£f|jjl 66 ledereen heeft een algehele medische controle gekregen en de nodige medicijnen. 66 Hoe dieper je dat gebied binnenrijdt, des te groter de ravage. Het is echt onvoorstelbaar. 66 Ik heb ergens gelezen dat een vergelijking wordt gemaakt met Zeeland in 1953 na de watersnood. Dat is beslist aan de orde. 66 We waren de eerste medische missie in die regio. Er was eerder wel wat eten gebracht 24 ZEELAND MEDISCHE MISSIE IN CEBU Edwin van de Velde uit Zierikzee is op de Filipijnen op familiebezoek. Hij ging mee op een medische missie in noordelijk Cebu. hulp was nu welkom, omdat de ERUF al veel eigen mensen naar de zwaarst getroffen gebieden had gestuurd. De eerste dagen heb ik meegereden op de ambu lance en zijn we in verschillende ziekenhuizen geweest. Daar word je geconfronteerd met hartver scheurende verhalen. Ik sprak een vrouw die uit Tacloban was geko men. Ze had zich tijdehs de ty phoon met een touw vastgebon den aan haar man en drie kinde ren. 'Dan blijven we tenminste bij elkaar', zei ze. 'Toen kwam de storm, maar ze hadden niet ge zegd dat er ook overstromingen zouden zijn. Binnen vijf secon den kwam het water tot aan onze knieën. Binnen tien seconden tot aan onze lippen.' De vrouw en haar gezin zijn op een schuurtje geklommen en hebben zich aan een stuk kippegaas vastgeklampt. Zo hebben ze daar twee uur in de wind gehangen en overleefd. Ze was in Cebu City omdat haar va der had tijdens de typhoon hart klachten had gekregen. Als je ge noeg geld heb, kan je nu een over tocht regelen. Zij hebben blijk baar de middelen... Zo gaat dat hier. De mensen die het vaak al heel slecht hebben, worden het ergst getroffen. Dat is nu ook weer." Na een paar dagen op de ambulan ce werd de vijftigjarige Zierikzee- ënaar gevraagd mee te gaan op een medische missie naar het noorden van het eiland Cebu. Dat gebied ligt op de zelfde hoogte als het zwaar getroffen Tacloban, op het naburige eiland Leyte. Edwin vertrok afgelopen zaterdag in alle vroegte met een vrachtwagen vol medicijnen, multi-vitamines en eenvoudige voedselpakketten. „Hoe dieper je dat gebied binnen rijdt, des te groter de ravage. Het Eerst zie je een verkeers bord dat om ligt. Dan een geknakte palm boom. Weer een stuk verder hutten waar het dak van is afgewaaid. En dan over al langs de weg bedelende kinde ren en volwassenen die een stuk hout of karton omhoog houden, waarop met grote letters 'HELP' staat, hopend op een beetje eten. Daaraan merk je dat je het ramp gebied binnen rijdt." Hij schraapt z'n keel en probeert zo de brok weg te slikken, die de kersverse herinnering veroorzaakt. Drie dagen voordat de verwoes- - tende orkaan Haiyan de Filipijnen bereikt (8 november), arriveren Edwin van de Velde en zijn vrouw Tess Quiambao voor het lang geplande bezoek aan familie en vrienden. Op het zuidelijke ei land Mindanao, waar Tess van daan komt, heerst een zichtbare spanning. „Het was vooral heel druk bij de winkelcentra met mensen die kaarsen kochten en batterijen insloegen. Maar geen paniek of zo. De mensen hier zijn gewend aan het natuurgeweld." Veel meer dan een pittige storm, hevige regen en kleine overstro mingen onderweg hebben de Zie- rikzeeënaren dan ook niet te door staan. Ook hun vrienden in het noordelijker gelegen Cebu City ontspringen de dans. Maar de drang iets te doen voor de duizen den minder fortuinlijken, wordt steeds sterker. Als Edwin, chauf feur bij de huisartsenpost in Zie rikzee en eigenaar van het Scha- rendijkse grandcafé Westenwind, het aanbod krijgt mee te gaan met een medische missie naar het rampgebied, grijpt hij die gelegen heid met beide handen aan. „Twee jaar geleden waren we ook in Cebu. Toen ik auto's van de brandweer aan de overkant van de straat zag staan, ben ik gaan kij ken wat er aan de'hand was. Het bleken vrachtwagens te zijn van de ERUF (Emergency Rescue Unit Foundation), een kleine hulporganisatie die direct wordt gesteund door de gemeente Haar lemmermeer. Ze rukken uit bij overstromingen en andere ram pen en doen daarnaast ook zieken- vervoer. Dat sprak mij destijds zo aan, dat ik had afgesproken een volgende keer met ze mee te gaan om te helpen. Niet wetende dat het gelijk zo enorm zou zijn. Alle Nederlan Vakanti door Marcel Modde FILIPIJNEN Tacloban j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46