I I I I Nieuwjaarsduik hoopt in hele land 42.000 dapperen te verwelkomen I Verzetten 14 ZEELAND OVERVAL Winkelier Ritesh Joeglal werd vrijdag beroofd. Zijn winkel hangt nu vol met camera's. De Zeeuwse Zetel maandag Het comité van 't Nut in Vlissingen had voor het beeld van Michiel de Ruyter vanaf 1830 geld gespaard en van wege de goedkoopte had men gekozen voor gietijzer: als je het wat groen verfde, leek het van verre toch wel een beetje op brons. Maar het comité was jarenlang niet tevreden met de plaats die het beeld in 1841 had gekregen. Het Keizersbolwerk was een betere plek en daarom werd Michiel in 1894 van het De Ruyterplein, bij de vissers haven, verplaatst naar het bol werk, waar het nu nog staat. Sinds dat huzarenstukje, want het beeld was ongelooflijk zwaar, heeft men er in Vlissin gen wel een gewoonte van ge maakt om beelden te verplaat sen. Zo is de gietijzeren fontein van Betje Wolff en Aagje De ken een paar maal verplaatst en hetzelfde gebeurde met het beeld van mensenredder Naere- bout. Die zat eerst rustig op een kaapstander op de boule vard, maar het stenen beeld werd in 1944 in stukken gescho ten. In 1952 kreeg hij een nieuw stoer beeld van brons op het F3 Bellamypark, maar vanzelfspre kend werd het weer naar de boulevard verhuisd, evenals het koopvaardijmonument van Wessel Couzijn, dat van de Walstraat ook naar de boule vard verhuisde en waarvan men zegt dat het niet af is. Van plaats veranderden ook het na tionaal Milieumonument en het windorgel. Sinds november van dit jaar heeft Vlissingen er weer een nieuw beeld bij. Het stelt Maayken )ans voor, de vrouw achter de zeeheld Evert- sen. Het groenbronzen beeld is gemaakt door de Vlissingse kunstenaar Jan Haas. Het comi té dat het geld bijeen bracht, heeft heel wijselijk het beeld meteen maar een plaats toebe dacht op boulevard Evertsen. Maar het was nog niet eens ont huld, men was nog bezig om het beeld te voorzien van een wit doek, want dat is bij onthul lingen traditie, of een ambte naar van de gemeente kwam met het voorstel het beeld drie meter te verzetten. Dat is na tuurlijk wel een idee, maar het kan, gezien het voorafgaande, niet buitengewoon origineel ge noemd worden. Dit is een wekelijkse rubriek over wat er voor en achter de scher men speelt in politiek Den Haag. Regionale voorzetten Het is het eeuwige dilemma van een volksvertegenwoordiger in Den Haag: regionaal versus alge meen belang. Het liefst wil hij aandacht schenken aan de eigen regio. De kiezers van Albert de Vries (PvdA) en André Bosman (WD) wonen nu eenmaal in Mid delburg, Zuidzande, Langeweegje en Ellemeet en niet in Tynaarlo, Winsum, Castricum of Weert. De drang om hun kiezers te laten zien dat ze iets voor hen beteke nen is logisch. Al betekent dat ze ker niet dat de Kamerleden het in Den Haag wel even regelen. Want eenmaal op het Binnenhof is dat niet makkelijk. Dat bleek af gelopen week nog eens toen Al- bert de Vries aandacht vroeg voor krimpregio's. Hij vindt dat de ver schillen tussen die gebieden en de Randstad te groot worden. Mi nister Stef Blok (Wonen en Rijks dienst) zei dat het Rijk er van al les aan doet om krimpregio's te steunen. Ronduit een teleurstel lend antwoord op een uitgebreide inbreng van De Vries, inclusief een sterk voorbeeld uit Goes. Toch zegt dat antwoord niet zo veel. Want Blok gaat over alles en tegelijk over niets. Hij heeft niet echt een eigen departement en moet over alles in overleg met col lega-bewindslieden. Dat maakt dat hij in het openbaar niet veel kan toezeggen. Maar achter de schermen gebeurt er wel iets. Dat VLISSINGEN - In Toko Ritesh is de ontreddering een dag na de over val bijna tastbaar. „De broodjes zijn wat later klaar", zegt Ritesh Joeglal verontschuldigend tegen een klant. Toch is het business as usual, want de roti en broodjes ba- ra moeten wel verkócht worden. Nog geen halfjaar geleden nam Ritesh de tropische winkel annex afhaalrestaurant in de Vlissingse Scheldestraat over. Hij installeer de direct een beveiligingscamera, gericht op de kassa. Vrijdagnacht nog hing hij de rest op: „Toevallig waren ze vorige week aangeko men." De camera's hangen er, maar Ritesh kan zich niet ont spannen. „Bij iedereen die langs loopt, denk ik: zou hij het ge weest zijn?" Voor de zoveelste keer gaat zijn telefoon. „Ik bel je zo even terug, ja?" Een winkelier uit de buurt komt binnen. „Is het goed, jongen? Wat is er gebeurd?" Ritesh vertelt, voor de zoveelste keer al: „Op vrijdag gaan we om 21 uur dicht. Een half uur voor sluitingstijd was ik achter in de keuken bezig alles netjes te ma ken. Opeens was daar die man; ik hoorde hem niet binnenkomen, maar hij liep heel snel recht streeks naar achteren. Heel doelge richt. Hij wist dat hij mij moest hebben. Ik schat dat hij zo'n 1.70 meter lang was. Hij droeg een trai ningsbroek en