Nieuwe status koploper Vitesse wordt bevestigd Maher en Toivonen zitten in eikaars vaarwater 1 26 SPORT AjAX-HERACLES ALMELO Makkelie is de gebeten hond Ajax experimenteert tegen Heracles (3-0). De hoop op een stunt tegen Barcelona is nog niet opgegeven. Go Ahead Eagles had al ruim een jaar niet meer verloren op eigen veld, maar speelde tegen Vitesse zeer behoudend en speculeerde op de counter. Dat deed de promo vendus bewust, zo stelde coach Foeke Booy, in een poging Vitesse niet de ruimte te geven voor het offensieve combinatievoetbal. Booy was niet de eerste trainer dit seizoen die Vitesse zo benader de. Tegenstanders die zich aanpassen aan Vitesse, het bevestigt de nieu we status van de Gelderse lijstaan voerder. De ploeg van trainer Peter Bosz heeft vier van de laat ste vijf competitieduels gewon- Danny Makkelie gold gistermid dag bij supporters, spelers en tech nische staf van Go Ahead Eagles als de grote spelbederver in het duel met Vitesse (0-3). De scheids rechter nam enkele beslissingen die in het nadeel van de thuis ploeg uitvielen. Zo gaf hij Deniz Türü^ rood, maar die waste zijn handen in onschuld. „Die penalty was niet terecht. En die rode kaart gaat helemaal nergens over. Het was echt niets anders dan een schouderduwtje." Daarna gaf Makkelie een straf schop, na een handsbal van Jop van der Linden. Trainer Foeke Booy: „Belachelijk. Jop had totaal niet de intentie om die bal met zijn arm tegen te houden." Daar na werd het duel stilgelegd, maar keerde de rust redelijk snel terug. nen en dwong daarbij telkens het fortuin af De onophoudelijke aan valslust leverde late zeges op te gen Heerenveen, Ajax en FC Utrecht. En de 3-0-overwinning in de sfeervolle Adelaarshorst 'vloeide voort uit het veldover- wicht van de koploper. Dat leverde in de fase voor de pau ze twee strafschoppen op, beide feilloos benut door Lucas Piazon. Eerst werkte Deniz Türüc aanval ler Mike Havenaar tegen de grond, waarvoor Türüc ook de ro de kaart kreeg. En daarna werd een ongelukkige handsbal van Jop van der Linden hard bestraft met een trap vanaf elf meter. Dat vond de aanhang van de thuisploeg ook. Een supporter van de Eagles betrad het veld en leek op weg naar scheidsrechter Danny Makkelie, maar verdween al snel weer achter de omheining. Toen kort daarop een vuurwerk- bom ontplofte in het strafschopge bied, staakte de arbiter het duel. De partij lag tien minuten stil en werd hervat met de tweede rake uithaal van Piazon. Eagles-voorzitter Edwin Lugt had de fans tijdens de onderbreking gevraagd zich te gedragen en na het duel kondigde hij aan dat de veldbetreder op een stadionver bod kan rekenen. Scheidsrechter Makkelie bleef na de wedstrijd achter zijn beslissin gen staan. „Het is natuurlijk niet fijn om een wedstrijd te moeten staken, maar ik voelde me er erg ongemakkelijk bij dat die man het veld op was gekomen", zei de leidsman, die de nodige spreekko ren over zich heen kreeg. „Dat was niet altijd fijn. Gelukkig kre gen die in de tweede helft een wat ludieker karakter, waardoor ik nooit heb overwogen de wed strijd helemaal te staken." Doordat Vitesse het hoofd erbij hield, werd de tweede helft een saaie formaliteit. Met een hoogte punt: de Q-3 van invaller Gaël Ka- kuta, na een gave steekpass van Davy Pröpper. AMSTERDAM - De houding van zijn lichaam, de soepele aanname, de blik op het doel en de klini sche afronding. Danny Hoesen deed met zijn goal in de tweede minuut, een diagonale knal, even tjes denken aan Patrick Kluivert, de laatste topspits uit de oplei ding van Ajax. Lang hield de ver gelijking geen stand. Hoesen zak te weg in de anonimiteit en vrees de tegen Barcelona geen tweede kans te krijgen. Het oordeel van trainer Frank de Boer klonk als een meester die zijn leerling in bescherming nam maar de realiteit niet mooier wil de voorstellen dan die was. „Hij heeft keihard gewerkt en een fan tastische goal gemaakt", klonk het afgemeten. „Ik ben blij voor hem. Als spits wil je belangrijk zijn. Dat lukte hem in elk geval." In het laatste zinnetje zat zijn cij fer verborgen. Hoesen voldeed nipt. Maar meer dan een 6- zat er zaterdagavond niet in. Zonder de boodschap van de coach gehoord te hebben, wist de 22-jarige aanvaller hoe de vlag er bij hing. De Limburger, als tiener door Fulham weggeplukt bij For- tuna Sittard, zag weinig lichtpunt jes. Zijn doelpunt tegen de uiter mate zwakke tegenstander, zo on derkende hij, was onvoldoende om de coach te overtuigen van zijn meerwaarde. „Ik moet nog een hoop leren. Ook op fysiek vlak kan ik veel winnen." Hoesen dacht lang tweede spits van Ajax te zijn. Toen prestaties uitbleven, schoof niet hij maar Siem de Jong door naar de positie van Kolbeinn Sigthórsson, die zelf uitweek naar links. „Dat was niet makkelijk", gaf hij aan. „Als de ploeg dan wint, zoals tegen Celtic, dan heeft de trainer wei nig reden om te wisselen. Dat is lastig. Ik denk aan het team en