Karzai: vertrouwen in de VS is er niet meer fméjfr 11 wr730^ Vloed aan migranten brengt landen op de Balkan in problemen 66 Nu is het vooral Engels, straks moet ik mijn teksten in het Hindi geven Amerikaanse veteraan (85) vastgehouden in Noord-Korea BUITENLAND 9 "IcjsK ^T-STsf> topjes en rokjes is iets wat vrou wen in het buitenland dragen, niet onze eigen Indiase dochters, is het idee. Voor Sippora, die haar verblijf in Mumbai weliswaar be gon als danseres en model, was dit geen optie meer. „Ik ben me bewust van het beeld dat er hier over buitenlandse vrouwen be staat. Ik wil laten zien dat dit niet klopt." De 2i-jarige Sippora werd door haar Indiase management vlak voor de examens van haar studie natuurwetenschappen opgebeld in Nederland. Een auditie hoefde ze niet meer te doen. Nadat het contract getekend was, moesten de producers alleen nog op zoek naar een acteur die lang genoeg was om als echtgenoot naast de Nederlandse te staan. Dat werd Rohit Bhardwaj. Hij zegt: „Het is niet makkelijk voor een buitenlandse om zich thuis te voelen in India. Maar interculture le huwelijken komen hier steeds vaker voor." Rohit gelooft daarom dat het In diase publiek enthousiast genoeg zal zijn over dit nieuwe concept om de show lang op de buis te houden. Het is niet ongewoon voor een Indiase soap om na een paar jaar al weer van het scherm te verdwijnen. Voor Sippora is dit de kans op een lange carrière in India. Voorals nog heeft ze bewust gekozen voor de televisiewereld, maar ze legt zich nog nergens vast. „Ik heb mijn studie natuurlijk niet voor niks gedaan. Maar ik vind het ook leuk om andere kan ten van mezelf te ontwikkelen." Met haar geblondeerde haar - om nog meer buitenlands te lijken - en kleurige sari heeft Sippora in ieder geval al de interesse van de Indiase media gewekt. Voordat de eerste aflevering deze week werd uitgezonden, stonden de kranten al vol met interviews. Nu nog de liefde van de kijkers. Noord-Korea houdt een bejaarde Amerikaan vast die waarschijn lijk met een geldig visum als toe rist een bezoek aan het land bracht. Het gaat om de 85-jarige Merrill Newman, een veteraan uit de Korea-oorlog. Zijn familie maakte gisteren bekend dat hij eind oktober is gearresteerd. Newman, afkomstig uit Palo Alto in Californië, werd op 26 oktober uit het vliegtuig gehaald waar mee hij uit Noord-Korea wilde vertrekken. Dat gebeurde de dag nadat hij samen met zijn gids met Noord-Koreaanse autoriteiten had gesproken over zijn verleden in de oorlog tussen Noord- en Zuid-Korea begin jaren '50. De familie kwam naar buiten met de arrestatie nadat Japanse media hadden gemeld dat een 'oudere Amerikaan met een geldig visum' in Noord-Korea was aangehou den. De zoon van Newman liet weten dat zijn vader na het ge sprek met de autoriteiten 'onge rust* was maar tegenover een reis genoot geen details gaf. De specia le vertegenwoordiger van de VS voor de Noord-Korea-poIitiek eist vrijlating van Newman. Ongeval minderjarige De 17-jarige jongen die woens dag in Gent acht jongeren ver wondde nadat hij met een ter reinwagen op hen inreed, wordt als volwassene berecht Hij vluchtte, maar werd later aangehouden. Eén van de jon geren is er nog slecht aan toe. Genade Greenpeace President Poetin zei gisteren dat Rusland genade moet to nen voor de gevangen Green- peace-activisten. „Voerden ze actie voor een nobel doel? Ja. Mochten ze een platform be klimmen? Nee. Maar natuurlijk moet de staat genade tonen." Toch moet Afghanistan instem men met een pact met de VS waarmee Amerikaanse en andere buitenlandse militairen actief blij ven in het land, betoogde de door westerse mogendheden gesteun de Karzai. Het Centraal-Aziati- sche land zou anders te onveilig worden. De Loya Jirga is bijeen om te spre ken over het verdrag tussen de VS en Afghanistan over de Ameri kaanse en andere buitenlandse militaire aanwezigheid in het land na 2014. Formeel vertrekken de Amerikanen er voor eind 2014, maar er zijn woensdag afspraken gemaakt tussen Washington en Kabul over militaire aanwezig- heid na 'de terugtrekking'. Het zou om naar schatting 