PZC pagina 6&7 De opkomst van 'glutenvrij' k De eerste hoosbuien hebben het land onder water gezet, we staan op in het donker, de kou komt in de lucht en de somberte slaat toe. Help, de winter komt eraan! Hoe houden we huid, lijf én geest soepel? Huid: 'vaseline wint het altijd' Het moment dat de verwarming aangaat, is het moment dat je extra actie moet on dernemen om je huid 'winterklaar' te ma ken. Een lagere luchtvochtigheid in huis maakt dat de huid sneller uitdroogt en dan krijg je al snel een kettingreactie, waarschuwt Jetske Ultee, onderzoeksarts en schrijfster van Dr. jetske's huidboek. „Met een droge huid krijg je sneller huid irritaties en pukkeltjes en je huid oogt veel doffer, het is een vicieuze cirkel." Het belangrijkste is daarom het vochtni- veau van de huid op peil te houden. Dat betekent in de eerste plaats de luchtvoch tigheid in huis aanpakken. „Dat kan al met van die ouderwetse waterbakken of natte theedoeken op de verwarming." Daarnaast moet je op een andere manier met crèmes gaan smeren om de huid goed weerbaar te houden. „Het is het slimste om overdag te smeren met een crème die hydrateert en vocht inbrengt. En dat een paar keer per dag, want moisturizers werken vaak maar een korte periode. Dat weten mensen vaak niet, die denken: één keer smeren en klaar. Niet dus. En dan 's avonds voor het slapen gaan over die crème een heel dun laagje vaseline aanbrengen, omdat dat ervoor zorgt dat het vocht niet verdampt. Dan pak je echt alles aan en dat ga je heel snel zien. Mensen doen vaak veel te ingewikkeld met crèmes hier en druppeltjes en lotions daar. Maar vaseline wint het altijd." Ga ook vooral niet te lang in een warm bad of onder een hete douche, waarschuwt Ultee. Heel verleidelijk als het koud is, maar niets dat zó uitdroogt als water. „En vooral géén schuim gebrui ken, dat ontvet. Mensen reini gen zich tegenwoordig veel te veel en zo pesten en verpesten ze hun huid." Geest 'voorkomen dat je jezelf tegenkomt' En dan is het winter en komen ineens de klachten. Raken mensen in een dip en kloppen ze aan bij huisarts, therapeut of psycholoog. „Dat merkt onze hele sec tor", zegt holistisch therapeut Korrie de Vet. „Het is echt seizoensarbeid wat ik doe. Mensen trekken zich 's winters meer terug in hun huis, ze hebben minder so ciaal contact en gaan dan meer nadenken, worden somberder." De Vet heeft een broertje dood aan de ra ges van yoga en mindfulness, waarbij je leert dat je in het nü moet leven, je be wust moet zijn van het moment. „Terug naar nul, dat bestaat gewoon niet in een wereld waarin van alles aan de hand is. Ie bent gezond of niet, je hebt een relatie of niet. Daar ben je in je hoofd mee bezig en daar moet je juist niet van weg gaan, dan kom je helemaal niet verder." In het boek Het matje beschrijft ze hoe je juist jezelf geestelijk op het matje moet roepen. „En dat moet je gewoon elke dag even doen. Mijn werk is mensen leren na denken over zichzelf. Even een moment nemen -'dat kan zijn als je op de wc zit of als je wakker ligt - om na te denken over wat je hebt meegemaakt. Wat is er gebeurd, hoe heb je dat ervaren, wat is er blijven liggen, tegen wie moet ik wat nog zeggen? Iedereen is keurig bezig met yo ga tegenwoordig, maar vaak vooral fysiek en zonder enige reflectie. Je moet iedere dag, het hele jaar door, proberen even stil te staan bij jezelf. Overpeinzen, terugkij ken en naar voren blikken. Daarmee voor kom je dat je jezelf tegenkomt als het om vier uur donker wordt." Lijf. 'in een regenpak word je een soort zweethut' Buiten sporten in weer en wind, in zo mer én winter. Dat is het credo van perso nal trainer Juri Klaric, medegrondlegger van de holistische trainingsgroep Stads- wild, die zich vanuit Amsterdam over Ne derland uitrolt en opduikt in de binnen steden. 's Zomers een extra dosis vitami ne D scoren, daar heb je ook nog profijt van als de dagen korter worden. Natuur lijk, je blootstellen aan kou doet wat met je immuunsysteem, zegt Klaric, maar het is niet zo dat je er ziek van wordt. „Dat kan niet. Het zijn virussen waardoor je griep krijgt, maar niet kou." Mensen die graag buiten hardlopen of an dere sporten doen, moeten zich dan ook niet laten afremmen door regen of vries kou. „Mensen die zeggen 'ik ga niet, want het is te koud', zullen in de zomer ook zeggen dat het te warm is om te sporten. Je kunt motivatie in externe factoren zoe ken, maar echte motivatie komt van bin nen." Wel is het zaak je goed te kleden op natheid of kou. „Je hebt goed ademen de, weerbestendige kleding nodig. In een stof die je warm en droog houdt en tege lijkertijd de warmte afvoert. Ga alsjeblieft niet in een regenpak sporten, dan word je een soort zweethut." Wie last heeft van wintervingers of -te nen, is daarmee nog niet geholpen. „Of je nu buiten traint of binnen, dat zal je al tijd hebben. Dat is hoe je fysiek gebakken bent door de schepper." Wapens tegen de winter door Marjolijn de Cocq illustratie Nourdin Kouch Jetske Ultee - Dr. jetske's huidboek. Westplein, 24,95 euro. Korrie de Vet en Tom Kniesmeijer - Het matje, Toko, 15 euro. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33