Middelburger 'regelde transporten cocaïne' Minister wil praten over snellere omleidingsroutes bij ongeval A58 I Modern Times MICHELINSTERREN 18 ZEELAND Bedrijfsongeval Thermphos kwam door 'onveilige werkomgeving' Onbegrip overheerst over het uitblijven van de derde Michelinster voor restaurant Inter Scaldes. dinsdag e postbode komt de parkeerplaats op met een enorme doos. „De bestelpu- ber", zeg ik tegen de man. „Ah, u weet het tenminste", ant- - woordt de bezorger. „Ik kom vaak bij mensen die niet eens weten dat er iets besteld is", zegt hij lachend. De jeugd be stelt steeds meer en steeds va ker via internet. Bij voorkeur veel, heb ik begrepen, want te rugsturen is heel simpel. Zeker in het geval van mijn dochter, want die belt de volgende dag vanuit Den Haag of ik de retour zending wil regelen. Ik bestu deer een en ander en zie dat ik gebruik moet maken van de ori ginele verpakking. Een doos van een kleine kuub ongeveer, want er moest, zoals gezegd, veel besteld worden. De retour zending is een feestjurkje. Zo als dat gaat met feestjurkjes voor pubers in een eindexa menjaar heeft het jurkje weinig om het lijf. Ik zou het met een beetje proppen ook in een nor male envelop kunnen krijgen. Maar nee, originele verpakking. Met een enorme doos ga ik naar de supermarkt, want het postkantoor is iets uit lang ver vlogen tijden. Enigszins be schaamd geef ik de monster doos aan de caissière. „Daar worden jullie wel blij van ze ker?", vraag ik haar, wijzend naar de enorme stapel dozen. „Ach, het valt mee, op maandag en in december is het pas echt erg", antwoordt ze gelaten. Ik lees over Amazon, de inter netwinkel waar het in deze tijd ook een drukte van belang is. Een undercoveqournalist werk te een tijdje in één van hun dis tributiecentra. Iedere 33 secon den moest hij een product op halen. De instructie kreeg hij via zijn handcomputer, die van af dat moment begon af te tel len, het aantal seconden dat no dig was om het product te pak ken. Bij een fout werd er ge piept Zijn prestaties werden di rect naar het management ge zonden. Een film uit 1936 behandelde dit thema al, Modem Times van Charlie Chaplin. Een satire die in 2013 werkelijkheid wordL Er zijn wat mij betreft genoeg redenen om te kopen bij lokale winkels en het worden er ei genlijk steeds meer. Op basis van het verhoor van die man concludeerde de politie dat de Middelburger de man was die achter de schermen al zo'n vijf jaar die transporten regelde. Het lukte echter niet hem op te pak ken omdat hij verdween naar Suri name. Daar kon hij zich drie jaar schuil houden omdat de Neder landse justitie een aantal jaren geen zaken deed met dat land. Be gin 2013 zijn de betrekkingen tus sen de beide landen genormali seerd en werd hij alsnog opgepakt en in mei uitgeleverd. Raadsman G. Stolk hield de recht bank gisteren voor, tijdens een tussentijdse zitting, dat zijn cliënt niets te maken heeft met die transporten. Hij vroeg dan ook het voorarrest van de Middel burger op te heffen. Officier van justitie W. Suijker- buijk verzette zich flink tegen een mogelijke schorsing. Hij vreest dat de man dan vlucht naar het buitenland. Hij vermoedt name lijk dat de man over meerdere pas poorten beschikt omdat het hem lukte om zonder een visum dat land binnen te komen. Ook noem de hij het zeer verdacht dat de man, nog niet zo lang geleden, twee ton in cash geld aan de Staat kon betalen; een ontneming van een eerdere veroordeling. Volgens de advocaat is daar niets vreemd aan en heeft zijn cliënt dat geld kunnen lenen van kennissen. De rechtbank besliste dat de man in voorarrest blijft. Op 17 februari volgt de eigenlijke rechtszaak te gen de Middelburger. VLISSINGEN-OOST - De twee Thermphos-medewerkers die op 15 mei 2009 om het leven kwa men bij een bedrijfsongeval, zijn overleden door een 'onveilige werkomgeving' en een gebrek aan ventilatie. Die conclusie trekt de Onderzoeksraad in een gisteren gepubliceerd onderzoek. Eerder stelden TNO en de Arbeidsinspec tie vast dat de veiligheid op de werkvloer niet in orde was. In een fosforoven waren gevaarlijke stoffen en dampen aanwezig. Een derde medewerker belandde in het ziekenhuis. MAASTRICHT - Niet Inter Scaldes, maar De Leest uit Vaassen nestel de zich naast De Librije in Zwolle met drie Michelinsterren. De Leest juicht, het horecaduo Jannis en Claudia Brevet van Inter Scal des is teleurgesteld. Collega restauranthouders en ingewijden tipten Inter Scaldes voor drie ster ren. Jannis Brevet feliciteert De Leest 'van harte'. Zelf had hij na de suc cessen dit jaar in Lekker (eerste plaats) en een eerste plaats in de Gault Millau gehoopt dat Miche- fin dit voorbeeld zou volgen. Jan nis Brevet: „We hebben ook veel positieve reacties van gasten, colle ga's en de pers gekregen. Er is an ders beslist, wij gaan vol goede moed verder." De toon werd