Zeeuwse zwemsters zamelen geld in voor trainingsstage Soccertoernooi met 25 teams druk bezet 1 S I Stroom aan records tijdens Club Meet Scheldestroom 28 SPORT JUDO Goesenaar hoeft voor zesde dan geen examen te doen. Hij krijgt de hogere graad voor bijzondere verdiensten. Voor de groep zwemmers van de vereniging uit Eindhoven is het belangrijk dat zij in februari een week in het buitenland kunnen verblijven, om daar te trainen. Maar een dergelijke trainingsstage kost natuurlijk geld. „Dat moeten wij zelf zien op te hoesten", ver telt de in Vlissingen geboren Stap. Om de kosten van het trainings kamp, zo'n twaalfduizend euro, te compenseren zijn de zwemmers van PSV een inzamelingsactie ge start. Hiermee hopen zij ongeveer zesduizend euro op te halen. „Maar", zegt Stap. „Iedere extra euro is natuurlijk mooi meegeno men." Als dank voor de donatie bieden de zwemmers verschillende tegen prestaties aan zoals een zwemcli- nic, een driesterrendessert en een - bedrijfsuitje in het Pieter van den Hoogenband zwembad in Eindho ven. Zwemvereniging PSV heeft aange geven ook een financiële bijdrage te zullen leveren, in tegenstelling tot zwembond KNZB. „Zij beta len alleen trainingsstages van top pers als Ranomi Kromowidjojo of zwemmers die uitkomen op het EK, WK of de Olympische Spe len", zegt Stap hierover. De teller van de actie staat voorals nog op 930 euro. „Dit is slechts zestien procent van de zesdui zend euro die we minstens op wil len halen. Maar gelukkig hebben we nog 28 dagen te gaan", besluit de zwemster. De inzamelingsactie loopt via de website: www.psvcrowdfunding.nl Terneuzen won vorig jaar het toer nooi door RCS in de finale met 1-2 te verslaan. De Souburgers zijn dit jaar ingedeeld in poule 4. Tegenstanders zijn Hontenisse, Aardenburg, Biervliet en Sluiskil. HVV'24, de nummer drie van de vorige editie, treft in poule 5 Phi lippine, Koewacht, IJzendijke en SDO '63. Poule 3 wordt gevormd door Zaamslag, Steen, FC Axel, Schoon- dijke en Groede. In poule 1 is Terneuzense Boys op papier de favoriet. De zater dag-tweedeklasser uit Terneuzen moet het opnemen tegen Spui, Ria W, Hoek 2 en Corn Boys. De wedstrijden in poule 1 tot en met 3 worden gespeeld op zater dag 28 december. De duels in pou le 4 staan op maandag 30 decem ber op het programma, donder dag 2 januari is poule 5 aan de beurt. De eerste drie in de poule gaan door naar de finale. GOES - Judoleraar Cor Moerman heeft sinds zondag de zesde dan. De bijna 57-jarige Goesenaar mag nu een rood-witte band dragen op de mat. „Maar dat zal ik niet te vaak doen, hoor. Alleen bij specia le gelegenheden", zegt hij er snel bij. „Als je 'm bij reguliere lessen draagt, is het net alsof je zegt: hé, kijk mij nou. En dat past niet zo bij mij." Moerman haalde op zijn vijftien de zijn eerste dan en een jaar later al zijn tweede. „Ik was toen één van de jongsten met die judo graad." Daarna werden de tussen pozen groter: de derde dan kwam op zijn 27e, de vierde op zijn veer tigste en de vijfde op zijn vijftig ste. Het is leuk dat ik nu weer een stapje verder gekomen ben, maar ik ben niet iemand die op dan's jaagt. Zoiets komt gewoon om de zoveel tijd voorbij als je doet wat ik doe." In Nederland is er maar één (nog levende) persoon met de hoogste, tiende dan. Dat is Jaap Nauwelae- rts de Agé. De man die