Topman Coolcat boos op minister - Voorbeeld voor techniek: bio-mimicry Op handelsmissie met Mark Rutte ECONOMIE 11 66 90 procent van de burgers wil dat grote bedrijven eerlijk belasting betalen Thuiswerken wordt populair over dividend „Je hoort niet iemand aan de schandpaal te nagelen, als je zelf niet zonder zonden bent", zei de baas van meer dan 120 modewin kels in de Benelux. Volgens hem roept de minister maar wat en is het helemaal niet duidelijk hoe de afspraken de Bengaalse kle dingindustrie verder helpen. Ploumen zette de kledingbedrij ven Coolcat, Wibra en Prénatal publiekelijk te kijk in een inter- view met het AD. „Of ze tekenen alsnog of ze verliezen hun geloof waardigheid bij de klanten. Nu staan ze aan de verkeerde kant van de lijn", zei Ploumen. Volgens Kahn is de zaak niet zo simpel. Dat er zoveel goedkope kleding uit Bangladesh wordt in gevoerd, ligt in zijn ogen juist aan de Europese Unie. „Die heeft Bangladesh een invoervrije statig gegeven. Als ik goederen uit India koop moet ik 12 procent invoer rechten betalen. Bij goederen uit Bangladesh niet." Ploumen wees erop dat andere be drijven als Zeeman, H&M, C&?f, Hema, V&D en G-Star de afspra ken wel hebben ondertekend. „Negentig procent van de EU-bur- gers wil dat grote bedrijven eer lijk belasting betalen", aldus euro commissaris Algirdas Semeta (Be lastingen en Fraudebestrijding) gisteren. De clausule, die geldt voor alle 28 lidstaten, moet gaten dichten in de bestaande Europese Moeder-dochter-richtlijn. Die werd in 1990 ingevoerd om dubbe le belastingbetaling door grote be drijven die in verschillende lidsta ten opereren, te voorkomen. Maar multinationals als Coca-Cola, Star bucks en Apple maken handig ge bruik van de verschillende belas tingregimes in de EU. Brussel wil de beruchte truc ver bieden waarbij een moedermaat schappij winsten en dividenden via in aandelen converteerbare le ningen aan dochtermaatschap pijen in een ander land nagenoeg onbelast wegsluist. Of het Commissievoorstel echt wordt ingevoerd, is nog de vraag. De ministers van Financiën moe ten het eerst goedkeuren, maar el ke lidstaat heeft vetorecht. Ver schillende landen, waaronder Ne derland, staan niet te trappelen. Uit een in juni gepubliceerd rap port van de SEO Eeonomisch On derzoek blijkt dat Nederland jaar lijks 3 tot 3,4 miljard euro aan de circa 12.000 brievenbusmaatschap pijen verdient. Er vloeit in de EU 1000 miljard eu ro per jaar te weinig in de schat kisten door de vluchtroutes. Ook ontwikkelingslanden lopen geld mis. GRONINGEN - Staatssecretaris Sharon Dijksma van Economische Zaken heeft gisteren een werkbe zoek gebracht aan het Bionica In novatie en Expertise centrum van de Rijksuniversiteit Groningen. Zij heeft in de laboratoria van de Lin- naeusborg demonstraties van bio- nica-onderzoek bekeken. Bij bioni ca, ook wel bio-mimicry genoemd, staan voorbeelden uit de natuur model voor technologische vindin gen. foto Catrinus van der Veen/ANP DEN HAAG - Thuiswerken wordt steeds populairder. Het aandeel thuiswerkers is de afgelopen jaren gestegen tot bijna één op de drie. Dat komt naar voren uit maandag gepubliceerde cijfers over 2012 van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het gaat om werknemers die min stens één uur per week thuis heb ben gewerkt. In 2005 gaf nog maar een kwart van de werkne mers dit te doen. Vooral in het onderwijs worden veel uren thuis gedraaid. Het gaat dan onder meer om nakijken van huiswerk en voorbereiden van les sen. Daarnaast wordt veel thuis gewerkt in de financiële sector, de communicatiebranche en bij de overheid. KRUININGEN - In mei kwam Chayenne Wiskerke in het uien- bedrijf van haar vader en haar oom, JWK Wiskerke Onions. En een halfjaar later loopt ze na mens de Nederlandse uiensector in een handelsmissie een week lang mee in het kielzog van pre mier Mark Rutte, minister Lilian ne Ploumen en staatssecretaris Sharon Dijksma in Indonesië. Waar ze dan ook nog eens getuige is van het ondertekenen van een miljoenenovereenkomst voor de Nederlandse uiensector. Gisteren landde ze in alle vroegte op Schip hol. „De vraag kwam vanuit de uien sector wie er geïnteresseerd was om mee te gaan met de handels missie. Daar hebben wij op gerea geerd. Ik kon het combineren met bezoeken aan een aantal klanten die we in die regio hebben. Daar gaan we toch af en toe eens langs. Dus dat viel mooi samen." De deal zelf was voorbereid door het Nederlandse groenten en fruit handelsplatform Frugi Ven- ta. Chayenne was er voor de prak tische