ZEELAND Turnen Overal sinten en pieten Met de ontwikkeling van het natuur- netwerk in Zeeland wordt een pas op de plaats gemaakt. Daar is geen geld voor. Nog geen spoor overvallers almanak 800 JAAR AXEL www.pzc.nl/nsa Afluisterpraktijk door NSA blijkt nog groter MIDDELBURG - De natuur in Zee land moet geduld hebben. Dat bleek uit de provinciale commis sievergadering Ruimte, Ecologie en Water. Het rijk en de provincies hebben nieuwe afspraken gemaakt over dé uitvoering van het natuurbe leid. De provincies hebben inmiddels de verantwoordelijkheid gekre gen om met de maatschappelijke en landschapsorganisaties het na- tuurnetwerk (de voormalige Eco logische Hoofdstructuur, EHS, dat is het netwerk van natuurge bieden en -verbindingen met be langrijke natuurwaarden) te reali seren. De provincies ontvangen daar voor van het rijk volgend jaar teza men een bedrag van 100 miljoen euro, waarmee ze tot een onder linge verdeling moeten komen. Zeeland krijgt, zoals het er nu uit ziet, uit die ruif de eerste jaren 9,6 miljoen euro. De provincie reserveert zelf 2,6 miljoen euro. Totaal 12,2 miljoen euro voor 2014 en 2015. Dit bedrag heeft het stempel beheer en on derhoud van de bestaande natuur gekregen. Voor de afronding en ontwikke ling van de EHS ontbreken midde len, constateert statenlid leroen van Dijen van de SP. En dat ter wijl de biodiversiteit en daarmee de natuurdoelstellingen juist ge baat zijn bij een snelle afronding van dat natuurnetwerk. Voor deze natuurontwikkeling is voor de ko mende jaren circa 100.000 euro ge reserveerd. Pas vanaf 2016 komt er voor de na tuur wat lucht. Dan stelt het Rijk voor 2016 en 2017 300 miljoen eu ro ter beschikking aan de provin cies. Dat is uitgewerkt naar Zee land een bedrag van 6 miljoen eu ro pier jaar. Van Dijen stelt voor om dat geld van beide jaren (totaal ruim 12 miljoen) nu alvast te investeren in natuur. „Dat gebeurt dan ten koste van de budgetten van 2016 en 2017. De bedreigde dieren zijn er zo op vooruit gegaan dat je niet meer elke ontwikkeling moet af wijzen. Gedeputeerde Carla Schönknecht: „Hier moeten we het mee doen." Wisselvallig Feyenoord verliest uitwedstrijd bij laagvlieger RKC MIDDELBURG - De politie heeft nog geen spoor van de overval ler(s) die afgelopen donderdag- en vrijdagavond in Oostkapelle en Vlissingen een Chinees restau rant en een toko overviel(en). De eigenaar van de toko, Ritesh Joeglal, nam na de overval geen halve maatregelen. In de nacht na de overval hing hij in zijn hele toko camera's op die hij vorige week binnen had gekregen. Joeglal ziet een beetje op tegen de klanten die na donker bij hem in de zaak komen. „Ik weet niet hoe ik ga doen tegen de klanten." Opa - negentig kilo schoon aan de haak - zit met zijn kleindochter Renske naar een video van haar turnprestaties op de evenwichtsbalk te kijken. Terwijl Renske bezig is met een achterwaartse handstand, staat er naast haar een juffrouw klaar die het meisje kan opvangen als ze haar evenwicht mocht verlie zen. „Dat turnen lijkt me ook wel wat", zegt opa. „En als het fout gaat, vangt zo'n leuke juffrouw mij wel op. Het meisje fronst haar wenkbrau wen en zegt: „Maar voor jou zijn er wel vier juffrouwen nodig, opa." Nog voordat opa is begonnen, is hij al weer met beide benen op de grond gezet. Natuur even op een zijspoor door Edith Ramakers SPORT FZC MAANDAG 25 november 2013 O pagina 14 en 15: Je denkt: is het een klant, of een overvaller Tip? redactie@pzc.nl AXEL - Er waren wel heel veel pietenmutsen en sinter klaasmijters te zien, zaterdag bij de intocht van de sint in Axel, maar of het er nou 800 waren? De goedheiligman was na een vlugge schatting overtuigd van wel. „Een re cord dat in het Axelse book of records komt te prijken", aldus organisator Onno Snoodijk. In het kader van de vie ring van 800 jaar Axel hoopte de organisatie van het kin derfeest dat evenzoveel kinderen verkleed als sint of piet de intocht zouden opluisteren. De sint voer per boot op de Kleine Kreek Axel binnen. Na een korte rondtocht en onthaal door burgemeester Jan Lonink werd als sluitstuk op de Markt een kinderdisco gehouden, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13