Therapeuten zijn toch vóór kraken hoge nekwervels Plan-Melkert om aantal werklozen te maximeren 'niet realistisch' ■I» 1 Weduwnaar teleurgesteld nu kraken toch wordt toegelaten BINNENLAND 5 Kil of personen zijn minder mobiel? Kunnen ze met iemand meerij den? Sluit het openbaar vervoer aan op de wensen van de lokale gemeenschap?" Dit heeft meer zin, meent Hos- pers, dan strijden voor behoud van een eigen zwembad terwijl er in een ander dorp ook eentje is. Juist 'kerktorenpolitiek' - vrij ver taald: eigen dorp eerst - pakt vol gens hem funest uit. Want een dorp dat nieuwe star- terswoningen wil - dit staat met stip op het klassieke wensenlijstje - gaat de concurrentie aan met an dere dorpen in de regio, zegt hij. Met dit 'inwonerkannibalisme' is de plattelandsregio als geheel niet gebaat. En willen plattelanders per se een bepaalde voorziening in hun ei gen dorp, dan regelen ze dit steeds vaker zelf, constateert Hos- pers. Ze houden met vereende krachten een dorpswinkel open of zetten een klussendienst of ont moetingscentrum op. Advies uit augustus om te stoppen met kraken van de hoogste nekwervels, is drie maanden later al van tafel In richtlijn staat dat behandeling alleen mag als aan een reeks voorwaarden is voldaan Hospers: „Dorpen zijn nu al de la boratoria voor waar de regering met de rest van Nederland naar toe wil: burgerparticipatie." In het Noord-Hollandse Warder sprokkelden dorpelingen 700.000 euro bij elkaar om het dorpshuis te redden. In het Brabantse Elsen- dorp ontwikkelden ze een onder ling systeem van thuiszorg. In het Drentse Borger-Odoorn werd het noodlijdende zwembad omgezet in een 'dorpsbedrijf Er is dus geen enkele reden te somberen over het Nederlandse dorpsleven, concludeert Hospers. Al snapt hij het natuurlijk wel: dorpswinkels die verdwijnen, zie je nooit meer terug. Maar Europees gezien, zo relati veert hij, stelt de Nederlandse dorpsproblematiek niet veel voor. In Duitsland dreigen in sommige afgelegen krimpdorpen water en elektra voor de bewoners onbe taalbaar te worden. In Frankrijk, Spanje en Italië staan hele dorpen te koop. Daarbij verbleken de Nederlandse zorgen. Nederland kent geen perifere plaatsjes die van de bui tenwereld afgesneden zijn. „Daar voor is Nederland te klein. Er ligt altijd een grotere plaats in de buurt." Voor Nederlandse dorpen die wil len groeien, heeft Hospers een tip: richt je op mensen met ge voel voor de streek, zoals oud-in woners met heimwee. Hoe ster ker de identiteit van een regio, des te meer retourmigranten. „Ouderen uit Limburg, Zeeland, Twente en de noordelijke regio's verhuizen bijvoorbeeld vaker te rug naar hun geboortestreek dan ouderen uit andere delen van het land." De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat 'boemerangmigranten' de te rugkeer vaak tegenvalt. Het war me welkom waar ze op rekenden, blijft uit. Sommigen komen er zelfs moeilijk tussen, in het ons-kent-ons-dorp van hun an sichtkaart. 9789023250227. Eind augustus nog formuleerde het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Manuele Thera pie (NVMT) een advies aan haar leden om te stoppen met 'hoog cervicale manipulatie', ofwel het kraken van de twee hoogste nek wervels. Dat gebeurde op voor spraak van de Inspectie voor de Gezondheidszorg, die na enkele fatale voorvallen de behandeling als te riskant kwalificeerde. Er ontstond meteen een felle dis cussie onder manueel therapeu ten, chiropractors en osteopaten. Zij maken geregeld gebruik van de techniek, onder meer bij chro nische spanningshoofdpijn en bij terugkerende nekklachten. De interne debatten in de be roepsverenigingen hebben geleid tot een richtlijn die voorziet in drie voorwaarden waaraan moet worden voldaan alvorens tot kra ken van de hoogste wervels over te gaan. Bij het vooronderzoek moeten alle risicofactoren aan de orde komen en moeten testen worden gedaan om ernstige com plicaties uit te sluiten. Ook moet de patiënt worden geïnformeerd over de 'uiterst kleine kans op zeer ernstige bij- en nawerkin gen', en moet hij een formulier in vullen waarin hij toestemming geeft voor de behandeling. Voorzitter Annelies Pool van de NVMT licht de koerswijziging toe: „Uitgangspunt is: we kiezen voor de patiënt en dus voor een meest optimale veilige behande ling. Om de minimale kans op bij- en nawerkingen nog verder te beperken, hebben de leden be paald dat bij het onderzoeken en