Waalbrug in Nijmegen GHB vaker puur geslikt Mansveld 'gematigd positief over uitkomst klimaattop jK BINNENLAND 5 'Schultz rekent veel te positief Tolheffing op twee nieuwe snelwegen is volgens de minister onvermijdelijk. Tot afkeur van Den Haag en de automobilist. w„i vallen van de avond zal gebeuren. Het is een eerbetoon aan de 48 ge sneuvelde soldaten tijdens de ope ratie op die 20e september 1944. Om de 'oude' Waalbrug in han den te krijgen staken de geallieer den in bootjes de Waal over, op de plek van de nieuwe brug. De Duitsers hadden de actie echter door en schoten op de boten. Burgemeester Hubert Bruis sprak van 'een voor Nijmegen histo- bijtende stof, schrijft de drugsin formatiesite Unity, waar je onver dund blaren van in je mond kunt krijgen. Bovendien is GBL nog las tiger te doseren dan GHB, omdat het vele malen sterker is dan GHB. „Gevaarlijk wordt het als mensen dezelfde dosis hanteren voor GBL als voor GHB", beaamt van Riel, „want dat laatste is vaak verdund." Het verschil tussen goed gebruik en een overdosis kan 'enkele milliliters' zijn. „Zo- Het gebruik van GBL is ge vaarlijk: het verschil tussen goed gebruik en een overdo sis is enkele milliliters risch moment'. „We verbinden op deze dag het verleden met he den en toekomst." Hij wees op het belang van een tweede brug over de Waal voor de bereikbaar heid van de stad. Gisteren liepen, net als zaterdag, vele duizenden belangstellenden op de nieuwe stadsbrug op deze ene autoloze zondag. Vanaf half zeven konden automobilisten de oversteek maken. DEN HAAG - Wie voorstanders zoekt van tolheffing op de Neder landse snelwegen, moet goed zijn best doen. Ook minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur, VVD) en de Tweede Kamer staan niet te juichen bij de tol- plannen. En toch besluit 'Den Haag' van daag vrijwel zeker dat de gebrui kers van de nieuwe Blankenburg tunnel (die de A20 en de A15 ten westen van Rotterdam verbindt) tol moeten gaan betalen. Net als automobilisten op de straks door getrokken A15 vanuit het Gelder se Bemmel naar Duitsland. Het vraagstuk ligt extra gevoelig sinds Schultz van Haegen begin deze maand een ander toltraject afblies. Tolheffing op de nieuwe verbinding tussen de A13 en de A16 ten noorden van Rotterdam leidt tot te veel sluipverkeer. Om dezelfde reden besloot Schultz van Haegen de prijs voor een ritje door de toekomstige Blankenburg tunnel te verlagen. In het oosten van het land houdt ze vast aan de hogere tarieven voor de verlengde A15. Automobi listen gaan daar 1,62 euro betalen, terwijl een rit door de Blanken burgtunnel 1,18 euro kost. Truckers betalen respectievelijk 7,54 en 7,11 euro. Dat prijsverschil is tegen het zere been van de provincie Gelder land. Ook de Tweede Kamer be gint zich er ongemakkelijk bij te voelen. De 'oneerlijke' verdeling van het prijskaartje is moeilijk uit te leggen aan de kiezer. VVD-Kamerlid Ton Elias ziet de DEN HAAG - Minister Melanie Schultz (Infrastructuur) baseert zich bij haar besluit over de uit breiding van snelwegen op een onrealistisch grote verkeersgroei. Daardoor worden verkeerde keu zes gemaakt. Dat staat in een on derzoek van CE Delft in opdracht van enkele natuur- en milieuorga nisaties. Die roepen de minister en de Tweede Kamer daarom op de besluiten over nieuwe snelwe gen te herzien. Volgens Schultz vallen alle projecten altijd boven het laagste groeiscenario waar mee het ministerie rekent. tolheffing vooralsnog als enige manier om de projecten gefinan cierd te krijgen. Niet van harte, zo blijkt. Want als Schultz van Hae gen met een goed alternatief komt, is Elias 'zeer geïnteres seerd'. De minister keek vrijdag op haar beurt weer in de richting van de ANWB voor een alterna tief. Als die kritiek heeft op het plan, moet die ook met een finan ciële oplossing komen. Wat