Henneptelers bij Ritthem geholpen uit vrees voor wraak' Ontvang TO,- /mnd korting op elk extra abonnement Meer huurders leven in armoede Belangstelling Naropa Instituut Cadzand %kpn SCHOUWEN-DUIVELAND 23 ii We aten spontaan platte koeken. Als dat iedereen zint, is het goed. Na tien jaar wordt de Eurobus van Noord-Beveland vervangen: het succes van uitjes tegen allenigheid. kpn winkel kpn.com 0800 0115 colijnsplaat - Een euro per uit stap betalen de passagiers al lang niet meer. Het werden er twee, nu drie euro's voor een dagje uit. Genoeg voor de diesel en heel be taalbaar voor de 1300 mensen die zo jaarlijks hun huis of zorgappar- tement even uit komen voor een uitstapje in het Zeeuwse: een rondje Vlissingse boulevards, een dagje Zierikzee, mosselen in Phi lippine, naar de kerstmarkt in het tuincentrum of naar de week markt in Middelburg. Met koffie en gebak onderweg. Toen de initiatiefnemers in 2004 hun plan lanceerden, ontmoette dat veel veel scepsis. Dat duurt geen twee jaar, was de verwach ting. Een organisatie die met vrijwilli gers dagjes uit met busvervoer zou verzorgen voor mensen die dreigen te vereenzamen door han dicap of ouderdom, dat houdt na tuurlijk geen stand. Tien jaar later staan er nog steeds vijftig vrijwillige chauffeurs en be geleiders en is de rode achtper- soonsbus - bijnaam: De Zonne- bus - na 200.000 kilometer en wat butsen aan vervanging toe. Dat kan gelukkig ook: met de ei gen spaarpot van ruim veertig mil le, hulp van sympathiserende sponsors, 9000 euro coulance van de leverancier van het niet meer zo niéuwe model Volkswagen Crafter en, zo de gemeenteraad het goed vindt, tienduizend euro van de gemeente Noord-Beve land. Kees en Nel de Wild, medeoprich ters en voorzitter van de stichting Eurobus Bert Sandee zijn er maar wat trots op. Hun Eurobus vormt een belangrijke voorziening die ook door zorgcentra en organisa ties in belendende provinciedelen wordt gewaardeerd. In ruil voor een extra bijdrage rijdt de bus voor de Zonnebloem op Schou- wen-Duiveland en Zuid-Beve land of voor het Landgoed Rijck- holt. Chauffeur Jaap Lamse, nog maar net terug van een trip naar de kerstmarkt bij Intratuin Halste ren, roemt de spontaniteit en het reisplezier als kenmerken van de ritten. Rustig rijden en veel binnenweg getjes nemen, luidt de instructie: „Ik heb de bus wel eens een half uur stilgezet bij Schuddebeurs omdat in een wei een koe een kalf kreeg. We zijn ook eens spontaan platte koeken gaan eten toen een rit uitliep. Als dat naar de zin van iedereen is, is dat goed", vindt Lamse. De Eurobus kent geen program ma, al zijn er elk jaar vaste bestem mingen, zoals de fruitbloesem in de Zak van Zuid-Beveland in de lente. „Iemand heeft ergens zin in en vraagt of dat kan. Blijven er plekken over in de bus, dan weet coördinator Albert Ebbens nog wel iemand dié mee wil", legt Nel de Wild uit. Er kan veel: een avondje stappen met een club gehandicapte jonge ren bijvoorbeeld. Maar een fami lietrip of kappersbezoek, daar is de Eurobus niet voor. „Wij gaan het taxivervoer niet beconcurre- De twee móesten gisteren, samen met een inwoner uit Nootdorp, voor de rechtbank verschijnen omdat de politie twee jaar gele den die kwekerij ontdekte met 880 planten. De politie kwam de kwekerij op het spoor na een tip van Delta omdat een windmolen daar in de buurt meer elektriciteit verbruikte dan opleverde. De Middelburger was een op drachtgever tegengekomen in cof feeshop Purple in Vlissingen. De Middelburger, die vaak verbleef op de boerderij bij Ritthem, wei gerde details te geven over de mensen achter die kwekerij. Wel vertelde hij dat hij en de Ritthem- mer nauwelijks bemoeienis had den met de kwekerij. Ook ver klaarde hij dat hij na ontdekking van de kwekerij bijna drie weken in voorarrest zat in het Huis van Bewaring Torentijd. „Dat was een -gruwelijke periode." Het wrange is, zo zei hij, dat hij