afgelopen donderdag 96 werd, was één van de oprichters van de Judo Bond Nederland en vervulde belangrij ke functies bij de internationale bond. Onder dit topje wordt de pi ramide langzaam breder. Sinds zondag zijn er 53 houders van de zesde dan. Onder hen zijn drie Zeeuwen: Staf de Moor, Elisabeth VAN DAN TOT DAN: KLIMMEN IN DE HIËRARCHIE Willeboordse en dus ook Cor Moerman. De Goesenaar kwam dit jaar in aanmerking voor een bijzondere promotie. Zoiets kan eenmalig, mits je al meerdere dan's hebt ver zameld. „Ik ben al een tijdje aan het trainen bij Chris de Korte in Hoogvliet", vertelt hij. „Hij is zo'n beetje Onze Lieve Heer in het ju do en zei een keer tegen me: je zou moeten opgaan voor je zesde dan. Ik ben me toen gaan voorbe reiden op een examen en begon me in te lezen voor het maken van een scriptie. Maar toen zei een collega tijdens een studiereis van het cios naar Japan tegen me: 'jij hebt wel genoeg punten om in aanmerking te komen voor een bijzondere promotie, zodat je - geen examen hoeft te doen'. Toen ben ik dat maar eens gaan uitzoe ken." Moerman bleek inderdaad genoeg punten te hebben, dankzij zijn werk bij zowel het cios in Goes als de Academie voor Lichamelij ke Opvoeding in Den Haag, zijn bezigheden bij de opleidingscom missie van de bond en het voorzit terschap bij JudoGoes, één van de grotere verenigingen in Zeeland. „Ik heb toen mijn scriptie op de lange baan geschoven. Het onder werp 'motorisch leren' heb ik al wel laten vastleggen. Daar kan ik dan bij een volgend danexamen mee aan de slag." De man die al vijftig jaar in de ju dosport actiefis, kan nu zeggen dat hij bij de Nederlandse judo elite hoort. Nog verder opklim men in de hiërarchie is niet een voudig, weet hij. „De commissie die de examens afneemt, moet be staan uit vijf personen", vertelt hij. „Maar op een gegeven mo ment zijn er niet zo heel veel De sterkte van DZK (Vlissingen) kwam duidelijk tot uiting in de es tafettes. Alle drie de estafettes wis ten zij winnend af te sluiten met een ruime voorsprong op de ande ren. Bridget de Bat (Schelde) won bij de minioren 4 twee afstanden. Op de 100 vrij en 100 wissel was zij veruit de snelste. Anna Tiemer- sma(DZK) wist haar van de winst af te houden op de 50 school. Guido Brink (DZK) snelde in een dik persoonlijk record naar de winst op de 100 vrij, zijn ploegge noot Michiel de Bruijne verover de een tweede plaats. Op de 100 wissel zorgden Koen Iriks, Bart van Donselaar en Joost Baaij voor een compleet DZK-podium. Vanaf de eerste programma's was duidelijk dat DZK haar zinnen had gezet op winst. In de loop van de wedstrijd bouwden zij hun voorsprong op de andere clubs uit. Schelde (Terneuzen) volgde de gehele wedstrijd op de tweede plaats. ZC Koewacht be gon op een vierde plaats bij de eer ste tussenstand, maar verdrong daarna Bevelanders (Kapelle) van de derde plaats om die niet meer af te staan. De onderlinge strijd tussen de clubs was spannend, ze ker voor de plaatsen 2,3 en 4. DZK won de wedstrijd met 1673 pun ten, Schelde volgde als tweede met 1821 punten. Met slechts ze ven punten (1828) meer eindigde ZCK als derde. Bevelanders had tien punten meer nodig (1838). cB P door Daniel Vervelde MIDDELBURG - De Zeeuwse zwem sters Judith Stap en Manon Minne- boo zamelen, samen met twaalf an dere zwemmers van hun zwemver