Gemeente koopt boerderij Platteweg Hond achtergelaten aan verkeersbord Home INNOVATIE 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Experiment van Waterschap Scheldestromen in zanderige Schouwse Westhoek 66 Als de zandvanger een succes is, kunnen we dit idee verder ontwikkelen CHRISTMAS COLLECTION RIVERDALE ontstaan zanddrempels en die kunnen uiteindelijk tot verstop pingen leiden. Door die verstoppingen stroomt het water niet meer en worden slootjes steeds ondieper. De door voer stremt en dat kan dan tot wa teroverlast leiden. Van Driel legt uit dat je om de waterdoorvoer in smalle slootjes goed te houden je minstens eens per twee of drie jaar moet baggeren. En dat is, zegt Van Driel, erg vaak en daarmee ook behoorlijk duur. „We hopen met deze oplossing de waterdoor voer beter te houden zodat we uit eindelijk minder kosten moeten maken om het watersysteem hier op Schouwen goed te laten func tioneren." Potter voegt er aan toe dat de zandvanger alleen een rol speelt als de waterstand door overvloe dige regenval te hoog dreigt te worden en de gemalen - geheel computergestuurd - aanslaan om het overtollige water af ce voeren. Doordat de zandvanger vlakbij een gemaal ligt kan na verloop van tijd exact worden gemeten hoeveel zand er achterblijft na een bepaald aantal pompuren van het gemaal. Het gebruik van de zandvanger is, benadrukt Janneke Potter, een proef. „Ik denk dat we pas over een jaar echt een goed beeld hebben van de werking van de zandvanger. Het is echt een ex periment. „Ja, de landbouwschuur verhuist naar het bedrijf van mijn zoon en ik ga naar de overkant", zegt Han- nie Hanse. „Mijn zoons hebben de boerderij." Vijftien jaar geleden verkocht de familie al 15 hectare grond aan de gemeente voor de ontwikkeling van het nieuwe bedrijvenpark. „Toen werd ons al gezegd dat we snel weg zouden moeten, maar door de crisis heeft het allemaal wat langer geduurd." Nu wordt de situatie dringend. Er moet een nieuwe ontsluitingsweg komen voor het Business Park en daar voor is grond nodig van de maat schap Hanse. Daardoor wordt het bedrijf verder afgesneden van de agrarische gronden aan de zuid kant van Zierikzee en t kunnen meer gevaarlijke situaties ont staan door overstekend landbouw- verkeer. De grond die de gemeen te nu graag wil aankopen is ver der bedoeld voor de ontwikkeling van bedrijventerrein 't Groene Weeg je. Voor Mevrouw Hanse zal het nog wel even slikken zijn als het be drijf eenmaal verkocht is. „Ja, ze ker als er eenmaal gesloopt gaat worden. Ik ben de vijfde genera tie op de boerderij. Ik ben er gebo ren en heb er altijd gewoond. Mijn man is destijds hier naartoe gekomen." De gemeenteraad heeft veertien dagen de tijd om bezwaar te maken tegen de voor genomen aankoop. voor dat het stromende water tot stilstand komt en het zand kan be zinken. Het zand blijft in de bak achter en het water kan verder stromen, het slotenstelsel in. Van Driel: „Als de zandvanger een suc ces is kunnen we dit idee verder ontwikkelen en in verschillende soorten en op verschillende plaat sen inzetten." Van Driel en Van der Kraan heb ben het idee gelanceerd omdat ze in de dagelijkse praktijk in de Schouwse Westhoek met enige re gelmaat geconfronteerd worden met verstopte duikers. Vanuit het duingebied spoelen kleine zand- deeltjes mee sloten en waterlo pen in. Soms kilometers ver. Daar waar luwte is en het water nauwe lijks stroomt bezinkt het zand en hoopt het zich op. Op den duur SEROOSKERKE - Waterschap Schel destromen heeft samen met Bar- tels Grondwerken BV een zogehe ten 'zandvanger' ontwikkeld. De ze moet voorkomen dat zand uit het duingebied voor problemen zorgt in sloten en andere waterlo pen in de Kop van Schouwen. De eerste resultaten van de proef zijn hoopgevend. In tien weken heeft zich zes kuub zand verzameld in de zandvanger. Het klinkt simpel, het ziet er een voudig uit en dat is het ook vol gens Janneke Potter van het water schap. Waterschapper Jan van Driel en grondwerker Cees van der Kraan hebben bij gemaal Oos- terenban in Renesse een ijzeren bak ingegraven. Deze zandvanger kan snel en simpel worden ge leegd met behulp van een vracht wagen met grijper. Potter: „We hebben bewust geko zen voor simpele en goedkope ma terialen. Het is gewoon een pro beersel." Boven de bak hangen twee flappen en die zorgen er- VERDAM betreft een blauwgrijze Cane Cor so teef. De Cane corso is een van oorsprong Italiaans hondenras. Een Cane corso is een grote, krachtige hond, die duidelijk Mo- losser-achtige trekken heeft. Omdat het in hulpeloze toestand achterlaten van een dier een mis drijf is, onderzoekt de dierenpoli- tie de zaak. Mochten er mensen zijn die gezien hebben wie de hond daar achterliet, dan worden zij verzocht contact op te nemen met de politie via het telefoon nummer 0900-8844- Inmiddels wordt ook via sociale media als Twitter en Facebook gespeurd naar de eigenaar van de hond. SCHARENDIJKE - De politie is op zoek naar een hondeneigenaar die zijn dier woensdagochtend achter liet door hem op de Brouwers- dam aan een verkeerspaal vast te binden. Het dier is losgemaakt en overgebracht naar het dierenasiel aan de Zandweg bij Zierikzee. Woensdagochtend kreeg de die renambulance het verzoek om naar de afrit N57 bij Scharendij- ke-Ellemeet te rijden omdat daar een hond aan een paal vast zou zitten. Daar troffen zij inderdaad een grote, goed verzorgde hond van ongeveer 1 jaar oud aan. Het VAN ZEELAND Mortiereboulevard 40, Middelburg T (0)118 - 60 69 01 f www.trendhome.nu Zandvanger tegen door Melita Lanting zierikzee - De gemeente Schou- wen-Duiveland koopt de gebou wen van maatschap C. en H. Hanse en mevrouw H. Hanse-ten Haaf in Zierikzee. Het bedrijf aan de Platte weg komt steeds meer in de ver drukking door de ontwikkelingen van onder meer het Business Park. De gemeenteraad moet de aan koop nog wel goedkeuren. door Piet Kleemans Jan van Driel, waterschap WATERBEHEER WESTHOEK Voor wat betreft wateroverlast is de Kop van Schouwen al jaren een zorgenkindje. De drainage was dichtgeslibd en in de loop der jaren waren her en der ook sloten gedempt. In 2001 werden alle klachten - nat te kruipruimten, blank staande tui nen - op een rijtje gezet en kwam een plan van aanpak. Een bedrijf aan de Platte weg komt in de verdruk king door de ontwikkelin gen in het Business Park. Tegen de overvloedige regen van de afgelopen tijd lijkt geen kruid gewassen. Ook in de Westhoek zijn de landerij en nog nat. foto Ronald den Dekker Kijk voor meer inspiratie oj facebook.com/trendhomemidaê door Piet Kleemans De Cane corso die op de Brouwersdam aangetroffen werd is een goed ver zorgde rashond, foto Politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54