afgelopen week ge zet dat Brevet hoop mocht heb ben op nummer drie. Mac van Dinther, recensent van de Volks krant, twitterde: 'Ik zeg niet dat Jannis Brevet maandag zijn derde ster krijgt, maar als-ie 'm krijgt, is het meer dan verdiend. Fabelach tig goed gegeten.' Zijn tweet werd 19 keer geretweet. Ook lieten collega's weten dat In- ter Scaldes het verdiende. Edwin Vinke van de Kromme Water gang, zelf goed voor opnieuw twee sterren, zegt nu: „Ik had het Jannis en Claudia gegund. Ik heb veel vertrouwen in Michelin, maar dat Inter Scaldes weer geen derde ster heeft gekregen, vind ik moeilijk te begrijpen." Hij omschrijft Jannis' kookkunst als 'een Duitse, wat sobere en strakke stijl'. „Alle gerechten zijn goed uitgewerkt en uitgediept. En zijn bordjes zijn prachtig opge maakt." Vinke zegt dat ook weer niet gezegd kan worden dat Mi chelin niet van een Duitse kook- stijl houdt. „De Karmeliet in Bel- gië heeft wel drie sterren gekre gen en daar wordt toch ook prach tig gekookt en maaltijden zijn op een Duitse leest geschoeid. Cees Helder, voormalig chef van de Parkheuvel, kookte ook klassiek, neigend naar een Duitse stijl. En inderdaad, die was toch ook goed voor drie Michelinsterren." Vinke haast zich om te zeggen dat Zeeland het wel weer goed ge daan heeft. Omdat Oud Sluis 22 december dichtgaat, komt het res taurant van chefkok Sergio Her man niet meer voor in de Miche- lingids. „Maar we hebben er met Spetters (Breskens) een ster voor terug gekregen. Ik denk dat ook een zaak als de Vierbannen in Ou- werkerk op het punt van echt doorbreken staat. Pure C kan er zo twee krijgen. Vanuit het land wordt naar Zeeland gekeken, om dat het hier allemaal gebeurt." Jessica van der Weel van Katse- veer uit Wilhelminadorp kan ook opgelucht ademhalen. Zij behiel den hun ster. „We weten dat we elke dag mooie bordjes maken, maar dat wil je toch ook graag zwart-op-wit hebben." Ze weet zeker dat Jannis en Clau dia Brevet teleurgesteld zijn. Het Kruiningse restaurant 'is prachtig verbouwd' en Jannis kookt al twaalf jaar stabiel en op hoog ni veau. Om drie sterren te krijgen, moet alles kloppen. De keuken moet 'uitzonderlijk zijn en een reis waard (meer dan een om weg). Hét eten is altijd erg lekker en soms buitengewoon, er wor den beroemde wijnen geserveerd, de bediening is onberispelijk, het interieur is stijlvol en de prijzen zijn overeenkomstig', meldt Mi chelin. Van der Weele: „Ik denk dat Jannis en Claudia niet meer weten wat ze moeten doen om Michelin nog meer te behagen." De PZC bezocht Michelins nieuw komer Spetters 20 september en recenseerde de zaak. Zie daarvoor www.pzc.nl/uiteten. Ze antwoordt dat op vragen van de PvdA-Kamerleden Attje Kui ken en Albert de Vries. Die heb ben de minister om opheldering gevraagd naar aanleiding van het weblog van de Goese burgemees ter René Verhulst. Daarin betoog de hij dat Zeeland altijd langdurig op slot zit na een ongeluk op de A58. De minister is het niet met hem eens. Volgens haar duurt het bij een ongeval op het Zeeuwse deel van de A58 niet langer om de weg vrij te maken dan op andere autosnelwegen in Nederland. Er kunnen afhankelijk van het tijd stip files ontstaan omdat de omlei dingswegen veel minder verkeer aankunnen. Maar bij langduriger stremmingen wordt ook omge leid over verder gelegen routes: N59, N57 en de route via Antwer pen, aldus Schultz. Ze wijst erop dat voor het vrij ma ken van snelwegen algemene af spraken zijn gemaakt. Die gelden ook in Zeeland, schrijft ze de Ka mer. Toch is de minister bereid om te kijken of het verkeer snel ler kan doorstromen als de A58 ge stremd is. Schultz vindt het 'niet zinvol' om op de A58 geasfalteerde doorste ken te maken en bij stremmingen delen van de vangrail te verwijde ren. Want voor de veiligheid is het dan noodzakelijk om op de an dere rijbaan een fysieke scheiding te maken tussen de rijrichtingen. Dat kost veel tijd en is daarom niet effectief, aldus de minister. Daar komt bij dat voor het aan brengen en weghalen van zo'n scheiding ook weer een baan moet worden afgesloten. r-f Marleen Blommaert D Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Een Middelburger (40) wordt door het Openbaar Mi nisterie gezien als de organisator van een groot aantal cocaïnetrans porten tussen Zuid-Amerika en Vlis- singen. Hij kwam in beeld toen be gin 2010 een man werd opgepakt die een pakketje met ruim tien kilo cocaïne van boord van een schip in Vlissingen-Oost haalde. Inter Scaldes gaat stug door door Edith Ramakers I Jessica van der Weel, 1 ster Edwin Vinke, 2 sterren door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Melanie Schultz (Infrastructuur) wil met de provincie en het waterschap over leggen over hoe het verkeer sneller kan worden omgeleid als de A58 dicht is door een ongeval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18