'Ik lever groene stroom aan Delta' 'Ook zonne-energie bij bewolking' 'Eventjes de cv aan is al genoeg' Dubbele winst Handelaren in vis en mosselen aangehouden 20 21 22 23 Scaldis Fair ZEELAND 23 commentaar 1 Programma en docenten UCR zijn 'excellent' Chinees in Oostkapelle overvallen MIDDELBURC - Leo Adriaanse uit Middelburg heeft al in 1994 zon nepanelen aangeschaft. „Dat wa ren er toen vier, nu zijn het er twintig." Het begon allemaal met een actie om het publiek beken der te maken met zonnepanelen. „Daar ben ik toen ingestapt. Toen waren die panelen nog vrij duur, die kostten toen duizend gulden per stuk." Begin 2000 heeft hij er nog eens zestien bij laten leggen. Die kwamen op 250 euro per stuk. Adriaanse verbruikt samen met zijn vrouw per jaar zo'n 1600 kilowattuur. „Ik haal alle elektrici teit uit de panelen en ik hou nog 200 kilowatt over. Dat wordt ver rekend met Delta. Ik lever in prin cipe groene stroom aan Delta." De zonnepanelen op zijn dak be vielen wel. Bovendien ben je zelf voorzienend, zegt Adriaanse. Meer hoeft hij er echter niet bij. Verder heeft hij ook nog een re genwaterleiding aan laten leggen. „Ik heb ook nog overwogen om een zonneboiler te nemen, maar dan wek je het meest op als je het juist niet nodig hebt." ZIERIKZEE - Ton Schroer, beter be kend als Tons Mosterd heeft net even naar de opbrengst van zijn meter gekeken. „Het is bewolkt, maar toch komt er 4675 watt bin nen, ofwel 4,6 kilowatt per uur. Het is een misvatting dat de zon moet schijnen om energie op te wekken. Als er maar daglicht is." Ton pioniert vanaf 2001 met zon nepanelen. Hij woonde toen in Zundert. „Die panelen leverden 4000 Kw per jaar op. Ik verhuisde naar Zeeland en kwam uit op 5000 Kw per jaar. Dat doet het daglicht hier." Tons Mosterd heeft nu een 'kleine energiecentrale'. „Ik lever stroom aan Delta. Het saldo van van de 532 zonnepane len op mijn bedrijf is in de maan den oktober en november 124 kWH. Ik maak winst." Hij was er zo vroeg bij, omdat hij een 'mi lieuvriendelijke ondernemer is'. „Dan wil ik ook zo eigenwijs zijn om mijn stroom zelf op te wek ken." En als over vijf jaar zijn pa nelen minder rendabel zijn? „Dan koop ik nieuwe en die oude doen nog dienst in een warm land." BURCH-HAAMSTEDE - Kees van den Berge noemt zichzelf een 'geluks vogel'. Hij heeft in 2004 een nieuw opgeleverd huis gekocht aan de Perenmeet in Burgh- Haamstede dat duurzaam ge bouwd is. „Ik betaal 139 euro per maand aan Delta. En dat is inclu sief alles, inderdaad ook het abon nement voor de kabel." Hij woont in een half vrijstaand huis met vier slaapkamers en twee badkamers. „We zouden echt hoge energiekosten hebben als we geen panelen op het dak zouden hebben, speciaal voor het opwarmen van de boiler." Het huis wordt verwarmd met een warmteterugwinningssysteem: „Ik zet 's ochtends maar heel even de verwarming aan en dan blijft het de hele dag aangenaam warm, aldus Van de Berge. Zijn zwager woont in een gelijkwaardig huis, maar zonder warmtesysteem en grijs-watercircuit. „Die betaalt twee keer zoveel als ik aan Delta." Buren zijn begonnen met de in stallatie van zonnepanelen. „Ook iets voor ons om te overwegen." e belangstelling voor zonnepanelen blijft onverminderd groot. Prangende vragen van de consument zijn: hoe snel verdien ik mijn inves tering terug, is de installatie be- drijfszeker en gaat zo'n paneel wel een fiks aantal jaren mee? De ervaringen van de