ZEELAND 25 is echt onvoorstelbaar. Ik heb op internet gelezen dat een vergelij king wordt gemaakt met Zeeland in 1953 na de watersnood. Dat is beslist aan de orde! We waren de eerste medische missie in die re gio. Er was eerder wel wat eten ge bracht. De missie was aangemeld bij de lokale autoriteiten. Toen we aankwamen, stond een lange rij mensen te wachten bij één van de weinige gebouwtjes die daar overeind zijn gebleven. We heb ben eerst een tent opgezet. Ieder een heeft een algehele medische controle gekregen en de nodige medicijnen. Sommigen waren on dervoed." Wat opvalt aan de fo to's die Edwin heeft gemaakt, zijn de ook vaak lachende gezichten onder de slachtoffers. „Dat is ty pisch voor de Filipijnen. Ieder jaar hebben ze hier wel een zware storm of overstroming. Ze zijn het wel een beetje gewend. En zo lang ze het hebben overleefd, gaan ze er vanuit dat alles wel weer goed zal komen. De hulpver lening draait nu op volle toeren. Wij hebben zaterdag gelijk ook het gebied in kaart gebracht. In die zin dat geregistreerd staat wanneer welke hulpgoederen daar zijn gebracht en wanneer een volgende zending nodig is. Daar wordt dan volgende week een vervolg aan gegeven als het goed is. Ondertussen wordt met man en macht gewerkt aan het herstel van het elektriciteitsnet werk, dat hier bovengronds (aan palen) loopt." Edwin en Tess keren eind deze week terug in Zierikzee. Hij gaat aansluiting proberen te zoeken bij de materiële steunverlening van de gemeente Haarlemmer meer aan de ERUF. „Een afge schreven brancard, tourniquetban den, goede schoenen voor bij de (eveneens Nederlandse) ambulanceuniformen. Het zou mooi zijn als we op die manier vanuit Zeeland blijvend een steen tje zouden kunnen bijdragen aan de hulpverlening." DINSDAC 26 NOVEMBER 2013 krijgt andere wending Verstoken van huis en haard en toch blijven lachen, typisch voor de volksaard van de Filipi nos, aldus Edwin van de Velde. „Zo lang ze het hebben overleefd, gaan ze er vanuit dat alles wel weer goed zal komen, fotografie Edwin van de Velde derland I De noordkust van Cebu op 18 november, foto L. Keith Morgan/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25