RYAN AIR Low Cost Atoomakkoord bevalt VS én Iran in straten van Kiev Warschau Porto BUITENLAND 7 Bordeaux Londen Gratis 2e handbagage vanaf 01.12.12 Vroeg in de ochtend werd giste ren, na wekenlange onderhande lingen in Genève, een akkoord be reikt tussen zes grootmachten en Teheran. De grote lijnen van het akkoord kwamen in de loop van de dag naar buiten. Een van de be langrijkste toezeggingen van de Iraniërs is dat ze beloven te stop pen met de verrijking van ura nium naar een niveau waarop het gebruikt kan worden om onder zoek te doen naar het maken van een kernbom. Ook zal het land zijn voorraad al verrijkt uranium reduceren die voor dit doeleinde kan worden ge bruikt. Deze voorraad is nu groot genoeg om met weinig moeite te worden omgezet in een kernwa pen. Iran zal ook geen nieuwe centrifu ges meer installeren om uranium te verrijken. Daarbovenop zullen inspecteurs vaker de verrijkings- plekken Fordo en Natanz mogen bezoeken. In ruil voor deze deal zullen de ko mende zes maanden de sancties worden verlicht waar Iran al lan ge tijd onder lijdt. Dat betekent dat het land zo'n 5,1 miljard eur.o tegemoet kan zien aan inkom sten, deels uit tegoeden in het bui tenland die waren bevroren. Iran heeft dit hard nodig. Ondanks zijn uitspraak dat zijn land in zijn recht staat om een kernprogramma te hebben, bena drukte president Rohani gisteren opnieuw dat Iran er beslist niet op uit was een atoombom te ma ken. Hij deed dat in een landelijk, vanuit Teheran uitgezonden tele visieprogramma. Onder de voorganger van Rohani, Mahmoud Ahmedinejad, werd het Westen geconfronteerd met een land dat steeds niets wilde weten van onderhandelingen. Sinds de verkiezing van Rohani is daar verandering in gekomen. De gematigde leider heeft steun ge zocht en gekregen van geestelijk leider Khamenei voor een ingrij pende koerswijziging. Het ak koord met Iran is voor zes maan den. President Obama liet giste ren doorschemeren dat sancties snel weer worden verhevigd als Iran morrelt aan de deal. Volgens premier Azarov moesten de gesprekken met de EU echter worden gestaakt, omdat Oekraïne eerst nog eens de handelsrelaties met Rusland nader wil bekijken. Moskou heeft zich eerder fel ge keerd tegen aansluiting van Oek raïne bij de EU. Rusland is samen met Wit-Rusland en Kazachstan bezig een tegenhanger te creëren voor de EU en wil dat Oekraïne ook lid van wordt. Het heeft Kiev gedreigd met ver hoging van gasprijzen en van im porttarieven als Oekraïne het EU-verdrag tekent. Brussel noemt dat 'chantage', maar de Russische president Poetin kaatste de bal di rect terug. Hij vindt dat de EU Oekraïne heeft gechanteerd door het voor de keus te stellen: of de EU of de unie met Rusland, Wit-Rusland en Kazachstan. Mo menteel bezint Kiev zich en is er nog geen sprake van aansluiting bij een van de blokken. Het stopzetten van de besprekin gen met de EU wordt door velen ook gezien als ego-trip van Janoe- kovitsj. Die zou zijn herverkie zing in 2015 willen veiligstellen. Hij steunt vooral op de Russisch- talige bevolking van Oost-Oekraï- ne, die niet zq, nodig onder de in vloed van Rusland uit wil. Janoe- kovitsj heeft twee weken geleden in Moskou nog geheim overleg ge had met Poetin. Die zou grote toe zeggingen hebben gedaan op het gebied van onder meer de gasprij zen als Oekraïne het EU-verdrag niet zou tekenen. Ook binnen AKP-kringen klinkt kritiek op Erdogans moraalpoli- tiek. Ook de invloedrijke Gülen- beweging van de Tlirkse prediker Fetullah Gülen, met aanhangers op belangrijke posities in de AKP en in de samenleving, is niet blij met de harde lijn. Maar Erdogan maakt korte metten met zijn te genstanders. Deze week werd bekend dat te gen de AKP-parlementariër Idris Bal, een aanhanger van Gülen die vaker kritiek durft te hebben op de premier, een ontslagprocedure loopt. Wie niet mee wil met Erdo gans sneltrein, moet maar uitstap pen. Afghaanse leiders voor pact met VS Afghaanse stamoudsten, geestelijken en politici stem den gisteren in met een ver drag dat Amerikaanse mili tairen ook na 2014 in Afgha nistan houdt. Het is nog niet bekend om hoeveel militai ren het daarbij gaat. De Af ghaanse president Karzai heeft wel een schatting gege ven van 15.000 man. Vreugdeschoten doden dansers Op een bruiloft in Jemen zijn twee dansende mannen omgekomen, toen een gast vreugdeschoten in de lucht loste. Volgens de politie ver loor de man met de AK-47 de controle over zijn geweer en schoot hij de mannen die zich vermaakten met de hit Gangnam Style dood. Twee anderen raakten gewond bij het ongeluk tijdens het feest in de plaats Taiz, waarvan een filmpje circuleert. Het is gebruikelijk om met gewe ren in de lucht te schieten bij Jemenitische bruiloften. 'Stel schilderijen van Gurlitt tentoon' De omstreden schilderijen van de Duitse verzamelaar Cornelius Gurlitt kunnen misschien voor een deel worden tentoongesteld, zegt de minister van Justitie van de deelstaat Beieren. Het voorstel geldt voor 'de wer ken die uit kunsthistorisch perspectief duidelijk van het grootste belang zijn'. Begin deze maand werd bekend dat ongeveer 1400 schilde rijen zijn gevonden in het appartement van Gurlitt (80) in München. (Mixfl» l) Boek tot 25.11.13. Belastingen en toeslagen Inbegrepen. Reis In januari februari. Geldig op de dagen: Maandag Donderdag. Afhankelijk van beschikbaarheid en algemene voorwaarden. Kijk op Ryanair.com voor meet informatie. Taneven erdusief optionele belastingen en toeslagen. Vluchten vanaf Eindhoven. MAANDAG 25 NOVEMBER 2013 verder door onze redactie buitenland CENÈVE - Het recht van Iran om een kernprogramma te hebben, is erkend, zegt de Iraanse president Hassan Rohani. Zijn Amerikaanse ambtgenoot Barack Obama legde gisteren echter de nadruk op de restricties in datzelfde programma die moeten voorkomen dat de isla mitische republiek 'een atoombom kan maken'. Barack Obama Hassan Rohani (Stansted) De Hagia Sophia in Istanbul is een van de toeristische attracties van de stad. Als het aan vicepremier Bulent Arinc ligt, wordt het bouw werk weer een moskee. KABUL SANAA MÜNCHEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7