Voetbalmuseum toch naar Roosendaal Spoordeel 22 ZEELAND Foto Dreigende lucht nog bovenaan in fotowedstrijd van VW en PZC ZONNECOLLECTOREN A-Klasse Voorraad Voordeel Op steeds meer daken liggen zonnepanelen. Met panelen op het dak, gaan gebruikers zuiniger om met energie. vrijdag EF De afstand van Am sterdam naar Vlissin- gen is langer dan die van Vlissingen naar Amsterdam. Die indruk krijg ik als kennissen uit de Randstad weer eens klagend in Zeeland arriveren dat het 'toch wel erg ver is'. Voor hen is zo'n trip een uitzondering die voelt als een wereldreis. Wij zijn gewend dat we niet alles wat we leuk vinden hier hebben, dus dat we daarvoor moeten reizen. Aangezien ik dat graag per spoor doe, maak ik me eerder druk over de kosten dan over de afstand. Laatst ging ik in Am sterdam eten met oude studie vrienden. Voor een retour twee de klas zou ik ruim 47 euro moeten neertellen, aanzienlijk meer dan mijn hoofdgerecht. Even overwoog ik de Facebook- pagina Treinkaartje delen' te checken. Daarop laten reizigers weten waar ze een onafgestem- peld vervoersbewijs hebben verstopt, zodat anderen dat nog eens kunnen gebruiken. IJdele hoop natuurlijk dat in een prul lenbak op het station in Middel burg een retourtje Amsterdam op me lag te wachten, maar ik .snap de actie wel. Als je een ka pitaal neertelt voor een kaartje, wil je ook dat er iemand langs komt om het te controleren. Je hebt het - letterlijk en figuur lijk - niet voor niks gekocht. Ik heb er iets anders op gevon den. Als ik geen gebruik kan maken van de extreme kortin gen die Kruidvat of Hema soms op treinkaartjes geven, koop ik een Spoordeelkaartje. Dat is een retour gecombineerd met een entreebewijs voor bijvoor beeld de Hermitage, samen bijna de helft goedkoper dan een gewoon retourtje Middel burg-Amsterdam. Geen conduc teur die controleert of je echt naar dat museum gaat, zelfs niet als je, zoals ik, hooguit vijf minuten voor sluitingstijd had kunnen aankomen. Zo staat de Spoordeelsite vol aanbiedingen. Van de voordelig ste kon ik helaas geen gebruik maken. Voor 19 euro vanuit el ke plek in Nederland heen en weer naar het Zeeuws Mu seum. Extra korting zeker, om twijfelaars over de streep te trekken. Want Amsterdam-Mid delburg voelt nu eenmaal een stuk verder dan andersom. MIDDELBURG - De dreigende lucht bij Nieuwvliet-bad, een foto van E. Zomer, staat ruimschoots aan kop bij de fotowedstrijd van de Zeeuwse VW en de PZC. Op de foto zijn tot nu toe 85 stemmen uitgebracht. Op de tweede plaats staat de foto Eb op het strandje van Krabbendijke van J. Dek-van Halm met 64 stemmen. Derde is de foto Mooi einde van een zo merse dag van S. Snepvangers-Jo- ris. Deze foto heeft tot nu toe 40 stemmen gescoord. In totaal zijn 363 stemmen uitgebracht. Ze doen mee voor de regioprijs van de VW en de PZC. Nu rijklaar voor 27.995,- ZONNEPANELEN TERUGVERDIENEN Per regio zijn drie foto's geselec teerd. Op de website www.pzc.nl/fotowedstrijd. kun nen mensen hun stem uitbren gen. Dat kan nog tot en met 27 no vember. De Zeeuwse VW heeft de wed strijd de hele zomer gehouden. Ie dereen kon Zeeuwse foto's instu ren naar de website www.fanvan- zeeland.nl. De foto die tot 1 no vember de meeste 'likes' op deze pagina kreeg wint de pu blieksprijs. Naast de regioprijs is er een hoofdprijs. Zaterdag 30 no vember worden de winnende fo to's gepubliceerd. VLISSINGEN - In twee jaar tijd heb ben ruim 1150 Zeeuwse huishou dens circa 13.600 zonnepanelen op het dak van hun woning ge legd. En dat zijn nog alleen maar de Zeeuwen die meededen aan de actie Het ZonefFect van Zeeu- wind en de ZMf. Nog meer initia tieven van aanbieders als Eigen huis, Delta, Met de Zon, Natuur en Milieu, Urgenda en Boer zoekt Dak hebben collectoren aan diver se Zeeuwen geleverd. „Het is een groot succes", zegt Jan- neke Donkers van de ZMf. „Vol gend jaar kunnen we nog een keer zonnepanelen aanbieden." Mensen die zelf energie opwek ken met zonnepanelen kijken se cuurder naar hun energieverbruik dan daarvoor. „Ineens zie je dat ook een oude energievretende diepvries wordt weggegooid, het elektrische kacheltje de deur uit gaat, ledlampjes worden aange- schaft^en de huizen beter worden geïsoleerd", zegt Donkers. Uit een enquête van Het Zonef- fect, waaraan 523 nieuwe eigena ren van zonnepanelen meededen, blijkt dat bijna 80 procent de me terstand nauwlettend in de gaten houdt. Na de aanschaf van zonnepanelen gaan ze bewuster om met ener gie. Op de vraag wat de belangrijk ste reden is geweest om de zonne panelen aan te schaffen reageert 44 procent dat het een combina tie is geweest van 'financieel en duurzaam maar dat de portemon nee de doorslag heeft gegeven'. 