Relatie tussen oude bondgenoten Egypte en Türkije nu op dieptepunt Rumoer om EU-verdrag in sti 6 BUITENLAND ISLAMISERING TURKIJE analyse De Hagia Sophia die weer moskee moet worden? De islamisering van Turkije gaat hard. ISTANBUL - Wordt de Hagia Sophia, een van de beeldbepalen: de monumenten van Istanbul, weer een moskee? Als het aan de Turkse vicepremier Bulent Arinc ligt wel. „Ik hoop dat er snel weer gelukkige dagen aanbreken." Daarmee zette hij de 'herovering' van de Hagia Sophia weer op de agenda. De voormalige kathedraal van Constantinopel is een van de be langrijkste overblijfselen van het Byzantijnse rijk en werd in 1453 na de verovering van Constantino pel door Sultan Fatih II omge doopt tot moskee. Bijna vijfhon derd jaar later besloot Atatürk, de eerste president van Turkije, een museum van de Hagia Sophia te Dit zal leiden tot verdere polarisatie en straatgeweld, zoals we dat in de jaren '70 zagen Democratie is als een trein. Als je de bestemming hebt bereikt, dan stap je uit maken. Een bewijs van het secu liere karakter van de nieuwe repu bliek. Maar tijden zijn veranderd. En Turkije is veranderd, aldus Arinc. Daarmee slaat de vice-premier de spijker op zijn kop. Voor veel "Bar ken is juist dat seculiere karakter van hun land in gevaar. De droom van Arinc over de Hagia Sophia moskee komt op een moment dat er een fel debat woedt over de isla misering van Uirkije. Gevoed door premier Erdogan (AKP) die onlangs tekeer ging tegen ge mengd studeren. Vorige week deed AKP-parlementariër Sadik Yakut er een schepje bovenop en noemde het 'een historische ver gissing' dat jongens en meisjes naar dezelfde scholen gaan. „Maar we gaan het oplossen." Het zijn uitspraken die bij veel Tlirken verkeerd vallen. Een paar jaar geleden had geen enkele AKP-politicus dat durven roepen. Maar na drie verkiezingsoverwin ningen op rij, is het zelfvertrou wen van de regeringspartij ge groeid. Conservatieve opvattin gen worden niet meer verborgen. Erdogans belofte vorig jaar 'een re ligieuze generatie op te voeden' deed bij velen de alarmbellen al rinkelen. Net als zijn voortduren de oproep aan vrouwen om drie kinderen te krijgen, zijn tirades te gen abortus, tegen alcohol. De woorden van de premier hebben in het conservatieve land, waar van vrije pers geen sprake meer is, grote gevolgen. Een tv-presen- tatrice werd onlangs ontslagen na dat een AKP-politicus op Twitter commentaar leverde over haar de colleté. Dit alles bewijst het gelijk van de hardcore secularisten, die nooit ge loofd hebben in de boodschap van de 'gematigde moslim-demo craten'. Het opheffen van het hoofddoekverbod op de universi teiten, was voor hen al een teken aan de wand. Het feit dat hoofd doeken nu zelfs in het parlement zijn toegestaan, helemaal. Zij herinneren voortdurend aan de woorden van Erdogan in de ja ren '90, toen hij nog burgemees ter van Istanbul was. „Democratie is als een trein. Als je je bestem ming hebt bereikt, stap je uit." Tegenstander van het eerste uur is columnist Burak Bekdil. „Zon der twijfel, dit is het ware gezicht van de AKP", zegt hij. De protes ten van deze zomer, met als aan leiding bouwplannen op het Ge- zi-plein, hebben volgens Bekdil een grote impact op Erdogan ge had. „Hij geloofde tot die tijd dat hij bijna zijn ambitie had bereikt - een vrome jeugd. Maar Gezi heeft hem duidelijk gemaakt dat dat ideaal nog heel ver weg is. Daarom geeft hij nu extra gas." Erdogan weet volgens Bekdil heel goed dat zijn uitspraken door zijn conservatieve achterban worden gesteund. „Maar het gevaar is groot dat Turkije niet alleen poli tiek maar ook sociaal geleid wordt door een conservatief religieuze ideologie die per definitie niet de mocratisch is. Dit zal leiden tot verdere polarisatie en tot straatge weld, zoals we dat in de jaren '70 zagen." Dit weekend stuurde Cairo de Turkse ambassadeur het land uit, Ankara deed op zijn beurt hetzelf de met zijn Egyptische collega. Sinds het gedwongen vertrek van de Egyptische president Morsi zijn relaties tussen de twee lan den erg gespannen. Erdogan, die met Morsi een belangrijke bond genoot verloor, was een van de fel ste tegenstanders van de staats greep van het leger. Vorige week riep Ankara opnieuw op tot vrijlating van Morsi en toen was de maat voor Cairo vol. Tlirkije moet zich met zijn eigen zaken bemoeien en ophouden 'ontmoetingen van groepen te on dersteunen die het land willen de stabiliseren', zei een Egyptische woordvoerder. De woorden maken weinig in druk op premier Erdogan, die za terdag veelzeggend weer vier vin- gers in de lucht stak. „Ik zal nooit respect hebben voor hen die aan de macht zijn gekomen door een militaire coup", aldus de premier. Tlirkije heeft na de val van de Egyptische bondgenoot maar wei nig vrienden meer over. Tot twee jaar terug zag Tlirkije zich nog als leider van de regio. De oorlog in Syrië en de steun aan de soenniti sche oppositie daar, bracht daar ra dicaal verandering in. De steun aan de soennieten zette kwaad bloed in het sjiitische Iran. Anka ra slaat nu - om de schade te be perken - een meer gematigde toon aan. Een toon die niet echt bij de explosieve Erdogan past. Premier Mykola Azarov kondigde afgelopen donderdag aan de ge sprekken over de ondertekening van het associatieverdrag voor vrije handel tussen de EU en Oek raïne af te breken. Eerder die dag had het parlement een wetsvoor stel verworpen, dat het mogelijk zou maken oud-premier Joelia Ti- mosjenko, die in de cel zit, naar Duitsland te laten overbrengen voor behandeling van haar rug klachten. Timosjenko's (tijdelij ke) vrijlating was een voorwaarde waaraan Kiev moest voldoen om het verdrag te mogen tekenen. De EU ziet de gevangenschap van Timosjenko als politiek gemoti veerd. Ze is de aartsvijand van pre sident Janoekovitsj, die haar ver sloeg in de verkiezingen van 2010. Sneltrein Erdogan davert v< door onze correspondent Jessica Maas Burak Bekdil, columnist Premier Erdogan in jaren '90 door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Vier vingers in de lucht. Hét symbool waarmee steun wordt betuigd Moslim Broederschap in Egypte. Dat was het niet mis te ver stane antwoord van de Turkse pre mier Erdogan zaterdag op de hoog oplopende diplomatieke rel met Egypte. door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - In de Oekraïense hoofd stad Kiev is gisteren massaal gede monstreerd tegen het besluit van de regering om de onderhandelin gen met de Europese Unie (EU) voorlopig te staken. Tegelijk gin gen tegenstanders van toenadering tot Brussel de straat op. Tiendui zenden mensen deden mee. Moskou heeft Kiev gedreigd met hogere gasprijzen en importtarieven als het een verdrag sluit met de EU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6