Nieuw! auping Missie: raadsels magnetisch veld ontrafelen Teeven houdt vast aan quota illegalen Morgen lanceren we de Auping onder de boxsprings; de Criade 6 BINNENLAND ■u» n r 1 J - De Criade combineert vormgeving met techniek. Persoonlijke smaak én comfort staan centraal. Ga naar www.auping.nl/criade en creëer je eigen Criade. Auping nights, Better days Zondag a.s. geopend! Kijk op www.auping.nl Een goede nacht begint bij: een Auping Plaza en Auping Premium dealer Axel: Pot Interieur, Nieuwendijk 89 - Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) Koudekerke: Woontrend Zeeland, Duinstraat 18A De vastbeslotenheid van Teeven kan de verhoudingen in de coali tie opnieuw op scherp zetten, nu de PvdA ook nog altijd worstelt met het plan uit het regeerak koord om illegaliteit strafbaar te maken. Dit voorstel komt begin volgend jaar naar de Kamer, aldus de VVD-bewindsman. De oppositie probeerde gisteren in het debat over de justitiebegro ting een wig te drijven in het rege ringskamp, maar zowel Teeven als PvdA-Kamerlid Marit Maij gaf geen krimp. Volgens Teeven is het normaal dat er met de politie kwantitatie ve afspraken worden gemaakt. Bijvoorbeeld over de aanpak van gewelddadige overvallen en dus ook over de aanhouding van ille galen. Bij die speurtocht ligt de nadruk echter op illegalen die een crimi neel verleden hebben, overlast ge ven of zich hebben onttrokken aan toezicht, benadrukt Teeven. Ofwel: de politie gaat niet actief op zoek naar mensen om de enke le reden dat zij geen papieren heb ben. Volgens de PvdA is die benade ring in lijn met haar eigen stand punt. Het aantal van vierduizend staat niet voorop, aldus Maij. Tee ven bevestigde desgevraagd dat hij 'liever heeft dat de politie 3.300 illegalen oppakt die overlast hebben gegeven, dan 5-500 die niks gedaan hebben'. Uniek aan deze missie is dat het gaat om drie satellieten die tegelij kertijd worden gelanceerd met een Russische draagraket. Een maal op de juiste plek in de ruim te zullen ze worden losgelaten en zelfstandig opereren. De komen de vier jaar zullen de drie satellie ten het magnetische veld rond de aarde meten, waarna wetenschap pers de gegevens analyseren. De drie satellieten gaan in twee banen om de aarde vliegen. „Twee blijven er redelijk dicht bij elkaar, de ander zal daar op afstand van daan vliegen", zegt de Limburgse Roger Haagmans, projectweten schapper van de Swarm-missie. „De twee satellieten registreren details van de korst voor 3D-beeld. De ander is er om het effect van het verschil in zonneac- tiviteit te meten. Als de één over Afrika vliegt, waar de zon al op is ^n de andere twee over Zuid- Amerika waar die dan nog net moet opkomen, kun je dat meten. Met maar één satelliet, zoals bij de huidige missies het geval is, kan je dat niet zien." De exacte werking van het aard- magnetisch veld is nog altijd een raadsel voor de wetenschap. Be kend is dat het veld de aarde als een bubbel beschermt tegen kos mische straling en geladen deel tjes die afkomstig zijn van zonnestormen. Zonder dit schild zou leven op aarde niet mogelijk zijn. Het magnetische veld verandert eigenlijk altijd wel, maar de laat ste tijd neemt hij in kracht af, zon der dat precies duidelijk is waar- door. De laatste 150 jaar is de sterkte met 15 procent afgeno men. Daarnaast is het magneti sche noorden ten opzichte van het geografische noorden aan het verschuiven. Het gat tussen de twee wordt niet alleen groter, maar verbreedt zich ook steeds verder. Tot 1994 verplaatste het noorden zich naar schatting met een snelheid van 10 kilometer per jaar, inmiddels is dat ongeveer 65 kilometer per jaar. Aanwijzingen die wijzen op een mogelijke wisseling van de polen. Dat betekent dat de naald van een kompas het zuiden in plaats van het noorden aan zal geven. Haag mans: „Normaliter verandert het magnetische noorden eens in de zoveel 100.000 jaar, maar het hui dige magnetische veld is al 780.000 jaar gelijk gebleven. Let wel dat het omdraaien niet als een lichtknop werkt die je van daag of morgen omzet. Het kan nog een paar 100.000 jaar duren voordat het plaatsvindt, maar dat weten we niet." Een verandering in het magnetisch veld zal waar schijnlijk niet leiden tot het uit sterven van bepaalde diersoorten. „Walvissen en vogels gebruiken het veld weliswaar om te navige ren, maar die kunnen zich er wel aan aanpassen", zegt Haagmans. Wel kunnen communicatiesyste men er hinder van ondervinden. „In 1989 zorgde een sterke geo- magnetische storm dat heel de provincie Québec in Canada zon der stroom kwam te zitten." Een jarenlange voorbereiding is vooraf gegaan aan het project, dat in totaal 230 miljoen euro kost. De Swarm-metingen zullen ook worden gebruikt voor het verbete ren van navigatie-systemen. Ook kunnen aardbevingen beter wor den voorspeld en kunnen ze ge bruikt worden voor het zoeken naar natuurlijke grondstoffen. 125 jaar innovatie en passie voor slapen Individueel slaapcomfort Persoonlijk samenstellen h* door Laurens Kok DEN HAAG - De politie moet ook in 2014 vierduizend illegalen oppak ken. WD-staatssecretaris Fred Teeven (Justitie, WD) houdt vast aan dit streefgetal, ook al wil rege ringspartij PvdA dat het 'illegalen- quotum' geheel en al wordt afge schaft. door Lilian Dominicus NOORDWIJK- - Voor de Europese ruimtevaart wordt vanmiddag 13.02 uur een spannend moment. Op dat tijdstip zullen door de ruim tevaartorganisatie ESA vanuit het Russische Plesetsk satellieten in een baan rond de aarde worden ge schoten. Het doel van deze missie met de naam Swarm: het mysterie rond het magnetische veld om de aarde ontrafelen. De drie satellieten, artist's impression ESA De lancering van de Swarm-satelliet is live te volgen op: www.esa.int.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6