebben gezegd: Europa, dit is jullie achtertuin, neem zelf de ver antwoordelijkheid." Koers van het buitenlandbeleid verandert amper als er een nieuwe regering aantreedt Dat doet de VN nu. En Nederland stuurt bijna 400 militairen. Een goe de zet? „Ja, Nederland neemt weer verant woordelijkheid. Dat is goed voor de internationale reputatie, ande re landen zien dat." Dat argument van het internationa le aanzien wordt vaker gebruikt. Maar hoe merk je dat zulke missies daadwerkelijk meetellen? Krijgt Ne derland hierdoor straks die tijdelijke zetel in de VN-veiligheidsraad? „Dat weet je nooit. Maar het speelt allemaal een rol. Het is een oud argument, maar Jan-Peter Bal kenende mocht wel aanschuiven bij de G20 en Mark Rutte niet. Dat ligt echt niet aan Ruttes kwa liteiten maar heeft met tal van za ken te maken. Het wordt nooit uit gesproken - diplomaten zijn be leefd - maar men heeft heel goed in de gaten dat Nederland nu met het sturen van commando's naar Mali een forse .verantwoordelijk heid neemt." Deze missie verschilt wel van die in het Afghaanse Kunduz, waar agen ten getraind werden. De comman do's moeten misschien vechten. „Het is geen wederopbouwmis sie, daarover moeten we eerlijk zijn. Je stuurt commando's om in lichtingen te verzamelen maar in het onherbergzame noorden kan dat tot confrontaties leiden. Met milities of aan al-Q_aeda-gelieerde groepen. De soldaten zoeken geen gevecht, toch kunnen ze eftoe ge dwongen worden. Voorafgaand aan de Uruzgan-missie is wel ge probeerd te stellen dat het om een opbouwmissie ging. Die fout moeten we niet opnieuw maken." De Kamer praat vrijdag voor het eerst over Mali. Zeker bij een risi covolle missie als deze zal het parle ment kritisch zijn. „De commandostructuur moet helder zijn: als de Apache's nodig zijn bijvoorbeeld, moeten ze met een kunnen vliegen. Maar tegelijk moet de Tweede Kamer niet bepa len wie, wat, waar precies moet gaan doen. De militairen gaan over de details. Bij de missie in Kunduz werd op een gegeven mo ment in het Nederlandse parle ment besproken wat de Afghaan se agenten allemaal wel en niet konden en mochten. Waarbij even vergeten werd dat je een agent in Afghanistan opleidt en niet een parkeerwachter in Den Haag. Bij Srebrenica gebeurde dat ook, ik was toen Kamerlid. Des tijds namen wij te weinig afstand van het kabinet." Hoe bedoelt u? „Je moet niet op de stoel van de regering gaan zitten. De Kamer is destijds overal bij betrokken, over alles gebriefd. Dan gingen we ZWOLLE - Een treinmachinist dacht hem al een paar keer gezien te hebben bij Zwolle. Toen de sperweruil zondagavond op nieuw werd gespot, ging het nieuwtje razendsnel via Twitter en waarnemingen.nl rond. En dan duurt het nooit lang voor zich een massa vogelaars met reus achtige telelenzen en kijkers ver zameld heeft. „We zijn collectief aan het spijbe len", zegt Hans Peterse, die in alle vroegte in de trein van Utrecht naar Zwolle is gestapt. In de afge lopen honderd jaar is de sperwer uil maar drie keer in ons land ge zien. De uil hoort thuis in het ho ge noorden. In een eik bleef het bewonderde dier uren onverstoor baar zitten, ondanks de voorbij ra zende auto's en treinen. De voge laars blijven op gepaste afstand. DEN HAAG DEN HAAG APELDOORN DELFT 'Wees eerlijk over de door Niels Klaassen Jaap de Hoop Scheffer In de berm van de IJsselallee in Zwolle turen vogelaars uit het hele land naar de zeldzame sperweruil. Die zit rustig in een eikenboompje in de berm. foto Frans Paalman door Ingrid Stijkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4