TO©S Countryduo naar songfestival FZC 2 IN HET NIEUWS GEWELD COLOFON Maak iemand abonnee! Wat voor politiemensen een 'veilige haven' zou moeten zijn, verandert voor veel van hen in een hel. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl D michelinsterren; veel. RESTAURANTS ERG TELEURGESTELD WEER NIET DIT jaar DEN HAAG - Politieagent johan is altijd op zijn hoede. Hij heeft het gevoel steeds over zijn schouder te moeten kijken. Wat een paar jaar geleden begon met een dood normale aanhouding voor huise lijk geweld, liep voor de agent en zijn gezin uit op een nachtmerrie. De aangehouden verdachte was zó gefrustreerd dat hij het huis van Johan bekogelde met een steen, hem jarenlang telefonisch stalkte en de verdachte deed zelfs aangifte van mishandeling tegen de agent. „Ik kreeg geen rust, sliep slecht en was prikkelbaar", vertelt Johan, die niet met zijn echte naam in de krant wil. „Thuis bagatelliseerde ik de situa tie om maar geen onrust te zaaien en de rust te bewaren, zodat ik mijn vrouw en kinderen daar niet mee zou belasten." De aangifte van de verdachte leid de tot een intern onderzoek bij de politie naar het handelen van Jo han. Een standaardprocedure, maar wel met heel veel impact, „ik heb een hoop te verliezen. Mijn vrouw en kinderen, mijn fa milie. Deze verdachte heeft dat niet en je weet dan ook dat hij tot veel in staat is", zegt Johan. Als de verdachte een paar jaar la ter - na een verblijf in een psy- Toch sta je er uiteindelijk alleen voor. Dat is vermoeiend en frustrerend chiatrische kliniek - opnieuw aan gifte tegen Johan wil doen, wordt weer overwogen een intern onder zoek in te stellen. Dat is de drup pel voor de politieagent. De span ning en frustratie worden hem te veel en hij komt een jaar thuis te zitten. Johan overweegt zelfs om zijn baan op te zeggen. Met hulp van gesprekken met een psychiater komt hij er bovenop en gaat weer aan het werk. „De verdachte ben ik nog een keer tegengekomen in een winkel. Ik stond paraat om de confrontatie aan te gaan als hij mij zou aanvallen, de spanning was heel groot. Ik keek hem aan, hij keerde zich om en koos het ha zenpad. Dat was voor mij een overwinning." Net als Johan krijgen veel agenten buiten werktijd te maken met agressie en geweld. In een groot onderzoek van Motivaction en po- litievakbond ACP geeft bijna 30 procent van de agenten aan in pri- vétijd wel eens te zijn bedreigd, geïntimideerd of mishandeld. „Dat agenten thuis worden opge zocht, is niet nieuw", zegt politie socioloog jaap Timmer van de Vrije Universiteit Amsterdam. „Politiemensen doen al veel om dit soort situaties te voorkomen. Ze werken minder vaak dan vroe ger in dezelfde wijk of plaats waar ze wonen. Ook kleden de meeste agenten zich om op het bureau, zodat ze buiten werktijd anoniem over straat kunnen." Toch gaat het nog regelmatig mis. Dat wat voor agenten een 'veilige haven' zou moeten zijn, wordt be dreigd door verdachten of ex-ge vangenen die nog een appeltje met een agent willen schillen. Soms komt het Team Bewaken en Beveiligen in actie. Deze politie dienst adviseert burgers en ook agenten over maatregelen tegen bedreigingen. „Het is voor sommige collega's las tig om thuis uit te leggen dat de bedreigingen het gevolg zijn van politiewerk", vertelt een mede werker van het team. „De partner is bang, daardoor kan een collega moeite krijgen om bijvoorbeeld nachtdiensten te draaien of lange re periodes niet thuis te zijn. Som mige collega's kiezen ervoor de si tuatie, uit bescherming, niet of nauwelijks meer met het thuis front te bespreken." De twee namen zongen de afgelo pen weken al hardnekkig rond in het showcircuit. Nieuw is dat de twee hun project The Common Linnets noemen, de Engelse naam voor de zangvogelsoort de kneu. „Die komt veel voor in het oosten vaa het land", legde De- Lange gisteren uit. Beide artiesten kennen elkaar al sinds hun tienertijd, toen ze bei den optraden in het Nederlands countrycircuit. Ze besloten begin dit jaar samen te gaan werken. De twee reisden enkele malen naar Nashville om nummers te compo neren en op te nemen. Daar ont stond het idee samen naar het songfestival te gaan. „Winnen is belangrijker dan meedoen." Zanger Waylon maakte gistermid dag duidelijk dat de ambities van Nederland voor het Eurovisie Songfestival naar boven zijn bijge steld. Dit jaar was het hele land al verrukt toen Anouk de finale haal de en ook nog eens negende werd. In 2014 moet het nóg beter. Waylon en Ilse deLange komen in het voorjaar met een compleet al bum, met daarop ook het songfes- tivalliedje. Ze hebben zelf num mers geschreven en zijn bijge staan door bekende countryprodu- cers. Verder schreef ook Daniël Lo- hues enkele nummers voor het nieuwe duo. „We gaan daar als muzikanten staan. Onze stem men en twee gitaartjes moeten het doen. Ik wilde eerst niets met het songfestival te maken hebben. Maar Anouk heeft de deuren geo pend", aldus DeLange. Waylon lonkt al langer naar het songfesti val. Hij deed in 2005 al mee aan de voorronde als de helft van het duo Rachel Waylon. „Wie wil er nou niet voor 150 miljoen kij kers optreden?" Beide artiesten denken dat country kan scoren op het festival. „We komen niet op met een cowboyhoed en een klap perpistool," zei DeLange. „Maar country is veel meer dan dat." Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties T: 088-0139995Sa E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:05 5-53 88000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Abonnees heb ben gratis toegang tot de e-paper via pzc.nl/epaper (eenmalig aanmelden) Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag. 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl li En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee (X) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Agenten voelen door Peter Winterman illustratie Mark Reijntjens politieagent Johan door Geert Willems HILVERSUM - Ilse DeLange en Way- lon gaan als The Common Linnets voor Nederland naar het Eurovisie Songfestival. Zij zingen een coun- trynummer dat begin 2014 wordt uitgekozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2