Onderzoek alternatieve ontsluiting Yerseke Erevermeldingen voor Thoolse vrijwilligers Subsidie voor viering duizend jaar Baarland 66 Je moet in dit soort gevallen rekenen met een kwart onvoorziene kosten Lewedorp beleeft primeur GOES BETER BEREIKBAAR 16 BEVELANDEN en THOLEN Goes is over een aantal jaar van files verlost. Maar er moet nog heel veel gebeuren voor het zover is. Eigenaar van vastgebonden hond meldt zich SINTERKLAASINTOCHT Raadsleden van de gemeente Rei- merswaal en leden van de staten commissie Economie Mobili teit worden daar volgende maand tijdens een besloten bijeenkomst over bijgepraat. De mogelijke tracés zullen de Zanddijk/Molendijk (N673), de huidige route tussen de A58 en Yerseke, moeten vervangen. Die route verkeert al langere tijd in slechte staat, mede doordat er steeds meer (vracht)verkeer over rijdt. De Zanddijk is daardoor on veilig geworden en voldoet qua in richting ook niet meer aan het ge bruik. De weg heeft tevens een functie als waterkering en mede daardoor is het niet eenvoudig om aanpas singen te doen. Waarschijnlijk is het beter om Yerseke op een ande re manier aan te sluiten op de A58. Dat betekent de aanleg van een nieuwe weg oostelijk of wes telijk langs de dijk. Daar staan hui zen en bedrijven. De onderzochte tracés moeten lei den tot één of twee voorkeursal ternatieven. Adviesbureaus Goud appel Coffeng uit Eindhoven en Tauw uit Capelle aan den Ilssel be geleiden het project. Ook is een klankbordgroep van maatschappe lijke organisaties en brancheverte genwoordigers bij het proces be trokken. In het Meerjarenpro gramma Infrastructuur Zeeland zal geld moeten worden gereser veerd voor uitvoering van de plan nen. GOES - Goes kreeg vorige week hét bericht waar zo reikhalzend naar was uitgekeken: het ministe rie van Infrastructuur en Milieu trekt de portemonnee voor een miljoenenbijdrage aan een extra aansluiting op de A58. Maar wie denkt dat dat een kwestie is van een dot asfalt uitrijden, heeft het mis. Wethouder verkeer Loes Meeuwisse en projectleider Erik Kotvis leggen uit wat ér allemaal bij komt kijken en waarom het zo'n kostbaar (totale kosten: 18 miljoen euro) project is. Zonder dat er nog maar een spa de grond in is gegaan, is nu al 750.000 euro uitgegeven aan het project. Of beter: projecten, want de zuidelijke verbindingsweg (het toekomstig tracé vanaf de nieuwe aansluiting naar het centrum) zit daar - onder de noemer Goes Be ter Bereikbaar - ook bij. Dat geld is, zonder dat duidelijk was of het project zou doorgaan, uitgegeven aan 'onzichtbare' activiteiten zo als allerlei interne en externe vooronderzoeken en het uitwer ken van mogelijke varianten. „We hebben er drie voorgelegd aan Rijkswaterstaat, die ze vervolgens heeft getoetst op verkeersveilig heid en doorstroming", zegt pro- jectleider Erik Kotvis. „Die kosten zijn voor de gemeente, want wij zijn opdrachtgever." Rijkswaterstaat had aanvankelijk twijfels bij de gekozen variant West-B (ter hoogte van het stoom- treinspoor) en voelde meer voor een oostelijker gelegen aanslui ting. „Maar daar hadden we te ma ken met het archeologisch be schermde vliedberg-perceel", zegt Kotvis. Het tot nu toe uitgegeven bedrag lijkt groot, maar het is nog geen twee procent van de volledige in vestering. De afslag en de verbin dingsweg kosten samen rond de 37 miljoen euro. Overigens is de noodzaak van aanleg van die weg er nu nog niet, zegt Loes Meeu wisse. „De afslag op zich, lost ge noeg op. Ook de stad uit. Daarom zullen we de gemeenteraad voor stellen voorlopig alleen daarover een besluit te nemen." Het Rijk draagt 8,8 miljoen bij, maar hoe zijn de overige tien mil joen verdeeld? Het leeuwendeel komt voor rekening van de ge meente. Dat het om ettelijke mil joenen gaat staat vast, maar vol gens Meeuwisse is het nog wach ten op uitluitsel over de definitie ve bijdrage van de provincie. 