15.000 man gaan, volgens Karzai. Obama heeft volgens de BBC Kar zai een brief gestuurd waarin hij de president en de deelnemers aan de Loya Jirga probeert gerust te stellen. De president belooft dat de Amerikaanse militairen die na 2014 in Afghanistan actief blij ven, alleen 'in buitengewone om standigheden' huizen van Afgha- nen zullen binnenvallen. Dan gaat het om voor de militairen le vensgevaarlijke situaties. De Ame rikanen zullen de onafhankelijk heid van Afghanistan en zijn soe vereiniteit respecteren, belooft Obama. De Grote Vergadering moet deze week met het veilig heidspact instemmen. Daarna is het parlement aan zet. Afghanistan is volkomen ver woest door de verschillende ge beurtenissen die het land sinds de bloedige staatsgreep van 1978 en het daarop volgende militaire ingrijpen door de Sovjet-Unie (1979-1988), teisterden. Allal uit Syrië meldt zich voor de poort in Bogovadja, met 150 bed den het 'grootste' asielzoekerscen trum van Servië. Er is geen plek. Hij kan zich nestelen tussen twee honderd andere wachtenden in de open lucht, met een half brood per dag als rantsoen. Beheerder Milan Vladic legt het Allal met pijn in het hart uit. „We hebben nog zeker twee of drie centra no dig", zegt hij verontschuldigend. Er is weinig dat hij kan doen. Dit kom je overal op de Balkan te gen. Deze route naar West-Euro pa is in opkomst, nu de grensbe waking elders is verscherpt. Dui zenden migranten komen door Tlirkije, via Griekenland of Bulga rije naar Servië. Ze hebben de hoop van daaruit de paspoortvrije Schengenzone binnen te glippen om asiel aan te vragen.Velen stran den. In Bulgarije zijn dit jaar zo'n 10.000 asielzoekers binnengeko men, vijf keer zoveel als vorig jaar. Een flink deel komt uit Syrië, maar het is moeilijk onderscheid te maken. Westerse aandacht voor Syrië brengt anderen ertoe zich voor Syriër uit te geven, ho pend op coulante behandeling. De Bulgaarse overheid huurt ho telkamers voor de meest schrij nende gevallen, maar dat is niet genoeg. Veel mensen belanden in tentenkampen, met een dieet dat onvoldoende is om gezond te blij ven, laat staan om aan te sterken van een zwerftocht door Tlirkije. In het kamp Harmanli zijn mi granten in hongerstaking om bete re verzorging af te dwingen. De overheid heeft het budget voor de noodopvang nog eens flink ver hoogd, maar het is dweilen met de kraan open. De oorlog in Syrië zal voorlopig vluchtelingen blij ven veroorzaken, en die komen bovenop de stroom mensen uit Afghanistan en Somalië. Bulgarije en Servië voelen zich slachtoffer van de magneetwer king van het Westen. Bulgarije, dat lid is van de EU maar niet van de Schengenzone, wil dat Brussel meer doet om opvang te coördine ren. Ook Servië, dat buiten de EU valt, luidt de noodklok. „Wij moe ten een betere opvang verzor gen", zegt nationale ombudsman Sasa Jankovic. „Maar het is ook een probleem van Europa. Nie mand wil hier blijven." Dat bevestigt Allal. Hij heeft al een mislukte poging gewaagd Hongarije binnen te komen en naar Duitsland door te reizen. „Maar hier kan ik niet blijven", zegt hij, wijzend naar het bos waar hij een plekje voor de nacht moet zoeken. „Het wordt winter." beeld bij stellen Sippora Zoutewelle, actrice PALO ALTO GENT MOSKOU KABUL - De Afghaanse president Hamid Karzai heeft gisteren een grote vergadering van stam- oudsten en andere leiders, de Loya Jirga (Grote Vergadering), voorge houden dat de relatie met de Ame rikanen niet al te best is. „Ik ver trouw ze niet en zij mij ook niet", aldus Karzai. Karzai wil dat Afghanistan om veiligheidsredenen instemt met een pact met de VS Obama heeft Karzai een brief gestuurd waarin hij de president probeert gerust te stellen door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - Landen als Bulgarije en Servië worden overlopen door vluchtelingen die West-Europa pro beren te bereiken. De opvang is vaak slecht, en veel migranten zijn inmiddels in hongerstaking. De Bulgaarse overheid huurt hotelkamers voor de meest schrijnende gevallen, maar het is niet genoeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9