eniging PSV uit Eindhoven, geld in om een trainingsstage naar Fuerte- ventura te kunnen bekostigen. Dit doen zij door middel van het feno meen 'crowdfunding'. PHILIPPINE - Titelverdediger Terneu- zen moet het tijdens het Fast Soc certoernooi Zeeuws-Vlaanderen op nemen tegen Oostburg, Breskens, Hulsterloo en Terhole. De vijf ploe gen vormen samen poule 2. Dat werd gisteravond bekend tijdens de loting in café-restaurant de Zwaan in Philippine. In totaal doen er 25 ploegen mee aan het zaal voetbaltoernooi in Terneuzen. Erepromotie voor Moerman door Roeland van Vliet De dan is een judograad. Klimmen in de hiërarchie kan op verschillen de wijzen: door examen te doen, via bijzondere promotie vanwege verdiensten voor de judosport en via bijzondere promotie vanwege topsportprestaties. Bij de eerste dan hoort de 'gewo ne' zwarte band. De tweede tot de vijfde dan hebben eveneens een zwarte band. De zesde, zevende en achtste zijn rood-wit geblokt, de negende en tiende geheel rood. In Nederland is zijn er niet zo veel mensen met hogere dan's: 10e dan (1): Jaap Nauwelaerts de Agé 9e dan (2): Chris de Korte, Tonny Wagenaar 8e dan (9): o.a. Jan de Rooy en Wim Ruska 7e dan (28): o.a. Cor van der Geest, Marjolein van Unen 6e dan (53): o.a. Maarten Arens, Edith Bosch, Dennis van der Geest, Deborah Gravenstijn, Clau dia Zwiers, Elisabeth Wille- boordse, Staf de Moor, Cor Moer man UITSLAGEN BADMINTON Tweede klasse: Vridos 3 - Meteoor 16-2, Meteoor 1 - SVNB 11-7, Smashing Maasdam 2 - Vridos 3 2-6, Sowat RBC 1-Rillandia Smas hers 11-7- Derde klasse: Zierikzee 1 - As- troïden 13-5, Marathon 2-Marathon 1 0-8, Zeeland 1-Rillandia Smashers 2 1-7. Vierde klasse: Sjuttul 2 - Den Ossaert 1 7 - 1,'t Pluumpje 2 - Marathon 3 6 - 2,Dubbel A: Stenge 1 - Kats 16-0. Stand: Zeeland 2 27 - 7,Stenge 1 26 - 7,'t Pluumpje 4 24 - 7,Sinar '75 1 22 - 5, Rillandia Smashers 5 22 - 8, Schepnet 2 13 - 6,Kats 110-8 Dubbel B: As- troïden 4 - Rillandia Smashers 6 6 - O.Kats 2 - Sjuttul 3 5-1, Stenge 2-Terneuzen 5 3-3. Stand: Astroïden 4 39-9, Sinar75 2 33-8, Sjut tul 3 27-8, Kats 2 27-9, Terneuzen 4 22-7, Ter neuzen 5 22-8, Stenge 2 17-8, Rillandia Smas hers 6 11-9. BASKETBAL New York. NBA. Brooklyn Nets - Detroit Pis tons 97-109, Los Angeles Clippers - Chicago Bulls 121-82, Orlando Magic - Phoenix Suns 96-104, Oklahoma City Thunder - Utah Jazz 95-73, Los Angeles Lakers - Sacramento Kings 100-86. ZAALVOETBAL Regionaal Zaalvoetbal Walcheren. Eerste klasse. VAW 1 - Intersport 3-4, Meiveld - 'hamen/Schelde 4-7, Westkapelle - Domburg ZV 1 4-3, FC Logus - Het Vlot 8-12, Emte - SC Baskensburg 2-7, Geen Idee/Vanuus - Engiplast/Uitrtn 1 1-6. Tweede klasse. Zeeland koeltechnk - Groene Ster A1 1-8, MBE - Van Boxtel 2-2, Arnemui- den - Blauwwit 6-5, KWPD - Geen Idee 2 1-2, rtkkerdaas - TA 8-6, WZP - No Spang 6-2. door Lianne Meerman OOSTBURG - In Oostburg werd afge lopen weekeinde door ZV Schelde stroom de jaarlijkse Minioren Club Meet gehouden. Een goede organi satie, volle tribunes en veel enthou siaste zwemmers die het uiterste van zichzelf gaven. Het resulteerde in een stroom van persoonlijke re cords. Tommy Staal timmert hard aan de weg. Door zijn sterke prestaties maakt hij deel uit van de Nederlandse ploeg voor het EK cross. foto Pieter van der Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28