I I I I I II H GEZOND 7 1M zL CLUTENlNTOtERAMm Vil 7 WEG MET BROOD DINSDAG 26 NOVEMBER 2013 Menstruatiecydus beïnvloedt herstel na hersenschudding Bij vrouwen is de snelheid van her stel na een hersenschudding mede afhankelijk van de menstruatiecydus, aldus Amerikaans onderzoek. Van een hersenschudding die ontstaat in de twee weken voor de menstruatie herstellen vrouwen langzamer dan van een hersenschudding die ont staat in de twee weken erna. Bij vrou wen die de anticonceptiepil gebrui ken, is die variatie er niet. Volgens de onderzoekers speelt de variatie in de hoeveelheid progesteron in het bloed gedurende de cyclus (neemt toe voor de menstruatie) een rol. http://bit.ly/HVndit Sikkelcelziekte mogelijk te genezen De erfelijke aandoening sikkelcelziek te ontstaat doordat de rode bloedcel len een afwijkende vorm bevatten van hemoglobine, het eiwit dat zuur stof bindt. Vóór hun geboorte ma ken mensen met sikkelcelziekte goed werkende (embryonale) rode bloedcellen die embryonaal hemo globine bevatten. Door een bepaald stukje DNA te blokkeren, blijft de aanmaak van het embryonaal hemo globine ook na de geboorte door gaan, laten onderzoekers nu (bij mui zen) zien. Mogelijk leidt dit inzicht tot een manier sikkelcelziekte te ge nezen, hopen zij. http://bit.ly/1ePCD5E SOA's geven vaak infecties buiten geslachtsorganen Het is een misvatting te veronderstel len dat seksueel overdraagbare aan doeningen (soa's) vooral infecties veroorzaken aan de geslachtsorga nen. Dat laat onderzoek op de soa-poli's van de GGZ Zuid-Limburg onder een kleine 2.000 hoogrisico- personen (mannen met wisselende homoseksuele partners, vrouwelijke prostituees) naar de soa's chlamydia en gonorroe zien. In 62 procent van de gevallen bleken de infecties al leen buiten de geslachtsorganen aan wezig zijn: anaal of in de keelholte. http://bit.ly/1 bwSgLQ Roken in zwangerschap schaadt hersenen kind Vrouwen die tijdens hun zwanger schap roken, benadelen daarmee de ontwikkeling van de hersenen van hun kind. Dit concluderen Nederland se onderzoekers uit de Rotterdamse Generation R-studie die van 10.000 kinderen al voor hun geboorte gege vens verzamelt. Kinderen van wie de moeder tijdens de zwangerschap foto Getty Images rookte, hebben op hun 6e kleinere hersenen en een minder dikke her senschors. http://bit.ly/18vwVhK Depressie versnelt veroudering Na een depressie voel je je niet al leen ouder, je lichaam is ook sneller ouder geworden. Amsterdamse on derzoekers tonen aan dat de telome- ren bij mensen met depressies kor ter zijn dan bij vergelijkbare perso nen zonder depressies. Telomeren zijn een soort strippenkaarten aan het uiteinde van de chromosomen. Bij het verouderen worden de tel omeren korter. Hoe korter de tel omeren, des te groter is de kans op ziekte en overlijden. De onderzoe kers zagen de kortste telomeren bij de mensen met de meeste en/of zwaarste depressies. http://bit.ly/18qeJ94 'glutenvrij' L - *.1 Iemand met coeliakie kan niet tegen gluten. Dat heet 'glutenintolerantie'. Gluten is een eiwit dat van nature voorkomt in tarwe, rogge, gerst, spelt en kamut en in producten die van de ze granen zijn gemaakt. Denk aan brood, crackers, pizza, pasta, paneer meel, koek, cake en taart. Het zit ook verstopt in producten waar je het niet direct in verwacht. Bijvoorbeeld in de ingrediënten van soepen (bind middel, vermicelli), in sauzen, sommi ge snoepjes, ijssoorten en bier. Voed sel met gluten zorgt bij mensen met coeliakie voor een beschadiging van het slijmvlies van de dunne darm, waar door de darm zijn werk niet goed doen. Bron: Nederlandse Coeliakie Vereniging Nederlanders eten minder brood. De broodconsumptie is de eerste drie kwartalen van dit jaar met 2,3 pro cent gedaald, zo meldt het Voorlich tingsbureau Brood. Dat wijt de afna me onder meer aan het boek De Voed- selzundloper van de Kris Verburg, die brood zo goed als in de ban doet. Ook de trend van glutenvrij eten draagt hieraan bij. Het Voedingscentrum houdt vast aan zes tot zeven boterhammen per dag voor volwassenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39