40 procent meldt dat naast het fi nanciële voordeel het duurzaam heidsaspect het belangrijkste is ge- weest. Niek Tramper van Zeeuwind stelt dat een gemiddeld huishouden 3500 kWh jaarlijks verbruikt. „Hier in Zeeland is veel zon en daglicht. Landelijk wordt uitge gaan van 850 (vollast, goede zon) uren, in Zeeland van 950/1000 uren per jaar. Bij 15 panelen, die in een hellingshoek van 36 graden staan en die geen last hebben van schaduw, is de terugverdientijd van de investering iets meer dan 6 jaar als je zelf de panelen erop legt. Een paneel gaat 25 jaar mee." Tramper gaat dan wel uit van de huidige energieprijs van 21 cent per kWh. „De trend is dat de ener gieprijs wel iets gaat zakken." De lofzang voor de zonnepane len, is groot, maar toch is er een ongewisse factor. „In België is nu een discussie aan de gang om in woners die meer energie opwek ken dan ze zelf nodig hebben en die overtollige energie teruggeven aan het energiebedrijf, toch iets te laten betalen. De netwerkbedrij ven moeten het net op orde hou den. Maar de meesten die panelen hebben aangeschaft, willen alleen maar meer panelen. Eén kWh op de traditionele wijze opgewekt, le vert 0,6 kilo CO2 op. Tegenover 0,0 met zonnepanelen." Mercedes-Benz Het museum komt in het Hersta- costadion van de Middelburgse ondernemer Paul Hermsen. In Middelburg wordt zo spoedig mo gelijk begonnen met de ontmante ling van het voetbalmuseum, zo dat de collectie verhuisd kan wor den. De directie van het Nationaal Voetbalmuseum Voetbal Expe rience is blij dat de verkoop toch nog doorgaat. Mededirecteur Sven van Rijswijk heeft er alle ver trouwen in dat het museum in Roosendaal wel een succes zal worden. „Alles wat wij hier in Middelburg misten, is daar wel aanwezig." Hij doelt dan op de voetbalaccommodatie die op het ZEP niet kwam, maar in het Hers- tacostadion wel beschikbaar is. „Ik ben ook blij dat het concept waarin zo veel mensen hebben ge loofd, wij ook, doorgaat. Dat wij niet gek waren, wist ik allang. Dat het hier niet liep, had andere oor zaken: de ontwikkelingen op ZEP en de slechte economie." Van Rijswijk blijft betrokken bij het nieuwe voetbalmuseum in Roosendaal. „Ik help bij de ver plaatsing en daarna bij de advise ring. IK heb veel kennis over hoe het concept in elkaar zit en hoe je het museum kunt inrichten en promoten." De enige die baalt als een stekker is geestelijk vader van het project, Matty Verkamman. De uitgever trok zich vorige week terug uit de samenwerking met zakenman Hermsen. De twee konden het uiteindelijk zakelijk niet eens wor den over de zeggenschap en finan ciën. „We hebben elkaar toen de hand geschud en afgesproken dat ik zou proberen alsnog een bod te doen op de collectie, om het mu seum elders onder te brengen. Nu blijkt ineens dat Hermsen alle spullen heeft gekocht. Dat pik ik niet, dat wordt een rechtszaak. Mijn idee is gekaapt, ik voel misbruikt." Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 1 stuurwiel A180 BlueEFFICIENCY Edition incl. Line Style, Licht Zicht pakket en metallic lak voorzien van o.a. - airconditioning, AUDIO 20 - Becker MAP PILOT navi - Bi-xenon koplampen - actieve parkeerassistent incl. PAR - cruise control, multifunctioneel lei De A 180 BlueEFFICIENCY Edition Voorraad Voordeel Inruilbonus Nu rijklaar voor Totale voordeel** Van Oeveren Sturm Auto Albert Plesmanweg 2, Goes. Tel. 0113-212730 Bredaseweg 225-227, Roosendaal. Tel. 0165-557400 Productiestraat 4, Terneuzen. Tel. 0115-620400 33.6i?rTTTCn 2.209,- pakketvoordeel. 3.642,- 2.000,- 27.995,- 7.851,- Hoe lang duurt het voor je de aanschaf van zonnepa nelen hebt terugverdiend? Dakhelling 36° Kosten zonnepanelen (incl. aanleg) Bespaard elektriciteitsverbruik x tarief I- Productie Panelen Kosten (kWh) per jaar 10 €3995,- 2200 16 €6110,- Oriëntatie op het zuiden Besparing per jaar Terugverdientijd 473,-(2200 x€ 0,215) €752,50 (3500 x€ 0,215) 8,5 jaar 8,2 jaar 3500 Er is geen rekening gehouden met eventuele vervangings- of reparatiekosten bij gebreken. Gegevens afkomstig van Delta. Geen schaduw 1 persoon: 2100 kWh 2 personen: 2400 kWh 3 personen: 4100 kWh 4 personen: 4700 kWh 5 personen en meer: 5300 kWh infographic Rolant Quist bron Delta/Zeeuwind foto Marijana Pajovic Ideale omstandigheden Gemiddeld verbruik per huishouden per jaar Zonnepanelen nemen een vlucht door Edith Ramakers Ineens zie je dat ook een oude energievretende diep vries wordt weggegooid door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Nationaal Voet balmuseum verhuist toch van Mid delburg naar Roosendaal. De ver koop ketste een week geleden af, maar is na hernieuwde gesprekken woensdag alsnog beklonken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66