aan mezelf. De coach alleen aan het team." Tijdens de interlandperiode kreeg Hoesen steun uit onverwachte hoek. Zowel Sigthórsson als De Jong raakte geblesseerd. De spe ler, vorige zomer vastgelegd, rook zijn kans. Het gaf hem de kracht zich op te laden voor een wed strijd bij Jong Ajax. „Normaal vind ik dat best moeilijk. Al weet je dat je daar wordt beoordeeld." De beloning volgde, zij het één met het signatuur van een exa men. Veel andere kandidaten kwa men beter uit de verf. Daley Blind toonde zich als controleur op het middenveld andermaal de beste speler van het veld. Om hem kan De Boer niet meer heen. Hetzelfde geldt voor Joël Velt- man, die zijn uitverkiezing voor het Nederlands elftal kracht bij zette. Niklas Moisander, hersteld Na een nieuw echec in eigen huis tegen sc Heerenveen (1-1) is het geloof in de kampioenskansen voor dit seizoen goeddeels weg. Brands moet waarschijnlijk ra zendsnel terugkomen op zijn woorden. Waar de club de afgelo pen jaren vooral na de winterstop faalde, lijkt de titeldroom dit sei zoen al voor de pauze in de koude maanden in duigen te vallen. PSV heeft een even dramatische als bi zarre serie wedstrijden in de ere divisie achter de rug. Het voor spelde overgangsjaar draait stil aan uit op een rampseizoen. Met elf punten uit de laatste elf duels is inmiddels sprake van een spor tieve crisis, hoewel PSV nergens werd overklast. Over de afgelopen vijf duels (twee punten) is PSV zelfs de slechtst presterende ploeg in de eredivisie. Zaterdag kreeg de ploeg tegen sc Heerenveen dé kans om de nega tieve serie te doorbreken. De Frie zen kregen voor de wedstrijd al een mentale klap door het afha ken van topscorer Alfred Finnbo- gason (blessure). Het rood voor Joey van den Berg was na een stief kwartiertje wedstrijd op nieuw een mokerslag voor de Ook tegen Heerenveen slaagt PSV er niet in een wedstrijd te winnen. Tegen tien man wordt het 1-1. ploeg van Van Basten. De wegzen ding had het startschot moeten zijn voor een driftige en gepassio neerde jacht naar een doelpunt. In werkelijkheid kwamen de pro blemen van PSV van de afgelopen weken bovendrijven. De ploeg scoort moeilijk, is slordig in de passing en heeft een onsamenhan gend middenveld. Opmerkelijk daarin is de rol van Adam Maher, die zaterdag op nieuw een belabberd duel afwerk te. Bij AZ excelleerde de miljoe nenaankoop in een andere rol dan bij PSV, met twee controlerende middenvelders achter zich. Nu lijkt Maher eerder te concurreren dan samen te spelen met Ola Toi vonen, iedere vorm van chemie tussen de twee ontbreekt. Type rend was een moment na een half uur, waarbij de twee elkaar in de weg liepen en Heerenveen gevaar kon afwenden. Bij PSV worden twijfels geplaatst bij de motivatie van Maher om al les op alles te zetten. Ook is er ver bazing over de houding van Ola Toivonen. Hij blijft PSV frustre ren door steeds niet concreet te antwoorden op een voorstel tot contractverlenging. PSV heeft in die zaak de regie verloren, zo lijkt het. De club wilde dit seizoen een compleet nieuwe start maken met eigen jeugdspelers. De hoop op een paar miljoen euro transfer- geld voor Toivonen bleek belang rijker dan dat proces. De Zweed hoort zeker bij de beste elf selec tiespelers van PSV, maar het blijft onduidelijk waarom PSV zich zo laat piepelen door hem en zijn zaakwaarnemer. PSV faalde ook in de afwerking. Jürgen Locadia heeft zijn kans ge kregen nu Tim Matavz gebles seerd is geraakt. De spits had ze ker twee keer moeten scoren, maar was te gehaast en moet zich de komende duels bewijzen. Cru ciaal was ook het halfslachtige in- grijpen van linksback Abel Tama- ta, waardoor de Friezen in de tweede helft via Yanic Wildschut nog op voorsprong konden ko men ook. De wilskracht van een speler die voor de breedte is ge kocht, Florian Jozefzoon, zorgde ervoor dat PSV nog een punt uit het vuur sleepte. Hoesen kan door Gerard Borgman DEVENTER - Vitesse dwingt steeds meer respect af in de eredivisie. Co Ahead Eagles toonde gistermid dag ontzag voor de koploper uit Arnhem, die in een tumultueuze partij de derde driepunter op rij scoorde (0-3). door Geert Langendorff 6 I Een Eagles-fan is boos op scheidsrechter Makkelie en komt het veld op. Hij wordt tegengehouden door keeper Eloy Room. foto Ronald Bonestroo/ANP Danny Hoesen maakte zaterdagavond zijn zesde doelpunt voor de hoofd macht van Ajax. Vorig seizoen scoorde hij vijf keer, tegen Heracles maakte de spits zijn eerste van dit seizoen. door Rik Elfrink EINDHOVEN - PSV moet meedoen om de titel, meldde technisch ma nager Marcel Brands onlangs nog. In de jongste editie van het door de club zelf uitgegeven PSV-magazi- ne is hij kraakhelder. Brands stelt dat hij het niet kan maken om te zeggen dat PSV voor de play-offs gaat, intern twijfelt de top van PSV echter al weken. Ola Toivonen verbijt de teleurstel ling tegen Heerenveen. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26