pioniers die elders op deze pagina aan het woord komen, zijn zonder uitzondering positief. Een simpele rekensom leert dat het voor de consument al snel financieel interessant kan zijn om zonnepanelen op het dak te (laten) monteren. Niet al leen omdat via de panelen op gewekte energie gratis is en een overschot zelfs kan wor den verkocht aan de energie maatschappij, maar ook omdat de plaatsing zuinig gedrag uit lokt. Dat blijkt uit een enquête van Het Zoneffect Vier van de vijf deelnemers geven aan dat ze sinds de plaatsing bewuster omgaan met energie. En daar mee is niet alleen de consu ment beter uit, maar ook het milieu. MIDDELBURG - Het onderwijspro gramma en docenten van Univer sity College Roosevelt (UCR) in Middelburg hebben van de Neder lands Vlaamse Accreditatie Orga nisatie (NVAO) een 'excellente' beoordeling gekregen. De onder- wijsleeromgeving is een 'interna tionaal voorbeeld', schrijft de be oordelingscommissie in haar rap port. Daarnaast houdt het university college de komende zes jaar het predikaat 'kleinschalig en inten sief onderwijs'. De toetsing en het niveau van de UCR-opleidingen krijgen de be oordeling 'goed'. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl In augustus werd openbaar dat de Belgische en Nederlandse belas tingdiensten een aantal fraudeza ken in de mosselsector onderzoch ten. Daar zaten in ieder geval drie Nederlandse bedrijven bij. Aanlei ding voor het onderzoek waren klachten vanuit de Belgische vis- en mosselsector over concurren tievervalsing. Namen wilden de istingdiensten toen - en nu - nog niet noemen. Van de bedrij ven is nauwkeurig onderzocht hoe de goederenstromen liepen, de facturering plaatsvond en de fi nanciën in elkaar staken. De FI OD verdenkt de Zeeuwen die nu aangehouden zijn, ervan jaren lang (vooral) marktkooplui en Bel gische restaurants te hebben ge holpen bij zwarte omzet. De ver dachten zitten nog vast, de boek houding is in beslag genomen. Volgens de FIOD zouden duizen den valse facturen opgemaakt zijn en verwerkt in de boekhou ding. De geleverde producten wer den afgezet op de Belgische zwar te markt. OOSTKAPELLE - Een Chinees res taurant aan de Dorpsstraat in Oostkapelle is donderdagavond overvallen. Rond half negen, aldus de politie, kwam een in het zwart geklede man met een vuurwapen het res taurant binnen en eiste geld. Het personeel gaf hem dat waarna de man te voet verdween. De politie kon gisteravond niet vertellen of er veel geld buit is gemaakt. Wel maakte woordvoerder Rob Luij- ten bekend dat er geen gewonden zijn gevallen en dat het personeel geschrokken was. Zover hij wist waren er op het moment van de overval geen klanten in de zaak. A way of Life I f' Kom genieten tijdens Scaldis Fair! www.scaldisfair.nl VRIJDAG 22 NOVEMBER 2013 Ton Schroer installeerde op het pand van zijn bedrijf (Tons Mosterd) in Zierikzee 532 zonnepanelen. i Adriaanse, Middelburg. i Lex de Meester I Tons Mosterd, Zierikzee. I Kees van den Berge, Burgh-Haam- stede. foto Ronald den Dekker D YERSEKE - De fiscale opsporings dienst FIOD heeft bekendgemaakt dat dinsdag twee directeuren van een Zeeuwse vis- en mosselgroot handel in hun woning in Yerseke zijn aangehouden. NOVEMRFR - NOVEMBER NOVEMBER NGVFMBFR X> T i Een meerdaags lifestyle event met vele workshops, demonstralies en proeverijen i* GOES. GROTE OF MARIA M AGD ALE N AKE RK QOeÖ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67