behandelen van patiënten met nek- en/of hoofdpijnklachten een aantal voorzorgsmaatregelen moet worden genomen. Het NVMT-bestuur beraadt zich over een extra scholing voor leden, waarbij ook internationale richtlij nen aan de orde komen." Manager Antsje S. Boersma van de Nederlandse Chiropractoren Associatie: „Het gaat hier om een van de behandelopties in de chi- ropractische praktijk, die voldoet aan onze beroepsnorm. Daarvan is de inspectie op de hoogte. De patiëntveiligheid is hierbij niet in het geding." De Inspectie voor de Gezond heidszorg was gisteren nog niet op de hoogte van het besluit van de manueel therapeuten. „We gaan er eerst eens zorgvuldig naar kijken, voordat we erop reageren." Een van de aanleidingen voor het ter discussie stellen van het kra ken van de nek, is de dood (in 2009) van een gezonde vrouw uit Bergen op Zoom. Zij had al enkele dagen last van duizeligheid en hoofdpijn toen ze bij de therapeut kwam. Tijdens het kraken werd ze onwel, kreeg acute ademnood en verloor snel haar bewustzijn. Een neurochirurg die werd inge schakeld om haar te redden, noemde het nekgebied 'een slag veld', met twee volledig afge scheurde aderen, waardoor er geen bloedtoevoer naar de herse nen meer was. Enkele dagen later overleed ze. In het overlijdensrap- port was sprake van een natuurlij ke dood. Haar weduwnaar Hans den Haan: „Daar heb ik me tot het uiterste tegen verzet. Ik was in permanente staat van boosheid. En nu weer. Ik ben teleurgesteld over het feit dat het advies om he lemaal te stoppen met het kraken van de hoge wervels is afgezwakt. Al ben ik blij met de voorwaarde dat extra onderzoek moet worden gedaan. Als dat bij mijn vrouw was gebeurd, was mogelijk een mensenleven gespaard." Dat is een van de voorstellen die een PvdA-commissie onder lei ding van oud-fractievoorzitter Ad Melkert doet om 'linksom' uit de crisis te komen. Economen zijn kritisch over de haalbaarheid van Melkerts voorstel. Zoals nu het be grotingstekort volgens Europese afspraken niet boven de 3 procent mag uitkomen, zou er ook een grens moeten gelden voor werk loosheid, aldus Melkert. Die 5 pro cent (nu bedraagt de werkloos heid in Nederland 8,5 procent) kan gehaald worden als de belas ting op arbeid 'radicaal' wordt ver laagd, denkt de commissie. In plaats daarvan moeten onder meer belastingen op consumptie en milieuvervuiling omhoog. Melkert wil dat mensen weer cen traal komen te staan, in plaats van 'het kapitaal'. Economische groei moet niet langer een doel op zich zijn, maar in dienst staan van vol ledige werkgelegenheid. Volgens Melkert kwam 'de crisis van rechts': „De verheerlijking van het onbegrensde individu heeft geleid tot hebzucht van een min derheid, die de kosten afwentelde op ons allen." „Sympathiek, maar niet realis tisch", vindt econoom Bas van der Klaauw van de Vrije Universi teit. „We weten niet precies wat goed arbeidsmarktbeleid is. Wat werkt, wat niet? Je blijft afhanke lijk van de markt en daar heeft de overheid geen volledige grip op." De kans bestaat dat landen 'sjoe melen' met werkloosheidscijfers als overschrijding van de norm be straft zou worden, denkt hij. Eindelijk: Goede lucht in de verwarmingsperiode! U\mm P VRIJDAG 22 NOVEMBER 2013 dn het verleden' Geografie en gevoel: wat plekken met ons doen, uitgever Koninklijke Van Gor- cum in Assen. ISBN: door Paulus Smits UTRECHT - Voordat een therapeut de hoge delen van een nek mag kraken, moet aan een reeks voor waarden worden voldaan. Daarmee lijkt het algehele verbod op deze omstreden behandeling van de baan. door Sandra Donker DEN HAAG - De werkloosheid in Ne derland en in Europa zou in de toe komst niet hoger mogen zijn dan 5 procent. Gebeurt dat wel, dan moet de politiek verplicht actief in grijpen om het aantal te verminde ren. Bevochtiger Luchtreiniger. Twee in één. w— »ver Ik Het Origineel Made in Germany Nr.l In Europa Wereldwijd unieke techniek MiMHMBMMMi Uiterst eenvoudig: Bediening, Reiniging, Hantering Zonder filterkussen: hygiënisch, probleemloos eenvoudig onderhoud Geen stoomvorming Nieuw: Minder stroomver bruik, Nieuw design, Meer vermogen. Automatische uitschakeling, Stiller Binnen 14 dagen niet tevreden geld terug. Exclusief verkrijgbaar bij: Harense Smid EP EXPERTEUROPART SATURN Media Markt Tel: 040 - 254 43 61 Fax: 040 254 05 36 E-maH: intoOventa.nl The Origine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5