2,2 miljoen is toegezegd, maar Goes is in overleg over extra geld uit Middelburg. Het waterschap be taalt een half miljoen mee en de gemeente Borsele zal vooral amb telijke ondersteuning bieden. Vol gens Meeuwisse heeft de gemeen te genoeg in kas om haar deel te kunnen betalen. Dat de afslag er pas over drie tot vier jaar ligt, heeft vooral te ma ken met 'onzekere' factoren zoals het maken van een nieuw bestem mingsplan waar bezwaar tegen ge maakt kan worden, met mogelijk vertraging tot gevolg, en grondver werving. „Van tevoren goéd com municeren is heel belangrijk", zegt Meeuwisse. Met betrokken grondeigenaren is al contact ge weest in het voortraject. „De be langrijkste eigenaren lijken mee te willen werken aan een oplos sing, maar wij moeten die bie den." Het weegt allemaal mee in de ra ming van 18 miljoen. „Je moet in dit soort gevallen rekening hou den met een kwart onvoorziene kosten", zegt Kotvis. Want behal ve het bovengrondse deel speelt Die erevermeldingen zijn vrijdag avond uitgereikt tijdens de jaar lijkse Thoolse vrijwilligersavond in het gemeentehuis. Kees de Koning verricht al meer dan dertig jaar vrijwilligerswerk voor diverse organisaties met ver schillende doelstellingen. Kees Bout (19 jaar) is op veel ter reinen actief als vrijwilliger, zo wel op sportief, sociaal als op ker kelijk gebied. Hij zet zich niet al leen in voor de Thoolse jeugd, maar vraagt ook aandacht voor straatkinderen wereldwijd. Wandelsportclub Vosmeer kreeg de vermelding voor hun inzet tij dens de organisatie van de 7-dor- pentocht die elke zomer plaats vindt en Tholen op wandelsport- gebied op de kaart zet. Het aantal deelnemers varieert tussen 1500 tot 2000 wandelaars per jaar. Er waren acht aanmeldingen bin nengekomen voor de Groep Vrij willigers, vier voor Vrijwilliger van het jaar en twee voor Vrijwil liger van de toekomst. SCHARENDIJKE - De hond die werd vastgebonden aan een verkeers- paal langs de N57 bij Scharendijke zou naar een opvangadres in Scha rendijke gebracht worden De 59-jarige eigenaar van de hond heeft zich gemeld bij de politie. De man uit Delft vertelde dat een kennis (een 22-jarige Rotterdam mer) de hond naar een opvang adres in Scharendijke zou breng en. Dat is om een of andere reden niet gelukt en toen is het dier - een goedverzorgd teefje Cane Cor so - achtergelaten langs de weg. De Rotterdammer wist dat het dier daar snel opgemerkt zou wor den. Baarland bestaat volgend jaar dui zend jaar. Dat wordt gevierd met diverse activiteiten. De subsidie komt de organisatie goed uit. Be drijven staan immers niet in de rij voor sponsoring. Daarom is met het programma zoveel moge lijk aansluiting gezocht bij be staande activiteiten. De opening van het jubileumjaar is op 3 janua ri in de Kleine Toren. Dan is ook de presentatie van het program maboekje. Het programma haakt maandag 9 juni bijvoorbeeld aan bij de kastelendag en op zaterdag 21 juni is de Berendorpse Beelden dag met een historisch toneel stuk. De organisatie rondom de viering van het vierhonderd-jarig bestaan van het dorp Borssele krijgt ook subsidie van de gemeente. Borsse le bestaat in 2016 vierhonderd jaar. Om draagvlak voor activitei ten te peilen wordt in het dorp een informatiebijeenkomst gehou- p den. De subsidie van 234,58 euro is voor deze avond bedoeld. door Luc Oggel YERSEKE - De provincie bestudeert mogelijke tracés om Yerseke op een alternatieve manier aan te slui ten op de A58. LEWEDORP - Het was even improviseren, maar het is Sinterklaas zaterdag ge lukt om voor het eerst in de historie per stoomboot in Lewedorp aan te ko men. De pakjesboot was voor de gelegenheid wel op een kar geladen, want een haven ontbeert het Borselse dorp. De schoorsteen rookte desalniettemin uitbundig. De goedheiligman had zaterdag een overvol programma, hij deed een hoop plaatsen op de Bevelanden en Tholen aan. Voor zover bekend heeft de Zwarte Pietendiscussie nergens tot wanklanken geleid, foto Marcelle Davidse Extra afslag A 5 8 door Luc Oggel Projectleider Erik Kotvis Wethouder Loes Meeuwisse en ge meentelijk projectleider Erik Kot vis op de plek van de toekomstige aansluiting op de A58. foto Mechteld Jansen THOLEN - Kees de Koning uit Oud-Vossemeer, Kees Bout uit Tho len en Wandelsportclub Vosmeer zijn respectievelijk 'Vrijwilliger van het jaar', 'Vrijwilliger van de toe komst' en 'Groep vrijwilligers van het jaar*. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De organisatie van 'duizend jaar Baarland' krijgt 353,87 euro subsidie van de ge meente Borsele. Het college heeft dat deze week besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50