een zwarte trui, was ook zo bij de Rijksdiensten. Bosman zette het Zeeuwse Go Fresh op de agenda van minister Melanie Schultz (Infrastructuur). Een project om de zoetwatervoor ziening voor de landbouw te ver groten. Schultz is er positief over zei ze. Ook stelde ze dat onder voorwaarde financiële steun mo gelijk is. .Daarmee heeft Bosman niet een grote zak geld geregeld voor Zeeland. Dat lijkt teleurstel lend, maar hoeft het ook hier niet te zijn. De aandacht van de minis ter is getrokken. Het is nu aan de regio om de bal in te koppen. Deze week Dit jaar is de Haagse agenda nog voller dan anders. Dat komt door de onderhandelingen over het herfstakkoord. Daardoor heeft de Kamer een paar weken minder om te spreken over de begrotin gen van de departementen. Dat is onder andere vandaag te merken. Tegelijk worden de begrotingen over het Meerjarenprogramma in frastructuur (MIRT), de jeugd zorg en media (onderdeel van On derwijs en Cultuur) behandeld. De begroting Binnenlandse Za ken staat woensdag en donderdag op het programma. Behalve begro tingen zijn er uiteraard ook de 'normale overleggen'. Zo spreekt de Kamer over de uitvoering door gemeenten van de Wet waarde ring onroerende zaken (woens dag), visserij en brandweerzorg (donderdag). toko w over zijn hoofd had hij een muts getrokken. En in zijn hand had hij een honkbalknuppel. Ik vroeg nog of het een grap was, maar dat was het dus niet. Toen moest ik beslissen: verdedig ik me, of hou ik me rustig? Ik heb nog een be drijf, een evenementenbureau dat grote feesten organiseert; ik weet hoe ik moet reageren op agressie. Maar mijn moeder en een vrien din waren ook achterin de zaak. Daarom besloot ik mee te wer ken. De overvaller eiste geld. Hij gaf met de knuppel harde tikken tegen deuren en muren. Alsof hij wilde zeggen: jij kunt ook een klap krijgen, als je niet luistert. Ik liep naar de kassa, gaf hem het pa piergeld dat erin zat. 'Wil je ook kleingeld?', vroeg ik heel rustig. Ik merkte dat hij door mijn houding ook kalmer werd." Als de overvaller de buit heeft, vlucht hij de Verkuyl Quakkelaar- straat in, richting Van Dishoek straat. Ritesh gaat erachteraan, ter wijl hij 112 belt. „Er is hier een overval gepleegd!, riep ik." Zijn moeder en de vriendin hebben al les gezien. „Ze zijn helaas achter me aangelopen vanuit de keuken. Ik had ze alles willen besparen. Vooral mijn moeder heeft het er heel zwaar mee." Als er nu over vallers komen, worden ze vanuit alle hoeken geflmd. „Jammer dat het moet, maar dit is geen miljoe nenbedrijf. Je werkt hard voor je centen; dan kun je niet hebben dat er iemand binnen komt lopen die het eventjes allemaal mee- graait." Ritesh kijkt naar buiten. „Als het straks donker wordt, weet ik niet hoe ik ga doen tegen klanten." Hartelijkheid en wan trouwen gaan niet goed samen. Elk jaar rond deze tijd vergaderen de organisatoren van alle officiële nieuwsjaarsduiken in het land met elkaar aver het naderende evenement, dat ook op verschil lende plekken in Zeeland gehou den wordt. De nieuwjaarsduik groeit in popu lariteit. Volgens Esther Okker van Unox wordt dit keer weer een nieuw record gevestigd. „Ik denk dat we straks 42.000 deelnemers tellen. Unox heeft een speciale deel van haar site ingericht voor het evenement. Wie in zijn ge meente een duik wil organiseren kan zich via de site aanmelden. „Als ik eerlijk ben, was dat toen één grote grap", vertelt Ok van Ba tenburg (80+). „Ik heb het nu over het jaar 1959- Een paar jon gens van zwemclub Njord '59 leek zo'n nieuwjaarsdip wel een aardig idee. Even de drank van je afspoe len in het koude water. We waren vooraf wel wat bezorgd. We had den er immers geen ervaring mee. Daarom namen we vooraf, op tweede kerstdag 1959. niet een paar stoere kerels een proefduik." Nu is hij de enige echte duikmees- ter van Unox en staat zijn handte kening op de oorkonde die de worstenfabrikant laat drukken voor de verwachte 42.000 deelne mers. Voor Unox betekent dit dat er minstens 11.000 liter erwten soep wordt uitgedeeld. „Mijn moe der is ooit met de erwtensoep be gonnen. Op een gegeven moment had ze heel grote pannen op het vuur staan, want steeds meer mensen gingen meedoen", blikt de nestor van de nieuwjaarsduik terug. FF Wim Hofman Je denkt: is het een klant, of een overvaller? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink door Ondine van der Vleuten Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: ©jkutterink I Politieonderzoek na de overval op vrijdagavond op de toko in Vlissingen. De dader werd toen niet gevonden, foto Roland de Jong ZANDVOORT - Een gierende wind snijdt in het gezicht. De thermome ter wijst vier graden aan op het Zandvoortse strand. De perfecte omstandigheden voor een proef- nieuwjaarsduik. www.nieuwjaarsduik.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54