43 Contract beschermt informant proberen te redden Zelfstandig Schotland mogelijk vanaf 2016 IN HET NIEUWS 3 Arrestatie om 'knock-out' in New York Jacht op haai die surfer Australië doodbeet Caljouw Rademaker NEW YORK - De politie in New York heeft een 28-jarige man aan gehouden die verdacht wordt van het zogenoemde knock-out spel, waarbij het de bedoeling is om nietsvermoedende voorbijgangers met een klap bewusteloos te slaan. Dat meldden Amerikaanse media gisteren. Een 24-jarige slachtoffer zei dat hij een groep over 'knock-out' hoorde praten, voordat hij werd aangevallen. De politie in New York heeft extra agenten in bepaalde wijken ingezet, nadat de afgelopen we ken zeker zeven gevallen zijn ge meld van het 'spel'. Onder andere een vrouw van 78 was het doel wit. Agenten in andere delen van het land onderzoeken soortgelijke incidenten, waaronder in New Jer sey, Pennsylvania en Washing ton. 'Knock-out' zou dit jaar al aan twee mensen het leven hebben gekost in de VS. Nederlandse diensten zich aan de wet hebben gehouden. Het kabi net stelt echter dat dat onderzoek al gedaan wordt door de CTIVD, de commissie die toezicht houdt op de AIVD en MIVD. Premier Rutte was dit weekend terughou dend in zijn reactie 'omdat alles wat ik zeg, inzicht geeft in de Ne derlandse informatiepositie'. Rut- te vermoedt wel dat Snowden nog meer in the pocket heeft. RIO DE JANEIRO - NRC Handels blad kreeg als enige Nederlandse nieuwsmedium inzage in de door Edward Snowden gelekte dos siers. De krant sloot daarvoor een contract met journalist Glenn Greenwald. Snowden koos de in Rio de Janeiro woonachtige Ame rikaan uit om zijn dossiers aan te overhandigen. Greenwald werkte eerst samen met de Britse krant The Guardian, maar sluit nu con tracten af per land. Journalisten van NRC reisden naar Rio af om met Greenwald te praten. Ook an dere Nederlandse media toonden interesse, maar Snowden koos ex clusief voor NRC. Krant en jour nalist sloten een medewerkerscon tract: Greenwald kan zo als jour nalist worden gezien en geniet ju ridische bescherming. Daarom staat zijn naam alleen onder arti kelen over grootschalig afluiste ren van burgers door de NSA. Ver halen over het bespioneren van landen door de NSA laat Green wald aan anderen over. Op die ma nier kan hij lastiger worden be schuldig van landverraad. erg veel mensen die amateurim ker willen worden. Vandaar dat er een bijenlectoraat gaat komen aan universiteiten en hogescholen." Als derde pijler in de aanbevelin gen noemt hij 'het strenge ge sprek tussen de industrie en dege nen die in de natuur werken' dat door zal gaan. „In het overleg is het de industrie duidelijk gewor den dat het gesprek over pestici den niet helemaal vrijblijvend is. Er is immers een grote coalitie van boeren, imkers, milieugroep eringen en wetenschappers die aandringt op het gebruik van min der schadelijke gewasbescher mingsmiddelen." Het actiepro gramma stelt een 'groene lijst' voor met de minst schadelijke middelen. Rottenberg verwacht ook veel van de aanleg van bloemrijkere ak kerlanden. Boeren zijn daartoe be reid en als de bloemdiversiteit op het platteland toeneemt, zullen de bijen makkelijker aan voedsel komen. „Er is ook sprake, van een 'beweging van onderop'. In ste den en dorpen ontstaan lokale ini tiatieven om voor de bijen bloem- linten aan te leggen. Zonder over heidssubsidie. Dat geeft aan dat veel mensen beseffen dat we voor onze voedselvoorziening niet zon der bijen kunnen." Rottenberg is voorzichtig optimis tisch: „Er is nog geen reden de vlag uit te hangen. Maar er zijn stappen gezet. Het Bijenberaad moet en zal nog meer stappen gaan zetten." Het Witboek, een 670 pagina's en 170.000 woorden tellende blauw druk voor onafhankelijkheid, moet een leidraad vormen voor onder meer economische groei en toename van het aantal banen. „Het laat Schotlands financiële kracht zien en beschrijft hoe we onafhankelijk worden: de onder handelingen, voorbereidingen en overeenkomsten die nodig zijn", aldus vicepremier Nicola Stur geon. Schotland wil op 18 septem ber volgend jaar een referendum houden voor onafhankelijkheid van Schotland van het Verenigd Koninkrijk. Voor de onafhankelijk heidsdatum van 24 maart is geko zen, omdat dat de dag is waarop in 1603 na de dood van de Engelse koningin Elisabeth I de Schotse koning James I tevens koning van Engeland en Ierland werd. In 1707 werden op diezelfde da tum de parlementen van die lan den samengevoegd. Daarmee was het Verenigd Koninkrijk een feit. GRACETOWN - Australische autori teiten maken jacht op een haai die zaterdag een 35-jarige surfer doodbeet. Voor de westkust ten zuiden van de stad Perth wordt geprobeerd de vis te vangen. Vol gens Australische media worden op verschillende plekken pogin gen gedaan. Twee vissersschepen moeten in grijpen, zodra de haai in aas heeft gebeten dat op verschillende plaat sen is geplaatst. De haai kan ech ter al vertrokken zijn, waarschu wen de autoriteiten. De surfer werd doodgebeten in Gracetown. Stranden in die buurt zijn de afge lopen tien jaar in totaal drie keer het toneel geweest van dodelijke haaienaanvallen. Ze zijn gisteren afgesloten en blijven dat totdat de situatie weer veilig is. Het is niet bekend om wat voor haai het gaat, maar aanvallen in deze buurt zijn vaak van witte haaien. Onder andere met helikopters wordt er uitgekeken naar haaien bij de kust. MAANDAG 25 NOVEMBER 2013 Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118 - 626 649 www.caljouw-rademaker.nl MIDDELBURGS VEILINGHUIS VOOR DE GEVRAAGD Houtkaai 9, Middelburg www.middelburgsveilinghuis.nl meer af te luisteren /nsa Alle verhalen over de NSA EDINBURGH - Schotland kan vanaf 24 maart 20.16 onafhankelijk zijn, als de bevolking daarmee instemt via een referendum. De datum staat in het Witboek van de Schot se overheid, waarin overheidsbe leid is uitgezet voor een onafhanke lijk Schotland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3