de mi nister betreft is tolheffing 'niet heilig'. Coalitiepartij PvdA is ook al 'geen groot voorstander' van tol heffing, maar ziet nog geen alter natief. Als compromis wil ze graag de pijn eerlijker verdelen. Hoe, dat moet vandaag duidelijk worden als de Kamercommissie praat over de meerjarenplannen voor infrastructuur. Bij dat debat zal CDA-Kamerlid Sander de Rou we zwaaien met een motie waar in hij vraagt het hele tolplan af te schieten. De kans dat De Rouwe zijn zin krijgt, lijkt gering. De tolheffing lijkt er, al dan niet afgezwakt, te komen. Met tegenzin, dat wei. Maar afketsen zou een gat van een half miljard slaan in de begro ting van Schultz van Haegen. En de automobilist? Twee derde van hen ziet geen heil in de tol- plannen van het kabinet, zo blijkt uit onderzoek van de ANWB. Maar de automobilisten houden nog een sprankje hoop. Liefst 71 procent van hen denkt dat de Ne derlandse overheid helemaal niet in staat is om een goed tolsys- teem in te voeren. iets is met een dopje van een fles lastig af te meten." Zowel GHB als GBL is een sterk verslavende drug. Het geeft ge bruikers een euforisch gevoel en kan ontspannend en seksueel sti mulerend werken. „Maar bij een iets te hoge dosering lig je al gauw in coma", geeft de toxicolo- ge aan. Dan dreigt het gevaar te stikken. „Tijdens een coma wer ken je reflexen niet goed waar door je makkelijker kunt stikken in je eigen braaksel." In Australië en de Verenigde Sta ten zijn oplosmiddelen met een hogere concentratie dan 80 pro cent GBL verboden. Minister Edith Schippers (Volksgezond heid) liet vorig jaar weten niet voor zo'n verbod te voelen. Staatssecretaris Wilma Mans veld (Milieu) meent dat tijdens de klimaattop in Warschau een nieuw klimaatakkoord 'een stap dichterbij' is gekomen. Na afloop van de conferentie zei ze dat 'het begin van het funda ment* is gelegd, maar dat dat wat betreft Nederland nog 'wel robuuster" moet worden. Het nieuwe akkoord, dat er in 2015 moet zijn, moet ingaan in Verrassing Venezuela De erewacht bij het presiden tieel paleis in Venezuela heeft koning Willem-Alexander za terdag verrast. De manschap pen zongen in goed verstaan baar Nederlands het Wilhel mus. Willem-Alexander bracht samen met Maxima een kennis makingsbezoek aan het groot ste buurland van het Konink rijk der Nederlanden. 2020, wanneer het Kyotoprotocol afloopt. De onderhandelingen over de basis voor een nieuw ak koord verliepen moeizaam en de onderhandelaars schoven de be langrijkste onderwerpen voor zich uit. Belangrijkste twistpunt was het terugbrengen van de uit stoot van broeikasgassen. Europa en de VS wilden uitstootbeperkin- gen voor iedereen, maar India en China accepteerden dat niet Nog geen boete voor jonge drinker Katwijk De gemeente Katwijk zal alco holgebruik door 16- en 17-jari- gen de komende twee jaar door de vingers zien, heeft bur gemeester Jos Wienen zater dag gezegd. Alcohol wordt op 1 januari verboden voor ieder een onder de 18.16- en 17-jari- gen die nu nog wel mogen drin ken, mogen dat dan niet meer. Wienen: „Als we die in een klap gaan beboeten, vrees ik dat ze op straat gaan hangen en overlast zullen veroorzaken." Man dood bij A16 Een 27-jarige man uit Roosen daal is gisteren omgekomen door een ongeluk op het knoop punt Princeville bij Breda, tus sen de A16 en de A58. De poli tie kreeg rond 11.00 uur een melding binnen, maar het on geval is vermoedelijk al uren eerder gebeurd. De auto die in de berm was beland, was vanaf de weg bijna niet te zien. MAANDAG 25 NOVEMBER 2013 V"-. - -, V i v - 'g de derde Waaloverbrugging in Nijmegen, foto Flip Franssen Tolweg komt er, al is het met frisse tegenzin door Paul Bots DEN HAAG CARACAS Willem-Alexander voor het presidentieel paleis, foto ANP KATWIJK BREDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5