in Middel burg woont met uitzicht op To rentijd. „Elke dag zie ik mijn oude cel en word ik weer herin nerd aan die periode dat ik daar verbleef." Uit onderzoek en de verklaringen blijkt dat er één keer is geoogst en dat de tweede oogst van 880 plant jes bijna oogstrijp was op het mo ment dat de politie ingreep. Hoe wel het om een professionele kwe kerij ging was de elektrische be drading zonder veel kennis van za ken aangelegd. Rapporteurs van de Delta noemden de bekabeling 'zeer gevaarlijk'. Officier van justitie Suijkerbuijk eiste tegen alle drie de mannen werkstraffen van 240 uur onvoor waardelijk. Ook liet hij weten dat de illegale winsten geplukt zullen worden. De raadslieden van de drie plei ten voor lagere straffen. Daarbij benadrukten ze dat hun cliënten maar een minimale rol hadden ge speeld bij het runnen van die kwekerij. De rechtbank doet maandag 9 de cember uitspraak. /mnd Met FamüteVoordeel Korting op elk extra mobiel abonnement op hetzelfde adres Een mobiel abonnement is er al vanaf 17,50/mnd Ook in combinatie met Sim Only, Tablet of Hi-abonnement Alles-in-I kUes-in-1 Mobiel Standaard 2000 MB Onbeperkt bellen en sms'en Gratis LG C2 Phuntsok Chö Ling hoopt binnen een week nog een half miljoen eu ro aan giften te krijgen om het be zinningscentrum over te kunnen nemen. Het Rotterdamse centrum is op zijn site een actie begonnen om de benodigde 975.000 euro bin nen te halen. Tot nu toe is 467.041 euro toegezegd. Het is kort dag om in een week tijd een half mil joen euro te financieren, bevestigt projectleider Eelco Thiellier. Hij schat de kans op 50 procent. Ook na 1 december blijft Phuntsok Chö Ling kandidaat-koper. Thiel lier: „Maar tot die datum hebben wij het alleenrecht. Daarna brengt Naropa haar eigendom op de markt, omdat ze haar activitei ten midden." Stijgende woonlasten en een da lende koopkracht zijn hiervan de oorzaken. Daardoor hebben steeds meer huurders moeite met het betalen van de rekeningen. Onder woonlasten vallen zowel de huur als en energiekosten. Volgens het onderzoek leeft 23 procent van de leden van de HVM in armoede. „Wij hebben 1100 leden. Het aantal mensen dat een huis huurt in de gemeente Middelburg is veel groter. Wo ningcorporatie Woongoed Middel burg alleen al verhuurt zo'n zes duizend huizen en dan zijn er nog andere verhuurders actief', zegt Anneke de Vries van de HVM. „Maar het beeld dat uit het onderzoek naar voren komt', klopt met de landelijke cijfers." De HVM vindt dat de gemeente met woningcorporaties afspraken moet maken over betaalbare en meer energiezuinige woningen. Bovendien gaat de vereniging alle politieke partijen die in Middel burg meedoen aan de gemeente raadsverkiezingen van maart vol gend jaar benaderen om dit pro bleem op de agenda te krijgen. De Vries: „Wij willen dat er een woonlastenfonds komt. Mensen die maximaal 110 procent van het minimum inkomen verdienen en dertig procent of meer van een in komen kwijt zijn aan huur en energiekosten, moeten daaruit steun kunnen krijgen." DINSDAG 26 NOVEMBER 2013 krijgt een opvolger Succesbus door Claudia Sondervan Jaap Lamse, chauffeur Eurobus M MIDDELBURG - Een inwoner van Rit them (37) en een van Middelburg (46) zijn doodsbang voor de man nen die van hen toestemming kre gen om in een schuur in het buiten gebied van Ritthem een hennep kwekerij op te zetten. Volgens de Middelburger hebben ze laten blij ken dat het niet op prijs wordt ge steld als ze openhartig zijn tegen over de politie. Illll 11:00 AM doet t gewoon CADZAND - Het Tibetaans Boeddhis tisch Centrum Phuntsok Chö Ling uit Rotterdam wil het Naropa Insti tuut in Cadzand kopen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een kwart van de huurders in Middelburg leeft in ar moede. Dat blijkt volgens de Huur dersvereniging Middelburg uit een onderzoek door de Nederlandse Woonbond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45