invulling van de kant van het uienbedrijfsleven. Zo heeft de 24-jarige Kruiningse de premier en de staatssecretaris nog heel wat kunnen bijbrengen op het ge bied van uien. „De bevolking van Indonesië groeit fors. Uien telen is in het land slechts op kleine schaal mo gelijk. Maar uien vormen er wel een volksvoedsel. Ze zijn er ech ter behoorlijk duur, dus ze kun nen wel wat import gebruiken. Onderdeel van de overeenkomst was dat Indonesiërs naar Neder land kunnen komen om er ge schoold te worden op agrarisch ge bied." De Nederlandse uiensector re kent op een export volgend jaar van 100.000 ton uien. Goed voor 35 miljoen euro. Ter vergelijking: in Nederland word jaarlijks één miljoen ton uien geteeld. Er is dus sprake van een belangrijke overeenkomst voor de Nederland se uiensector. Of dat de uienprijs in Nederland op zal drijven kan Chayenne Wis kerke nog niet voorspellen. Dat zal afhangen van het moment waarop de export kan beginnen. Is dat al meteen aan het begin van het jaar dan moet een beroep wor den gedaan op de uien die in voor raad zijn. Dat kan een effect kan hebben op de prijs van de ui in de winkel. Wordt het later in het jaar dan kan er met de teelt rekening mee worden gehouden. De Zeeuwse uien-ambassadrice is zeer te spreken over het optreden van de eerste minister. De missie was er niet alleen om de Neder landse landbouw te promoten, maar ook om afspraken te maken op het gebied van luchthavens, water, havens, land- en tuinbouw en gezondheidszorg. „Het was duidelijk dat we daar niet waren in het belang van een bepaald bedrijf of een bepaalde sector, maar in het belang van Ne derland. Mark Rutte wees er in zijn toespraak op dat beide lan den veel voor elkaar kunnen bete kenen en elkaar veel te bieden hebben. Ik moet zeggen dat de handelsmissie goed was voorbe reid en dat Nederland zijn kaar ten goed heeft uitgespeeld." Chayenne heeft het nummer van Mark Rutte nog net niet in haar mobieltje staan, maar het bezoek aan Indonesië heeft wel opgele verd dat ze bij hem of Sharon Dijksma aan kan kloppen als dat nodig is voor de uiensector. En na tuurlijk heeft ze haar ogen en oren goed de kost gegeven. „Je steekt er altijd wat van op als je met mensen spréékt. Ik heb daar bedrijfsbezoeken gedaan en met andere mensen uit de handelsmis sie van gedachten gewisseld. Daar leer je meer van dan wanneer je hier altijd maar op kantoor blijft zitten. Dat is een van de redenen waarom ik graag reis. Indonesië is duidelijk een land met potentie." middelburg - De provincie en de Zeeuwse gemeenten willen als aandeelhouders van energiebe drijf Delta weten hoeveel divi dend ze de komende jaren kun nen verwachten. De aandeelhouders legden die wens gisteren op tafel tijdens een ingelaste aandeelhoudersvergade ring. Ze zijn geschrokken door dg. recente winstwaarschuwing van Delta. In plaats van de gebruikelij ke 40 miljoen euro, denkt het energiebedrijf over 2013 maximaal 20 miljoen euro uit te keren. Dat scheelt de provincie 10 miljoen eu ro en de grootste gemeenten een miljoen euro. Delta zit financieel knijp door de verliesgevende energietak. Op ba sis van een breed gedragen aai?- deelhoudersstrategie dringen de aandeelhouders aan op een onder zoek naar de toekomst van Delta. Alles opties - zelfstandig blijven, fusie en verkoop (van onderde len) - worden bekeken. De Raad van Bestuur en Raad van Commis sarissen vinden zo'n onderzoek ook noodzakelijk. „We zitten oo één lijn", zei president-commiss* ris Daan van Doom. De aandeel houders praten de komende tijd in een speciale commissie, waarin ook Van Doorn plaatsneemt, mee over de toekomst van Delta. DINSDAG 26 NOVEMBER 2013 DEN HAAG - Coolcat-topman Ro land Kahn is woedend dat minister Lilianne Ploumen (Buitenlandse Handel) zijn kledingbedrijf in het openbaar aanvalt. Coolcat heeft de brancheafspraken over het verbete ren van arbeidsomstandigheden bii, fabrieken in Bangladesh niet onder tekend. 'Aanpak multinational' door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Nederland moet fiscale schijnconstructies wettelijk verbie den om een einde te maken aan be lastingontduiking en -ontwijking door multinationals. Brussel wil dat Den Haag voor eind 2014 een 'an- ti-misbruik-dausule' in de belasting wetgeving opneemt die de 'Neder landse route' door brievenbusfir ma's afsluit. Eurocommissaris Algirdas Semeta I Chayenne Wiskerke: „Je steekt er altijd wat van op als je met mensen spreekt." foto René Schrier door René Schrier door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11