f GEZOND 3 www.sport-supplementen.nl HJwmS e bron Siriz, een professionele hulpverleningsorganisatie voor hulp bij onbe doelde zwangerschap, heeft verspreid door Nederland zeventien hulp posten. Een daarvan zit in Goes. In het Goese Lyceum wordt vrijdag 29 november een event voor vrouwen gehouden in het kader van de cam pagne '9 maanden voor Suzanne' om de naamsbekendheid te vergro ten en donateurs te werven. Jaarlijks kloppen zo'n 2500 (jonge) vrouwen (en mannen) bij Siriz* aan voor hulp bij een onbedoelde zwangerschap. Diana Hofsteenge, manager bij Siriz: „Wij helpen bij het maken van een keuze. Siriz er kent de waarde van ongeboren le ven en is van mening dat ongebo ren leven het recht heeft zich verder te ontwikkelen en geboren te worden. Wij respecteren echter de keuze van vader en moeder, ook als zij voor abortus kie zen. De verantwoordelijkheid voor de keuze ligt bij de vader en moeder." Naast kortdurende hulp via e-mail, chat of telefoon, biedt Siriz ook langdurige hulp als besloten wordt de zwanger schap uit te dragen. „Waar nodig bieden we opvang en kijken samen naar de toe komst. Ook de ouders en de partner kun nen daarbij betrokken worden." Siriz steekt veel energie in preventie. „Wij bereiken jaarlijks 17.000 tot 20.000 jongeren tussen de 12 en 25 jaar met on ze voorlichtingslessen op scholen. Dat gaat van reformatorische basisscholen tot universitair onderwijs. Vaak sluiten we aan bij biologielessen, lessen levens beschouwing of maatschappijleer. Als het om seksualiteit gaat, ligt het accent nog te veel op het biologische aspect: op de voortplanting. Wij praten zelf met jongeren vooral over de sociaal-emotio nele kant. Over verliefdheid, relaties. Grenzen aangeven, weerbaarheid, is een heel belangrijk thema. Wij vinden het niet vanzelfsprekend dat je vanaf je der tiende seksueel actief bent. We vragen de leerlingen na te denken over vragen als: wat doe je als je vriendje verder wil gaan dan jij? Wat doe je als jij (nog) niet seksueel actief wil worden of zijn? Wie ben je? Wat vind je ervan als iemand over jouw grenzen gaat, hoe wil je er mee omgaan? Nee zeggen is altijd een optie, benadrukken wij, ook als er groepsdruk is. Niet alleen meisjes heb ben daarmee te maken; bij jongens kan het gaan om het stoer zijn, het moeten scoren. Scholen komen bij ons voor voor lichtingslessen via de website of via beurzen of evenementen waar wij staan." Siriz is in 2010 voortgekomen uit de hulp- en voorlichtingsorganisatie VBOK (Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind). De kernwaarde res pect voor het ongeboren leven staat nog steeds voorop. Diana Hofsteenge: „Als er in de klas gesproken wordt over anticon ceptie, onbedoelde zwangerschap en de ontwikkeling van leven, stellen wij bij voorbeeld de vraag: wanneer vind jij dat er sprake is van leven?" Mannen of vrouwen die hulp zoeken, kunnen zeven dagen per week contact opnemen via de telefonische hulplijn (0900-2021088), via een e-mailformulier op de website (www.siriz.nl) of via de chat. „Sinds we die laatste mogelijkheid bieden, weten veel meer mensen ons te vinden. In 2012 was er een toename in het aantal hulpvragen van 23,6 procent ten opzichte van het jaar ervoor", zegt Hofsteenge. Vrijdag 29 november wordt in het Goese Lyceum de gratis theatervoorstelling Ha- dassa, ster van Susa gegeven (iedereen is welkom, aanvang 19.30, ingang Vogel- zangsweg). Na afloop doet een tiener moeder haar verhaal. Aanmelden kan via www.siriz.nl/9maandenv00rsuzan- ne. De avond is onderdeel van de campagne '9 maanden voor Suzanne'. Het verhaal van de achttienjarige Suzanne, die cen traal staat in de wervingscampagne voor donateurs die in september 2013 begon, staat symbool voor dat van alle vrouwen die onbedoeld zwanger zijn geraakt. DINSDAG 26 NOVEMBER 2013 Bijeenkomst over landelijke ontwikkelingen en mantelzorg De gevolgen van landelijke ontwikke lingen voor mantelzorgers in Zee land: daarover gaat het op bijeen komsten, dinsdag 3 en woensdag 4 december, in Sluiskil, Goes en Dom burg. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor individuele mantelzorgers die interesse hebben in een rol als belan genbehartiger, voor leden van belan gengroepen en voor Wmo-raden. De organisatie is in handen van Klaver blad Zeeland, de landelijke vereni ging voor mantelzorgers en vrijwilli- gerszorg Mezzo en Aandacht voor ie dereen. Locatie en tijd: dinsdag 3 de cember, 't Meulengat in Sluiskil 13.30-16 uur, en van 19.30 tot 22 uur in Buurthuis De Pit in Goes; woensdag 4 december van 13.30 tot 16 uur in Schuttershof, Domburg. Facebookspreekuur over Jeugdgezondheidszorg Op de Facebookpagina van Zeeland Samen Gezond wordt vandaag tus sen 9.30 en 16.30 uur een 'Face- book-spreekuur' gehouden. Een jeugdverpleegkundige van de GGD Zeeland zit dan klaar om direct vra gen van (aanstaande) ouders over het opvoeden en opgroeien van hun kind te beantwoorden. Ouders zien ook de vragen van ande ren en de antwoorden daarop. Het kan dan gaan om vragen als: wat moet je doen als je kind een driftbui heeft? Hoe laat moet je kind 's avonds naar bed? En wat als je kind zijn bord niet wil leegeten? Ga voor het Facebook-spreekuur van Zeeland Samen Gezond naar www.face- book.com/zeelandsamengezond. Zingeving thema bijeenkomst Psychiatrie in ADRZ De maandelijkse thema-bijeenkomst Psychiatrie van het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis in Vlissingen, die van avond gehouden wordt, gaat over zingeving. Zingeving kan bijdragen aan het her stel van bijvoorbeeld een depressie Ex-patiënten, professionals en ande re belangstellenden kunnen daar er varingen uitwisselen en luisteren. Co- rine Breen (ervaringsdeskundige) ver télt haar eigen verhaal. Geestelijk verzorger bij het ADRZ Dea Spierings verkondigt de bood schap dat iedereen het recht heeft om gehoord, gezien en erkend te worden. De thema-bijeenkomst over zinge ving begint om 19.15 uur en is gratis toegankelijk. «hey Proteïne HACMBP gecontroleerd zijn op de afw*zigh*i<i v jn doping grrrUteerdr vlotten om l*t rtsKO op b.| topsporters ie minimaliseren Op deze manier kunnen sporters antidoping.nl/nzvt alle anderen die dit overkomt door Ondine van der Vleuten Centraal in de nieuwe donateurscampagne van Siriz staat 'Suzanne' sym bool voor de vele vrouwen die jaarlijks onbedoeld zwanger raken. Siriz helpt onbedoeld zwangeren te beslissen over het wel of niet voldragen van de zwangerschap, foto's Siriz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35